Am nevoie de comentarii și corecturi pentru procesul de sinteză 5CL

ChillhubVN

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 23, 2024
Messages
8
Reaction score
2
Points
3
Bună ziua tuturor,
Sunt în procesul de preparare a 500g de 5CL și am următoarele substanțe chimice la îndemână:
1. 1H-INDAZOLE-3-CARBOXYLIC ACID METHYL ESTER (CAS 43120-28-1) - 0,5kg
2. N,N-dimetilformamidă (DMF) (CAS 68-12-2) - 1,5kg
3. 5-Bromo-1-pentenă (CAS 1119-51-3) - 0,5kg
4. Carbonat de potasiu (CAS 584-08-7) - 0,5kg

Procesul mă îngrijorează puțin și aș aprecia foarte mult sfaturile dvs. pentru a mă asigura că totul decurge fără probleme. Iată procedura pe care intenționez să o urmez:
**Etapa 1: ** Se dizolvă 0,5 kg de precursor principal (metil ester al acidului 1H-indazol-3-carboxilic) în 1,5 kg de DMF la temperatura camerei până la omogenizare.
**Etapa 2:** Creșteți temperatura la 70-80°C (intenționați să utilizați aproximativ 75°C), apoi adăugați 0,5 kg de carbonat de potasiu la soluție și agitați timp de 2-3 ore.
**Etapa 3:** După 2-3 ore, când carbonatul de potasiu s-a dizolvat în cea mai mare parte, adăugați 0,5 kg de 5-Bromo-1-penten la amestec. Se menține temperatura și se amestecă timp de încă 2-3 ore.
**Etapa 4:** După agitare, se răcește soluția la temperatura camerei. Se toarnă încet amestecul în 10L de apă cu gheață, agitând rapid pentru a induce cristalizarea.
**Etapa 5:** Se filtrează solidele și se clătesc cu o soluție saturată de NaCl pentru a elimina orice impurități solubile în apă.
**Etapa 6:** Uscarea produsului prin agățare într-un loc răcoros (25-35°C) sau prin plasare în frigider.

Am câteva întrebări specifice:
- Care ar trebui să fie viteza de agitare adecvată (rpm) pentru fiecare etapă?
- Pot utiliza un agitator magnetic în loc de un agitator suspendat pentru acest proces?

Orice informații sau sugestii ar fi foarte apreciate. Mulțumesc anticipat pentru ajutor!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Despre întrebări specifice: Nu am nicio idee în ceea ce privește RPM, dar cu siguranță se recomandă agitarea pe deasupra capului vs. magnetică în acest caz (cel puțin la etapa de precipitare, volumul este mare și, dacă se formează solide, bara de agitare se poate bloca).
 

ChillhubVN

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 23, 2024
Messages
8
Reaction score
2
Points
3
Există vreo problemă cu pașii pe care i-ați urmat?
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Nu este cel mai proaspăt subiect în mintea mea și îmi amintesc că sunt în mare parte de acord vă rog să stăpâniți acest lucru pe o dimensiune mică și gestionabilă a lotului, deoarece promit că dacă dovediți că vă pot obține vă mulțumesc și beneficiați destul de mult. Deoarece cred că chimia este oarecum sacră, am nevoie să meritați scara profitabilă pe care doar îi învăț pe oameni cum să lucreze. Aș putea găsi jignitoare înțelegerea faptului că ești rapid să faci un dolar și să rămâi să meriți rezultatele faptelor tale, deoarece loturile mari ale manipulatorului neexperimentat te vor duce la locul tău în cele din urmă și aceste produse exacte pentru care te duci tind să fie foarte neiertătoare. O mare ratare este cel puțin costisitoare și supărătoare în toate felurile la care nu v-ați gândit.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Vă prezentați ca un viitor chimist pe un drum bun și sunteți invitat să apreciați declarația mea, deoarece tind să descurajez pe oricine cere să ia de bun și să se încăpățâneze pe viziunea sa personală hocus-pocus. Acceptați faptul că trebuie să urcați pe drumul dvs. și primii pași sunt cei mai lenți și ați făcut deja câteva... nu sunt sigur unde vă aflați, deoarece supraaprecierea unui concept de bază poate deveni distructivă. Noroc!
 

ChillhubVN

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 23, 2024
Messages
8
Reaction score
2
Points
3
Sunt foarte impresionat de comentariul dumneavoastră. Văd pasiunea și respectul dumneavoastră. Îmi place chimia, dar nu sunt bun la ea și viața nu-mi permite să mă împiedic de multe ori, așa că am venit aici să întreb
 

renzox7

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 17, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Poate cineva să explice acest pas "Filtrați solidele și clătiți cu o soluție saturată de NaCl pentru a elimina orice impurități solubile în apă." ce înseamnă soluție saturată de NaCl? și cum să o faceți corect.
 

lutte123

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Mar 19, 2024
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
În primul rând, încercați să utilizați un precursor greșit. INDAZOLE-3-CARBOXYLIC ACID METHYL ESTER nu va produce produsul dorit. Căutați pe acest forum, veți obține răspunsul pe care îl căutați...
 
Top