Question Am nevoie de ajutor! sinteza methcathinone eșuează

icebrg1337

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
din acest tutorial : Sinteza clorhidratului de methatinonă din propiofenonă

PRIMA ETAPĂ: bromurarea propiofenonei

50 ml propiofenonă se amestecă cu 40 ml acid bromhidric și 100 ml apă distilată și se agită timp de 5 minute.
60 ml de peroxid de hidrogen 35% se adaugă lent în 30 de minute. după adăugarea tuturor H2O2, se agită timp de 1 oră și 30 de minute ( temperatura este controlată la 30C ).
culoarea devine portocaliu aprins/închis.
La bromopropiofenona formată, se adaugă 150 ml de DCM.
soluția se spală cu apă ( 2x250 ml) apoi se spală cu 250 ml de soluție de carbonat de sodiu.
culoarea se schimbă în galben deschis.
------------------------------------------------------------------------------
ETAPA 2

Se adaugă 70 ml de METILAMINĂ 40% la soluție ( temperatura este controlată sub 30C ) și se agită timp de 24 de ore.
după 24 de ore, culoarea se schimbă în chihlimbar.
Metcatinona rezultată se spală cu apă pentru a elimina metilamina.
50 ml de acid clorhidric 14% se adaugă lent la soluția de metcatinonă (temperatura este controlată sub 30C) și se agită timp de 3 ore.

La sfârșitul etapei 2, stratul apos a devenit verde-maroniu și după ce l-am colectat și evaporat, nu am găsit cristale... doar un rahat cu miros uleios.

Nu știu ce greșeală am făcut aici... dar cred că este doar partea finală.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Bună ziua, ați spălat suplimentar soluția cu DCM ca în videoclip?

Ați încercat să zgâriați produsul uleios prin bagheta de sticlă? Aceasta ajută la cristalizarea substanței. Povestea ta sună ca și cum ar exista o mulțime de produse secundare.

Ar fi frumos dacă ați aplica orice imagine a etapei finale de cristalizare.
 

icebrg1337

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
Bună ziua și mulțumesc pentru răspuns. Da, am făcut-o și cred că nu am spălat bine partea finală (metilamină) și de aceea... încerc din nou chiar acum. ill brb în 5 ore
 

icebrg1337

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
La naiba... vaporii de brom îmi strică ochii ☠️ Nici măcar nu-mi pot scoate masca
 

icebrg1337

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
la naiba... exact același rahat. se pare că trebuie să renunț la methcathinone :(
 
Top