Question Am nevoie de ajutor pentru sintetizarea MDA din Helional.

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
"Soluția a fost răcită și extrasă cu xilen. Soluția a fost filtrată, iar filtratul a fost spălat cu xilenă și porțiunile de xilenă au fost adăugate împreună. Aproximativ 100 ml de HCL conc au fost adăugați la xilenă, agitați și separați. Soluția apoasă a fost extrasă cu xilenă și xilena a fost separată. Amina a fost apoi eliberată din porțiunea apoasă cu NaOH și prelucrată în mod obișnuit pentru a obține MDA"
 

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
Da, funcționează. Am probleme cu separarea sării de mda în final? Nu înțeleg același lucru cu a lucra ca de obicei? Îmi poate explica cineva? Am testat ce am, negru și fumează instant.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63
@johanson @HIT MONKEY

nu eram sigur ce înseamnă "lucrat în mod obișnuit". am întrebat chatgpt, așa că ia-o cu un grăunte de sare, dar asta e ceea ce am primit:

În chimie, "lucrat în mod obișnuit" este o expresie adesea utilizată în protocoalele de sinteză sau în procedurile de laborator pentru a indica faptul că reacția sau procesul ar trebui să fie încheiat sau terminat în conformitate cu practicile standard sau comune. Aceasta implică faptul că etapele ulterioare de izolare, purificare sau analiză a produselor reacției ar trebui să urmeze tehnicile sau metodele stabilite, utilizate în mod obișnuit pentru reacții sau compuși similari.

Etapele specifice implicate în "elaborarea" unei reacții pot varia în funcție de factori precum natura reacției, produsul dorit și proprietățile materiilor prime și ale intermediarilor de reacție. Cu toate acestea, tehnicile comune utilizate în procesul de elaborare pot include

1. Stingerea sau neutralizarea oricăror reactivi sau subproduse de reacție rămase.
2. Extragerea produsului dorit sau a amestecului de reacție cu un solvent adecvat.
3. Spălarea sau purificarea materialului extras pentru a îndepărta impuritățile sau compușii nedoriți.
4. Uscarea sau concentrarea produsului purificat sau a amestecului de reacție.
5. Caracterizarea produsului final sau a amestecului de reacție utilizând tehnici analitice precum spectroscopia, cromatografia sau microscopia.

În general, "elaborat în mod obișnuit" servește ca o abreviere sau o instrucțiune generală pentru a indica faptul că etapele ulterioare ale procesului de sinteză sau de reacție ar trebui să fie efectuate utilizând practici standard de laborator sau protocoale stabilite.

poate mergeți înapoi și recitiți sinteza? trimiteți-o întreagă dacă este posibil, ar face lucrurile mult mai ușoare ^^;
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63
wifi-ul meu este de rahat și acest lucru a postat de două ori. poate cineva șterge acest lucru?
 

johanson

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2024
Messages
6
Reaction score
1
Points
3
ne-am putea imagina că asta înseamnă - mă refeream mai exact la - în acest caz. - Ce ar însemna asta, pentru că "lucrat în mod obișnuit" - când tot ceea ce a fost a fost un - hei - aceasta este calea! - și apoi, care este calea? - este să lucrezi în mod obișnuit, wtf
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
359
Points
63
@johanson np ^^; îmi pare rău că nu v-am putut fi de mai mult ajutor

dacă @HIT MONKEY ar putea împărtăși sintetizatorul complet, ar fi foarte tare
 
Top