Contaminarea cu imine a triptaminei din decarboxilarea triptofanului utilizând acetonă pentru extracție

PunchPacket

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2022
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
În multe dintre procedurile chimistului amator pe care le-am citit online în legătură cu decarboxilarea triptofanului, acetona este utilizată ca solvent de extracție, uneori chiar ca catalizator pentru decarboxilare. Cetonele și aldehidele formează ușor imine cu aminele primare, în contextul nostru "n-izopropiliden-triptamina", această contaminare este accelerată atunci când se efectuează o extracție acidă/bazică, deoarece adăugarea oricărui acid catalizează reacția de la amină la imină.

Cred că acetona este utilizată datorită ușurinței cu care poate fi obținută, însă este o modalitate ușoară de a limita produsul final. Cloroformul și DCM pot fi utilizate, dar nu sunt foarte prietenoase cu OTC, există cu siguranță solvenți mai ușor de obținut, dar ar trebui să fac mai multe săpături în acest sens.

Ar putea cineva să facă lumină cu privire la înlocuitorii solvenților și dacă cetonele utilizate în timpul decarboxilării/extracției reprezintă o problemă pentru puritatea produsului final dorit?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Scrieți o metodă completă, iar noi vom încerca să vă ajutăm
 

PunchPacket

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2022
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
Mi-a luat ceva timp să repar editorul forumului. Am făcut imaginea de mai jos ca un exemplu și am legat o revistă care se referă la ceea ce încerc să evidențiez.

YMRnHreBPL



Cetonele utilizate ar afecta rezultatul produsului final prin reacția și formarea acestor produse secundare imine?

https://www.dea.gov/sites/default/files/pr/microgram-journals/2011/mj8-1_29-35.pdf
 
Last edited:

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
Dacă pe drumul către dmt prin reducere, ar trebui să dea MIPT, dar fracția va fi foarte scăzută.
Este evident că orice cetonă reacționează în acest fel, chiar și în cantități mici.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Cred că acest lucru este posibil numai la temperatura camerei și amestecarea îndelungată a produsului cu acetonă. Dacă amestecul din congelator și după este filtrat printr-un vid, astfel de impurități sunt reduse la minimum.
 

Hailstorm

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
OP, introduceți ușor triptofanul în carvonă la microunde și efectuați o extracție A/B. Există o descriere detaliată pe DMT Nexus.
Iminele suferă hidroliză în acid apoasă.
 
Top