informații despre îngrijirea nazală ?

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Nu există nicio informație despre utilizarea cronică nazală (pe acest site).
Am câteva întrebări:
Suport nazal pentru utilizatorii zilnici? ( altele decât clătirea cu apă sărată, îmi face nasul și mai drieer)
Care este legătura dintre nas, sinusuri și timpanele urechilor? (Uneori, când îmi suflu nasul într-un șervețel de hârtie, este ca și cum timpanul meu a explodat și am sentimentul acela de "a fi într-un avion"), de câteva ori m-a făcut instantaneu să mă simt rău (medicul meu a spus că se datorează cristalelor de coordonare care se află în spatele urechilor).
Salutări.
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Această serie de măsuri va contribui la reducerea acestor riscuri:

  • Pulverizați bine substanța înainte de administrare.
  • Nu utilizați întotdeauna aceeași parte a nasului, ci alternați între ambele nări.
  • Utilizați o suprafață curată (evitați utilizarea vasului de toaletă, de exemplu).
  • Irigați nările cu soluție salină (sau apă caldă cu puțină sare) după consum.
  • Folosiți turula proprie, curată, de unică folosință. Un post-it sau o bucată de hârtie curată (nu o bancnotă) este suficientă.
    • Acest ultim sfat este deosebit de important deoarece virusul hepatitei C (VHC) a fost detectat în bancnote și în alte materiale utilizate pentru inhalare. Nu există dovezi clare că se poate transmite prin folosirea în comun a șervețelelor, dar este clar că unii agenți patogeni se transmit prin fluidele nazale (de exemplu, virusurile comune ale răcelii sau gripei), astfel încât utilizarea unui șervețel personal, netransferabil, ar trebui să fie o regulă de igienă de bază.
În ceea ce privește relația dintre nas, sinusuri și timpan, există o legătură între acestea prin intermediul trompei lui Eustachio. Trompa lui Eustachio este un tub îngust care leagă urechea medie de partea din spate a gâtului. Această conexiune ajută la echilibrarea presiunii din urechea medie și permite aerului să intre și să iasă din ureche.

Atunci când vă suflați nasul, în special brusc sau intens, presiunea din urechea medie poate fi afectată temporar.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Recomandările de mai sus sunt excelente!

Aș adăuga câteva detalii. Pentru irigare , este mai bine să utilizați o soluție salină de NaCl 0,9%. Și este mai bine să refuzați soluțiile cu sare - dacă concentrația este incorectă, puteți usca membrana mucoasă, ceea ce cu siguranță nu avem nevoie.

De asemenea, va fi util, dacă este posibil, să umeziți aerul din casă.

Dacă există un sforăit constant, atunci mai devreme sau mai târziu mucoasa va fi încă deteriorată. Prin urmare, merită să luați pauze periodic, în timpul cărora puteți efectua un curs de restaurare pentru mucoasa nazală

1. Picurați ulei de piersici 1-2 picături în fiecare nară de 2 ori pe zi timp de 7-14 zile, în funcție de afecțiune.
2. La 2 ore după picături, confecționați tampoane din bandaj, lubrifiați-le cu unguentul Actovegin, introduceți-le în fiecare nară timp de 30 de minute. De asemenea, de 2 ori pe zi timp de 7-14 zile.
3. Orice picături medicinale pentru nas pe bază de ulei cu componente naturale (muguri de pin, mentă, pelin, sunătoare, mușețel etc.). Se picură de 2-3 ori pe zi timp de 7-14 zile.

Este evident că în timpul cursului este necesar să se întrerupă complet utilizarea inrtanosalului.
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
50
Points
28
Sforăitul constant poate aduce și alte daune, dar daune nasului. Sfatul meu este să încercați să vă retrageți, deoarece o faceți în fiecare zi. Folosiți drogul doar pentru o singură utilizare. Fiecare drog are utilizarea sa și dacă o faceți tot timpul veți ajunge la dependență și la daune corporale fatale.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Evitați apa de la robinet atunci când irigați, utilizați apă distilată pentru a evita organismele patogene care sunt în general sigure atunci când sunt înghițite, dar fac ravagii dacă sunt introduse în cavitatea nazală din apropierea creierului.
 

Arbus

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 10, 2023
Messages
14
Reaction score
11
Points
3
Am folosit unguente nazale în trecut
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Ce fel de unguente ați folosit și cât de mult v-au ajutat? Și după ce fel de medicamente?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Nu sunt el, dar am folosit vapori de camfor și preparat de uree 15%. camforul este miraculos pentru bolnavii de sinuzită cronică.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Faceți un efort să procurați produse pure sau să le purificați singuri. A nu mirosi acel 1/4 g de fenacetină sau levamisol nu strică
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
44
Points
18
Cel mai bun sfat este (ca întotdeauna), să încercați metode diferite. Aici aceasta înseamnă diferite căi de administrare. Nu știu IV, dar rămân totuși 4 tipuri bine documentate :)
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Nu aș recomanda nimănui trecerea la o perfuzie în comparație cu o inhalare. Riscurile în aceste cazuri sunt incomensurabile în ceea ce privește rapiditatea lor de apariție. Dar alternarea nărilor, reducerea dozelor unice și a frecvenței, îngrijirea mucoasei - acest lucru merită atenție.
 
Top