Verificarea interesului: Chat live XMPP

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Bună ziua,

Aș dori să încep un server privat de chat XMPP accesibil numai prin tor. Acest lucru ne va oferi posibilitatea de a discuta în siguranță în timp real.


Vor exista interdicții pentru OPSEC slab.

Lăsați-mă să știu ce credeți cu toții
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Îmi place și îmi displace în același timp această idee.
Cum ați identifica un opsec slab?
Serverele de chat trebuie să aibă copii ale mesajelor stocate pe ele, spre deosebire de clienții de chat punct la punct.
Majoritatea utilizatorilor de forumuri DN etc. sunt obișnuiți cu comunicațiile asincrone.
Ar fi grozav să se poată partaja un link de chat o singură dată pentru a facilita o conversație activă și apoi să se piardă orice urmă a acesteia când se termină.
Ar fi și mai grozav să aibă criptare încorporată - zero comunicații necriptate...

Nu ar fi mai ușor să creați un server mastodont?
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Poor opsec înseamnă că oamenii spun lucruri precum unde locuiesc sau orice altceva care ar putea să îi doxeze


Întreb pentru că unora dintre furnizorii de cel mai înalt nivel le place să utilizeze xmpp pentru comunicare, nu voi menționa nume. XMPP părea să fie metoda de chat aleasă. Dețin serverul, poate că ar fi potrivit pentru o chestie de invitație numai / referal
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Ar putea fi potrivită doar pentru referințe. În acest fel, va exista un nivel de încredere în ceea ce vă privește transmis de la un membru la altul. Eu, unul, nu m-aș alătura unui server în care nu am nicio încredere și nu aș avea conversații care m-ar putea închide, dacă nu ar exista o parte de încredere care să-mi spună că este sigur.

Ca să fiu corect, nu am făcut o analiză completă a securității XMPP, așa că nu știu cât de accesibile sunt exploatările și găurile.

Marea problemă este întotdeauna - cum comunică oamenii în moduri care sunt ușor de accesat de la arzătoare, fără ca atenția să fie atrasă atunci când arzătorul este preluat de LE.
 
Top