Metodă interesantă de trimitere a produsului

Octopusssss

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jul 20, 2022
Messages
31
Reaction score
13
Points
8
Bună ziua

Am făcut câteva experimente. Am folosit 2CB (pudră 2cb Hbr).

Partea 1 a experimentului

1. 2CB Hbr (2,7g) a fost măcinat până la o fracțiune mică în râșnița de cafea
2. 2,7g od 2CB Hbr au fost dizolvate în 100ml de apă caldă (aproximativ 40-50C)
3. Aproximativ 8cm paintbrusch a fost folosit pentru a pune apă maro slite pe acuarelă 360g/m2 hârtie A4.
4. Procesul a durat ceva timp. Am pus apă pe hârtie, am așteptat câteva minute să se usuce, am pus următorul strat. Să spunem că a durat aproximativ 30min.
5. Hârtia era gata de folosit a doua zi. Era uscată și am simțit că era puțin mai maronie și nu mai era atât de flexibilă ca înainte.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Partea 2 a experimentului

1. Hârtia a fost măcinată pe fracțiuni mici în râșnița de cafea
2. Hârtia a fost plasată în filtru chimic de sticlă de 500 ml
3. 100 ml de apă caldă a fost plasată în filtru. A fost colectată apă curată frumos.
4. Alte 100 mg au fost plasate încă o dată în filtru și apa a fost colectată încă o dată.
5. Sunt sigur că în interiorul hârtiei a fost mai mult sau poate solventul utilizat poate fi mai bun - dacă puteți sugera ceva, vă rog să o faceți.
6. Cei 200 ml de apă colectată au fost plasați într-un recipient plat din sticlă. Am lăsat-o timp de 3-4 zile.
7. Când toată apa s-a evaporat, am putut colecta 2,1 g de cristale galbene, mici și maro (2cb hbr curat).
8. Cristalele arată frumos, le-am testat, funcționează bine, și a fost testat - este 2CB.

Sunt sute că această metodă poate fi corectată, poate solvend mai bun făcut.

De asemenea, sunt sigur că dacă voi păstra hârtia și o voi măcina încă o dată și voi repeta extracția cu apă, va fi mai mult 2CB Hbr.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Acesta este un efort interesant, dar de ce ați face acest lucru? Este mult de lucru pentru o sarcină utilă foarte mică care ar putea fi mult mai ușor ascunsă în pungi de mylar?
 

Cool5678

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 21, 2023
Messages
10
Reaction score
0
Points
1
pachetul dvs. nu va trece prin vamă
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Da, așa va fi. La aceste volume, acesta este un experiment distractiv, dar inutil. Dacă ați putea obține un randament mult mai mare (numai vânzătorilor / distribuitorilor le pasă de reconstituirea substanțelor) atunci ar putea fi util, dar la 2g pe o bucată de hârtie cu o pierdere semnificativă, orice pierderi vamale la mylar vor depăși cu mult pierderile garantate în producție pe această metodă.
 

Cool5678

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 21, 2023
Messages
10
Reaction score
0
Points
1
Este foarte interesant. Vreau să vă ofer să filmați cum procedați și să lăsați produsul timp de 3-5 zile. Lăsați produsul timp de 14 zile fără a verifica calitatea și cantitatea produsului. aveți un experiment foarte interesant și util.
 
Last edited by a moderator:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Este vorba despre testarea beta. Dacă doriți t1So fi serios în ceea ce privește investigarea unui nou proces, începutul este un loc inteligent pentru a începe, deoarece dacă încercați un proces cu 10 idei noi, există 10 variabile pe care să le îmbunătățiți. 1 variabilă pe rând. Nu-i lăsați pe aceștia să vă descurajeze.
1B. (Pentru experimentul tău) atunci când chimiștii fac extracția sn, o fac de cel puțin 3 ori, până la 10 ori. Există un motiv. Extrageți-l și păstrați fiecare separat pentru a analiza punctul de randament descrescător.
2B. Adaptarea pH-ului apei la substanță îmbunătățește eficiența extracției. Ar putea fi un 1/4 ts de bicarbonat sau 2 ml de suc de lămâie care ar putea să vă îmbunătățească procesul
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Aveți, desigur, dreptate.

Atunci când încetăm să punem întrebări și să fim curioși, încetăm să inovăm.

Doar pentru că nu pot vedea o aplicație practică din punct de vedere comercial, nu înseamnă că nu există o aplicație valabilă pentru metodă sau că metoda poate descoperi mai multe lucruri la care nu ne-am gândit până acum.

Păstrați-ne onestitatea @Frit Buchner
 
Top