iod din tinctură

gandalf

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 11, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Vă rog să mă ajutați. Am încercat să extrag iod din tinctură și nu am reușit. Nu știu ce am făcut greșit. Am folosit această metodă
Mă poate ajuta cineva?
Este o altă modalitate de a obține iod?
Mulțumesc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Iodul nu se dizolvă în apă. Puteți doar să turnați soluția în apă și să o lăsați într-o zonă deschisă (bine ventilată) pentru a lăsa I2 să se evapore din soluție.
 

zaners

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 13, 2023
Messages
45
Reaction score
7
Points
8
Va trebui să evaporați apa Everytime cu această metodă sau a făcut ceva greșit?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Nu știu de ce această metodă necesită H2O2 și HCl, se poate obține I2 fără acestea.
 

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
KI3 apare în echilibru cu I2 și KI, este mai bine să se oxideze tot iodul pentru a îmbunătăți randamentul cu o treime în teorie, dacă este vorba de a turna tinctura în apă.

Căutați videoclipuri pe youtube.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,737
Points
113
Deals
1
Am răspuns la întrebarea cum să scap de I2.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
tinctura de iod este un amestec de iodură de potasiu și iod în alcool sau apă, cea mai bună metodă de a adăuga este să diluați amestecul cu apă și să adăugați un fel de agent oxidant (percabonatul de sodiu poate funcționa, dar peroxidul de hidrogen este mai bine să nu utilizați iodul este un catalizator excelent pentru descompunerea peroxidului). Astfel, excretați iod suplimentar din iodură de potasiu + iod.
 

spunsolo

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 8, 2023
Messages
5
Reaction score
6
Points
3
Nu trebuie să adăugați apă. Pur și simplu adăugați 1 parte tinctură și 2 părți peroxid de hidrogen și un capac plin cu acid muriatic cristalele de iod vor precipita după o perioadă scurtă de timp
 
Top