Este suficientă o pompă de vid manuală pentru majoritatea filtrelor Buchner?

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Aș dori să achiziționez o pompă de vid adecvată în cele din urmă, dar acestea sunt un pic în afara limitelor mele de preț pentru scara experimentală la care lucrez.

O pompă de vid acționată manual ar funcționa bine pentru sinteza la scară mică? Dacă nu, de ce?

Deocamdată aș folosi-o doar pentru filtrări, aș dori să distilez în vid cândva în viitor, dar aș dori să am mai multă experiență cu alte procese chimice înainte de a cumpăra alte rahaturi
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Dacă mă gândesc mai bine, s-ar putea să fi găsit una. Aș mai avea nevoie de o capcană frigorifică (habar nu am încă despre acestea), ar fi aceasta suficientă?

https://tinyurl.com/Vacpmp
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Am încercat o pompă de vid chinezească concepută pentru echipamente medicale 4L pe 1min. Funcționează, dar ar putea fi mai bună.
După cum știu, unii oameni modifică compresorul auto utilizat pentru anvelope. Modificarea nu este deloc complicată: trebuie doar să adăugați o supapă suplimentară.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/vacuum-source-for-filtration-and-other-do-it-yourself.7002/
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
27
Points
18
Lucruri excelente!

Cred că ceea ce voi ajunge să fac folosind acea pompă Amazon la care am legat pentru filtrări până când cedează și apoi voi folosi probabil un aspirator de apă într-o găleată de apă cu o pompă de apă. pare a fi o modalitate decentă de a proceda într-un cadru clandestin.

Nurdrage pe YouTube are un videoclip bun despre asta aici:
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Asta este ceea ce folosesc eu pentru multe aplicații. De cele mai multe ori funcționează bine, dar fiți atenți la utilizarea prevăzută și amintiți-vă că vaporii de apă vor satura sistemul
 

metux

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 9, 2023
Messages
111
Reaction score
41
Points
28
Fumuri de la pompa de vid, cum să rezolve?3cfm 1 etapă pompă, nou.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Există o altă problemă cu DCM, eterul de petrol (cu siguranță) și probabil cu alte substanțe. Acestea degradează cu ușurință anumite tipuri de plastic și cauciuc. Deci, dacă o astfel de pompă ca aspiratorul și mea funcționează cu astfel de substanțe pentru o perioadă lungă de timp (20 de minute și mai mult), va fi deteriorată cu siguranță.
 

bum1esh

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 28, 2023
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
Aceasta va face treaba foarte bine
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Pompele de vid de 200 $ de la Amazon funcționează perfect pentru mine :)
Pur și simplu le umpleți cu un ulei de vid littl (atenție la achiziționarea celui potrivit) și este gata de plecare
 

gumarabic

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
28
Reaction score
11
Points
3
După ce am petrecut ore întregi încercând să usuc lucrurile cu o pompă manuală pentru pâlnia mea Buchner, am cheltuit în cele din urmă 60-70 de euro pe o pompă electrică ieftină pe care am umplut-o cu cel mai ușor ulei de motor pe care l-am putut găsi. Funcționează bine, dar se încălzește și este evident că prin ea trec vapori legați de filtrare, așa că o consider de unică folosință. La un moment dat, cu siguranță nu va mai funcționa, dar se presupune că, între timp, uleiul asigură o anumită protecție chimică.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Bună investiție :) Aceste pompe TREBUIE să fie tratate ca fiind demontabile, a mea miroase a amine ca o nebunie și nu pot scăpa de acest miros... :D :D
Cât despre ulei, aș recomanda ulei dedicat pompelor de vid - va face pompa să trăiască mai mult!!!
 

gumarabic

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 13, 2022
Messages
28
Reaction score
11
Points
3
Deși nu am supus-o până acum la niciun efort deosebit, s-ar putea să fie nevoie să o golesc și să o înlocuiesc. Poate ar trebui să fierb niște HCl și să filtrez pentru a auzi cât de tare țipă.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Așteptați până când aveți de gând să o puneți la muncă grea atunci :D Și eu folosesc acele pompe ieftine, vor dura și sunt destul de durabile, dar la naiba, aproape explodează :D :D
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Vești bune pentru voi, băieți: minunatul meu VEVOR începe să vândă pompele. Doar de la 67 EUR:
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Vevor este regele :) Ce ne-am face noi, chimiștii clandestini, fără ei
 
View previous replies…

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Au un joint 24/40 extrem de rar de găsit. Ați văzut în UE vreun adaptor sau vreun obiect din sticlă care să poată fi folosit ca piesă de schimb în cazul în care se strică vreo piesă?
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Nu, nu am făcut-o, dar despre ce aparat vorbiți mai exact? Vevor Rotovap?

Și eu îl am pe acesta și este cel mai mare coșmar al meu să trebuiască să înlocuiesc piesele rupte acolo...din fericire nu s-a întâmplat nimic până acum
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Rotavap, kit de distilare, de exemplu. Toate acestea sunt construite pe 24/40. Știu, există diferite adaptoare pe piață, dar nu am văzut niciunul pentru 24/40. Probabil, este vorba de domeniul Aliex.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Aliexpress este, de asemenea, singurul loc care mi-a venit în minte.
Poate și niște sticlărie făcută la comandă, dar probabil că este prea scump și, în majoritatea cazurilor, ar fi mai logic să reachiziționați întregul aparat.

Din aceste motive, de asemenea, nu voi mai achiziționa kituri de distilare/rotovapuri de la Vevor, voi lucra cu furnizorul meu din UE, deoarece prețurile sunt foarte asemănătoare, iar înlocuirea pieselor mici este ușor posibilă.w
 
Top