Question Este posibilă transformarea nitrometanului în nitroetan?

senseiFreu

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
Este posibilă transformarea nitrometanului în nitroetan?Este posibilă transformarea nitrometanului în nitroetan? Dacă da, poate cineva să-mi scrie un ghid?
Îmi cer scuze dacă este o întrebare stupidă, nu știu prea multe despre chimie...
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nu chiar. Este un fel de a rupe coloana vertebrală și a o înlocui. Am auzit că ne este un contaminant/produs secundar dacă nm, ar putea fi 2% Am citit că combustibilul de avion r/c are până la 5% care ar putea fi distilat.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
aceasta ar fi cea mai risipitoare provocare de resurse pentru un chimist foarte plictisit, dar totuși inteligent și este mai degrabă știință fundamentală decât aplicată, astfel încât se va dovedi doar în cele din urmă că se poate face, dar solicitarea randamentului ar fi o insultă și vă veți confrunta cu o explicație a cuvântului fundamental în știință de la un chimist competent potențial supărat...
 

senseiFreu

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
`` Prepararea nitroetanului
de Gerard Desseigne & Henri Giral

Se încarcă balonul de reacție cu:
26,5 g (0,0625 * 3moli) de K2CO3 de calitate tehnică dizolvat în 137 g de apă
320 g de nitrit de sodiu 97% tehnic
6 ml de alcool cetil-oleic sau alcool oleicm (agent antispumant)
Volumul amestecului este de aproximativ 420 ml
Amestecul se încălzește pe o baie la 130C cu agitare. Pâlnia de adiție
se încarcă cu 750 ml de soluție apoasă de 444 g (3moli) de sulfat de sodiu și etil
sulfat de sodiu. Soluția se adaugă la amestecul de reacție timp de 50-60 minute la o
rată adecvată pentru a menține amestecul de reacție la 125-130C, cu
agitație energică.
Distilarea nitroetanului începe atunci când se începe adăugarea.
Când adăugarea de NaEtSO4 este completă, se adaugă 100 ml de apă timp de 10 minute.

Distilatul se separă în 2 straturi. Poate fi distilat la 760 mmHg cu o coloană de distilare. Distilarea începe la 30C. Tot ce este sub 74C se aruncă. Temperatura trebuie să se stabilizeze
la 87C și distilarea este oprită la 99,8C.

Randamentul nitroetanului: 96 g (1,28 moli), 42,6% pe bază de NaEtSO4



Am încercat atât distilarea uscată, cât și cea descrisă mai sus (soluții amestecate). De fiecare dată am obținut mai puțin de o jumătate de ml, dar, din nou, am început cu câte 2 g de nitrit și Na-etilsulfat.

72 de grame de NaEtSO4 se află în acest moment în desicatorul meu. Să vedem cum merge data viitoare. BTW pericolul EtONO este nou pentru mine. Oh, iar NaEtSO4 a fost preparat din sulfuric, everclear, var și sodă, așa cum este descris în Rhodium's "nitroalkane preparation FAQ". ``

Am găsit o sinteză la scară mai mare, după cum urmează. Pot folosi alți inhibitori de spumă decât alcoolul cetil oleic sau alcoolul oleic folosit aici?
 

skanderbeg

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
59
Reaction score
33
Points
18
Da, puteți converti nitrometanul în nitroetan prin cumpărarea de nitroetan din Polonia.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
84
Points
28
Deals
1
Nu puteți converti nitrometanul în nitroetan
 
Top