Acetatul meu de amoniu este uscat?

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Am tot ce-mi trebuie pentru a sintetiza 2,3,4-trimetoxifenilamina. Deoarece nu am ciclohexilamină (CHA), urmez ruta alternativă a lui Shulgins folosind mai mult nitrometan și o cantitate mică de acetat de amoniu, ocolind CHA.
Am reușit să obțin 50 g de 2,3,4-trimetoxibenzaldehidă, dar nu vreau să irosesc nimic dacă umiditatea din acetatul de amoniu va distruge reacția.

Știe cineva o modalitate simplă și ieftină de a testa prezența apei în acetatul de amoniu? Cât de mult ar face-o să nu meargă?

Mulțumesc!
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Acetatul de amoniu uscat și umed au un aspect foarte diferit, fiind de obicei uscat într-un desicator cu clorură de calciu anhidră. Utilizați o altă amină; dacă nu aveți ciclohexilamină, puteți utiliza acetat de metilamină sau diacetat de etilendiamină. Acidul acetic glacial va ajuta în plus la sinteză prin reducerea concentrației de apă în reacție și prin creșterea solubilității catalizatorului. Este foarte util să reacționați prin iradiere cu microunde, aceasta accelerând reacția și oferind un randament bun.
 
Top