Este util nitrometanul pentru alte fenetilamine decât mescalina?

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Tocmai am comandat niște nitrometan gândindu-mă să fac niște fenetilamine substituite, dar se pare că singura sinteză pe care o pot face cu el și pe care aș dori-o este să fac mescalină etc... idei sau ceva ce îmi scapă, speram să pot cumpăra doar 2,5-dmo benzaldehidă, dar atunci aș avea nevoie de nitrometan sau există o modalitate de a face compuși 2c folosind nitrometan?
Mulțumesc
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Oh, am și benzen. Doar benzen normal, sunt sigur că aș putea face P2NP, dar din nou nu vreau ceva care să nu mă facă să mă împiedic.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
nitroEthane - pentru compușii alfa-metil (amph, tma, dom, etc.)
nitroMethane - pentru fenietilamine (fără alfa-metil) - 2c-x-series, mesc, etc
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Asta are infinit mai mult sens - deși mi-am cam dat seama de asta uitându-mă atât de mult la literatura de specialitate până acum DAR nu am înțeles cu adevărat DE CE. Așa că mulțumesc pentru asta!
 

Swirly

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Oct 2, 2023
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Da! Nitrometanul va fi foarte util la fabricarea unei varietăți de compuși. 2c-b de exemplu. De asemenea, obțineți niște etilendiamină. De departe, cel mai bun catalizator la fabricarea nitrotirenelor.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Ah, interesant. Ok, sunt sigur că voi putea găsi ceva din asta pe undeva!
De asemenea, am decis să merg cu precursorul psihedelic 3,4,5 pe care îl știm cu toții - motivul principal. Prețul!!! Dar trebuie să ajung acolo folosind benzaldehida pe care o am deja și astfel voi avea nevoie atât de nitroetan cât și de nitrometan. Pe acesta din urmă îl voi obține de la combustibilul pentru mașini RC.
Am văzut și un produs pe eBay din Italia care era nitroetan pur numit Nipron...
 
Top