Există o sinteză bună pentru morfina hcl din opiu brut?

Zippy53

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 17, 2023
Messages
10
Reaction score
25
Points
3
A reușit cineva să extragă morfină hcl din opiu brut folosind var stins și hidroxid de amoniu? Dacă da, cum ar putea fi realizată o sinteză la scară mică?
 

T 3

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
dar asta depinde, cred, de produsul final pe care îl doriți, dar 1 parte de var în 10 părți de apă pentru 4 părți de opiu se filtrează și se tratează 3 părți de apă pentru 1 parte de opiu se filtrează încălzit până la fierbere și se precipită morfina cu clorură de amoniu. După răcire, filtrați, spălați, precipitați și purificați cu HCl și cristalizați.
 

Zippy53

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 17, 2023
Messages
10
Reaction score
25
Points
3
Vă mulțumim pentru răspuns. Produsul final pentru care trag ar fi un pic de morfină hcl pentru a fi utilizat pe cale orală sau nazală..
Așadar, vechea metodă tradițională cu hidroxid de calciu și clorură de amoniu este probabil cea mai eficientă și mai ușor de utilizat metodă de a obține morfina respectivă...
Cu "rețeta" pe care ați descris-o, ar fi, să zicem, scalabilă astfel:
1g var în 10g/ml apă și 4g opiu?
Acest amestec este încălzit sau doar amestecat până se dizolvă totul? Apoi se filtrează acest amestec...
Aici sunt confuz... deci luați soluția filtrată, aduceți la fierbere (pentru cât timp?) și tratați cu clorură de amoniu...
Nu înțeleg 3 părți apă la 1 parte filtru de opiu. Adăugați mai multă apă la lichidul original filtrat care a fost tratat cu hidroxid de calciu (var)? Și, de asemenea, atunci când se precipită morfina, există un anumit ph pe care ar trebui să-l atingi, nu? sau poate că este mai mult o chestiune de raport? 3 părți apă, 1 parte opiu, 1 parte clorură de amoniu?
Îmi pare rău că am vorbit atât de mult!
Așadar, după ce a precipitat baza solidă de morfină, a spălat-o cu apă și a uscat-o, cum se transformă în morfină hcl? Este solubilă într-o substanță nepolară, cum ar fi xilena sau toluenul, în care s-ar putea face bule de gaz hcl pentru a obține forma hcl?

Bine, asta este... Aștept cu nerăbdare răspunsul dumneavoastră!
 

T 3

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Greșeala mea... sunt părți de apă la părți de opiu și apoi se filtrează... și da, foarte solubil în majoritatea solvenților np, puțin mai puțin cu benzen, dar nu se amestecă, dar sună bine, dar nu este necesar să faceți bule sau să dizolvați mai mult, deoarece ați adăugat clorura din clorura de amoniu, corect?
 

T 3

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Vreți să încălziți amestecul de var și extract și ar trebui să aveți o linie de sertizare pe stratul superior bun, aproape alb, iar mai jos este gunoiul... luați stratul bun separat și încălziți cu clorura de amoniu până aproape de punctul de fierbere, apoi lăsați să se răcească și morfina hcl ar trebui să se fi precipitat
 

Zippy53

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 17, 2023
Messages
10
Reaction score
25
Points
3
Mulțumesc pentru răspuns... Deci, atunci când luăm stratul superior aproape alb, îl aducem aproape la punctul de fierbere, apoi îl lăsăm să se răcească, câtă clorură de amoniu trebuie adăugată? Ar trebui să fie adăugat până când un ph de 8 sau 9 este atins... Scuze pentru întrebările novice!
 

T 3

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Cred că a fost 120g la fiecare kilogram de opiu, dar yea om sună ca u luat-o.. sunt u În proces acum sau doar de planificare-l afară.? Oricum GL
 

Zippy53

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 17, 2023
Messages
10
Reaction score
25
Points
3
În curs de planificare... am o cantitate bună de paie de mac și extrag încet masa vegetală... este un proces lent din cauza temperaturii scăzute, dar nu vreau să distrug niciun alcaloid! Planul meu este de a încerca procesul pe unele suc concentrat și a vedea ce se întâmplă...
 
  • Like
Reactions: T 3

T 3

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Pentru a accelera procesul, asigurați-vă că vă aflați într-o cameră răcoroasă sau rece, cu o briză ușoară de la un ventilator oscilant ... Și deci faceți o tinctură de tip Laudanum, marfă bună, omule. 😎
 
Top