Dimensiuni ale ustensilelor de laborator pentru experimente personale de sinteză la scară mică

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
28
Points
18
Nu vreau să mă îmbogățesc și să fac bani, ci pentru căutarea cunoașterii. Intenționez doar să fac sinteze la scară mică pentru lucruri precum amfetamina, mdma, ghb, poate mefedrona și unele triptamine. Toate pentru uzul meu personal, astfel încât experimentele mele vor fi de dimensiuni experimentale reduse.

Voi încerca această sinteză inițial cu doar 5 g de P2NP:


500 ml ar fi de ajuns? Ar trebui să iau sticlărie mai mare? Este 500ml prea mare? Ar trebui să merg mai jos? Îmi imaginez că voi face doar mici experimente de genul acesta, așa că nu încerc să exagerez cu paharele
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
512
Points
63
Deals
5
Niciodată nu doriți să aveți balonul mai mult de jumătate plin, astfel încât, dacă spuneți că doriți să reduceți 5 g de p2np, înseamnă că avem nevoie de 200 ml de solvent mai mult sau mai puțin, astfel încât 500 ml este indicat.

Într-un cadru de laborator este bine să aveți toate dimensiunile de la 10 sau 20 - până la 2000 ml de pahare, erlenmeyers atleast 1 din fiecare și mai mult de ceea ce este obișnuit. acest lucru este ideal, nu obligatoriu în nici un fel.
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
28
Points
18
Am deja câteva dintre acestea, din fericire, pentru măsurarea dizolvărilor pe care obișnuiam să le fac pe chimicale puternice.

Mi-ar plăcea să pun la punct un aparat de distilare în cele din urmă, dar aș vrea să încerc mai întâi unele dintre sintezele care nu necesită acest lucru, astfel încât să dobândesc puțină experiență.

Știu că videoclipul nu cere un condensator de reflux, dar mulți oameni de pe fir par să folosească un reflux. Care sunt câteva tipuri bune de confesor multiutilizare? La ce dimensiune ar trebui să mă uit pentru scara mea mică?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
512
Points
63
Deals
5
singurul lucru la care ar trebui să te uiți cu adevărat este kiturile de distilare vevor, acestea sunt îmbinarea de sticlă măcinată proprietară sau unele standarde americane, deci nu va fi compatibilă cu nimic altceva, dar este un preț bun pentru un gust bun cu puțină bătaie de cap. În timp ce sunteți acolo obțineți o placă fierbinte agitator și stand set cu cleme, valoare imbatabilă
Altele decât că unele pahare, 1-2L sep. pâlnie, un vas cristalizator pentru a rula o baie, pâlnii alimentare pp câteva dimensiuni, pompă de acvariu mic pentru a recircula o găleată de apă înghețată, care este despre asta
 

The Alchemist

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 7, 2023
Messages
45
Reaction score
25
Points
8
Prețurile astea sunt foarte mici. Am citit despre unele probleme cu cablajul lor. Aveți încredere în electronica lor sau credeți că merită să obțineți căldură în altă parte?
 

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Toată sticla mea este mică și îmi place, cumpărați de la AliExpress pentru sticlă nu am fost niciodată dezamăgit.
 

The Alchemist

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 7, 2023
Messages
45
Reaction score
25
Points
8
Puteți recomanda un vânzător? Ali, Amazon și eBay listează toți cumpărători similari, dar unii sunt marcați mult mai sus, cum ar fi Vevor.
 

InLikeFlynn

Don't buy from me
Resident
Joined
May 27, 2023
Messages
46
Reaction score
28
Points
18
Probabil mai ieftin să cumpărați direct de la vevor .com decât Amazon sau Ali sau alte părți terțe
 

Mr Gonzo

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 13, 2023
Messages
75
Reaction score
30
Points
18
Capul meu de distilare cu traiectorie scurtă a costat doar 40 de lire sterline de pe ebay, ceea ce este ieftin, m-am uitat pe vevor și nici măcar nu le vând, în ceea ce privește recomandările, pot spune doar că aproape toate sticlăriile mele provin fie de la Amazon, fie de pe ebay sau Ali. Toate, dar primul meu lot de sticlărie pe care l-am obținut a fost de pe colegiul la care am fost mi-a dăruit un ton de sticlă atunci când au închis departamentul de chimie, ei au fost zdrobind totul într-un chiuvetă și am întrebat dacă aș putea salva unele. Am niște cărți de chimie organică foarte bune, acolo vechi și straigt sus vă spun cum să facă cele mai multe chems suficient de vechi pentru a spune folosind un tifon de azbest!
 
Top