Doza letală de a-PVP (cercetare)

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
A-Pyrrolidinopentiophenon este un stimulent sintetic, care este considerat un analog al cathinonei, principala componentă a arbustului Catha edulis. Devine din ce în ce mai popular în rândul persoanelor care utilizează psihostimulante. În funcție de natura substituentului lor terminal amină, alfa - și aril, își produc efectele conform mecanismului de acțiune cunoscut prin recaptarea diferiților neurotransmițători. O evaluare farmacologică a acestei acțiuni a fost efectuată de cercetători străini pentru a studia metabolismul acestor agenți, pentru a analiza comportamentul împreună cu identificarea activității loco-motorii etc. Cu toate acestea, studiul toxicologic a fost efectuat în volume minime și a fost redus în principal la un studiu analitic retrograd al aspectelor medico-legale în supradozele de а-PVP și așa mai departe. Recent, revistele științifice au menționat o mulțime de articole care analizează cazuri de otrăvire acută și rezultate fatale la pacienții cu istoric prezent de consum de substanțe, ceea ce poate fi considerat o justificare rezonabilă a relevanței studiului de față. Scopul studiului este de a determina și de a analiza datele privind toxicitatea acută la șobolani după administrarea intragastrică și intraperitoneală de a-pyrrolidinopentiophenon.

Studiul a fost efectuat pe 144 de șobolani Wistar masculi cu greutatea de 180-200 g. în conformitate cu standardele BPL. Temperatura aerului a fost de 20 de grade Celsius în toate celulele, condițiile de detenție au fost aceleași. Ciclul lumină/întuneric, cu o periodicitate de 12 ore. Substanța utilizată: A-PVP(pulbere, puritate 98,1%) Au fost identificate 3 grupe cu 6 subgrupe (A1, A2, A3, A4, A5, A6; B1, B2, B3, B4, B5, B6 și C1, C2, C3, C4, C5, C6) de 8 șobolani în fiecare subgrup în funcție de doze. Grupul A - substanța a fost injectată intraperitoneal. Grupul B - substanța a fost injectată printr-un tub gastric. Grupul C (grupul de control) - animale intacte cărora li s-au administrat doze echivalente de soluție de NaCl 0,9%. A-PVP a fost dizolvată în soluție tampon 0,9% la concentrații adecvate.

2


Pentru înregistrarea LD50, șobolanilor din grupul A li s-a administrat substanța intraperitoneal în următoarele doze unice: 200, 350, 450, 700, 900 și 1200 mg/kg. Șobolanii din grupa B au primit substanța prin administrare intragastrică la dozele: 300, 450, 600, 900, 1200 și 1600 mg/kg. Grupul C a primit o soluție de clorură de sodiu 0,9% în doze echivalente.

Rezultate și discuții.
Evaluarea acțiunii toxice a substanței cercetate la animalele de experiență a fost efectuată în funcție de prezentarea clinică a intoxicației și de rata de supraviețuire. Rezultatele au fost determinate utilizând metoda (INIȚIAL) cu declarația LD50. Fig.1. Administrarea intraperitoneală a substanței. Administrarea intragastrică a substanței la animalele din grupa B la doze cuprinse între 300-450 mg/kg a invocat următoarea prezentare clinică: timp de 2 minute, respirația este mult mai frecventă, se manifestă o toaletare activă, există urinare, dar nu defecare, șobolanii beau apă. După 50-80 de minute, șobolanii se deplasează moderat în jurul perimetrului locului, respirația este rapidă, există defecare (de la 1 la 4 ori), urinarea este activă, repetată. După 120-200 de minute, șobolanii se mișcă lent sau moderat, respirația este rapidă, nu există urinare și defecare. După 250 de minute, șobolanii încep să se miște moderat în jurul perimetrului, încep să bea apă în mod activ, se manifestă toaletare moderată. Aceste simptome s-au manifestat la șobolanii din grupa A care au primit substanța pe cale intraperitoneală în doze de 200-350 mg/kg cu grade diferite de severitate și durată, cu toate acestea, începutul efectelor a fost semnificativ mai rapid comparativ cu grupa B. Astfel, după injectare, prezentarea clinică a rămas timp de 30-40 de secunde.

Animalele din grupa A(5,6), au primit 900- 1200 mg/kg., după injectare au căzut în stupoare timp de 30-80 secunde. (Fig. 2-4) Indicațiile clinice au inclus: tahipnee respiratorie, reflex semnificativ redus al poziției normale la întoarcerea pe spate. Au fost înregistrate ptoză și mioză. Nu au existat defecare și urinare. După 10-15 minute, animalul nu se mai putea ține pe labe, stătea întins pe burtă sau pe o parte, respirația era frecventă, intermitentă și superficială.

1


Apoi, au apărut convulsii tonice, care în 70-100 de secunde s-au transformat în convulsii cauzate de asfixie (clonice, dificultăți de respirație, cianoză). În decurs de 1 minut, a survenit decesul. Indicațiile clinice ale subgrupurilor B (5 și 6) au fost similare subgrupurilor A (5 și 6), însă severitatea indicatorilor a fost mai redusă, iar durata a fost mai lungă. Decesul a survenit în decurs de 40- 70 de minute. Organele (creier, inimă, rinichi, ficat, splină) au fost prelevate de la animalele moarte pentru studii morfologice.

Concluzii:

1. LD50 pentru șobolani cu greutatea de 180-200 g cu administrare intraperitoneală ≈ 410,8 mg/kg. Pentru un om, această doză este echivalentă (cu coeficientul alometric corespunzător) ≈ 86,4 mg/kg.

2. LD50 pentru șobolani cu greutatea de 180-200 g cu administrare intragastrică ≈ 1093,0 mg/kg. Pentru un om, această doză este echivalentă (cu coeficientul alometric corespunzător) ≈ 262,3 mg/kg.

3. Conform rezultatelor studiului efectuat, substanța A-Pirrolidinopentiofenon, atunci când este administrată intravenos, ar trebui să fie atribuită clasei II (Foarte periculoasă).
 
Last edited by a moderator:

tonymontana2023

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 22, 2023
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Sunt recunoscut confuz

Deci, pentru a muri din cauza a-PVP, o persoană ca mine care are 80 kg ar trebui să injecteze IM mai mult de 6 grame? Pentru un medicament a cărui doză mare este de 25 mg?

În mod clar îmi scapă ceva aici și nu pot nega că vaping pyros mi-a epuizat creierul cu încă 20 de puncte iq.

Așa că sper că întrebarea mea nu este iremediabil stupidă
 
  • Like
Reactions: Xxl

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Bună ziua! Dacă presupunem o greutate de 80 kg, doza semiletală (LD50) este de 5160 mg atunci când este administrată pe cale parenterală. Dacă extrapolați administrarea intraperitoneală de pirovaleronă la șobolani și administrarea intravenoasă la om, doza semiletală este cu aproximativ 40% mai mică și este de aproximativ 3000 mg.
Ați avut dreptate să îmi puneți această întrebare.
Sunt dispus să discut cu plăcere orice întrebare pe această temă!
 

tonymontana2023

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 22, 2023
Messages
17
Reaction score
4
Points
3
Vă mulțumesc foarte mult!

Fumez mdphp, care cred că este la cel mai mare echipament, și chiar și 10mg îmi ridică bpm-ul la 140. 3g într-o singură doză nici nu vreau să mă gândesc

Mă întreb, întotdeauna mă tem de un atac de cord cu piroane. Dar nu am fumat niciodată mai mult de 0,5 g de mdphp într-o zi întreagă.

Dacă 3g este doza letală în realitate, înseamnă că această teamă este doar un efect secundar de paranoia al drogului?
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Da, aceasta este într-adevăr teamă. Dar nu uitați că această frică este cauzată de multiplele sisteme de reglare ale organismului, printre care hormonii cortexului suprarenalian, care provoacă vasoconstricția severă a vaselor coronare, ceea ce poate duce la ischemie miocardică acută și poate provoca moarte cardiacă subită. Nu vă sperii, este un fapt.

Așadar, vă cer cu adevărat să fiți atenți la dozele mari și la frecvența de utilizare.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Acești șobolani sunt foarte duri! Mă îndoiesc că aș supraviețui unui gram administrat prin orice mijloace. Rezultatele acestui experiment m-au surprins
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Șobolanii sunt foarte tari

Cu doze atât de mari de stimulenți, ei pot sintetiza orice pe cont propriu (=
 

B3RS3RK

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 8, 2023
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
Dar, de fapt, rahatul ăla ar ucide probabil o persoană, un șobolan ar muri la cel mult 0,1 g
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Aceasta este doar doza semiletală (LD50)
În realitate, intervalul poate varia, ca rezultat al extrapolării datelor la om.
 
Top