Extracția LSA din semințe de Morning Glory sau baby Hawaiian Woodrose

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Oj5icLl8so

Introducere

Semințele multor specii de glorie de dimineață conțin alcaloizi ergolini, cum ar fi Ergonovine și Ergine (LSA, amidură de acid d-lizergic), substanțe psihedelice. Semințele de Ipomoea tricolor și Turbina corymbosa (syn. R. corymbosa) sunt utilizate ca psihedelice. Semințele de morning glory pot produce un efect similar cu LSD atunci când sunt administrate în doze mari, adesea de ordinul sutelor. Deși substanța chimică LSA nu este legală în unele țări, semințele se găsesc în multe magazine de grădinărit; cu toate acestea, unii susțin că semințele din surse comerciale pot fi uneori acoperite cu un fel de pesticid sau metilmercur (deși acesta din urmă este ilegal în Regatul Unit și SUA).

Morning glory este membră a unei familii de plante cunoscute sub numele de Convolvulaceae. Sunt liane târâtoare cu frunze în formă de inimă și flori în formă de trompetă. Există multe varietăți ale acestei plante, iar florile de morning glory pot fi albe, mov sau albastre. Unul dintre cele mai comune soiuri este Heavenly Blue (Ipomoea tricolor), care este popular pentru florile sale turcoaz uimitoare. Prin urmare, semințele Heavenly Blue morning glory sunt disponibile pe scară largă în centrele de grădinărit și pepiniere, împreună cu alte specii înrudite. Accesibilitatea lor înseamnă că unele persoane pot lua în considerare utilizarea acestor semințe pentru efectele lor psihoactive. Acestea conțin o serie de compuși alcaloizi, inclusiv LSA, care pot produce stări mentale alterate și halucinații. Alte plante care conțin aceleași substanțe chimice includ Hawaiian Baby Woodrose (Argyreia nervosa) și Ololiuqui (Rivea corymbosa).
9odYPK1WQz
RBd2t8FLXl

LSA și Ergonovine

Efectele semințelor de Morning Glory

Conform unui raport al lui Albert Hofmann, aztecii foloseau Ololiuqui pentru a induce o stare delirantă și a comunica cu zeii. Se pare că au avut viziuni și "halucinații terifiante" și au primit mesaje supranaturale în timpul acestor ritualuri. Cu toate acestea, Hofmann și-a descris propria experiență cu drogul oarecum diferit. El a declarat că acesta a cauzat: "oboseală, apatie, un sentiment de gol mental și de irealitate și lipsă totală de sens a lumii exterioare". Alții au descris sentimente de indiferență, o senzație de "scufundare în neant" și o dorință de a dormi. Aceste efecte se datorează în primul rând conținutului de LSA din semințe. Un studiu din 2013 a constatat că extractul de LSA din A. nervosa a interacționat cu receptorii de serotonină și dopamină pentru a produce efecte psihedelice ușoare. A. nervosa, Ololiuqui și morning glory conțin multe dintre aceleași componente psihoactive. Prinurmare, este probabil ca efectele semințelor de morning glory să fie comparabile cu cele ale celorlalte două plante.

Cum este o călătorie cu semințele de Morning Glory?
Mvz45Y2BGS

Deși planta poate induce efecte psihedelice, trip-urile cu semințe de morning glory sunt relativ ușoare. Unele rapoarte sugerează că efectele LSA sunt similare cu LSD, incluzând halucinații vizuale colorate și un sentiment de euforie. Cu toate acestea, LSD este un drog extrem de puternic, iar LSA este mult mai slab. Se estimează că o stare de high cu semințe de morning glory durează între 4 și 8 ore. În cazuri rare, aceasta poate persista până a doua zi.
Câte semințe de Morning Glory pentru a te droga?
Este dificil să se calculeze o doză exactă de semințe de morning glory. Fiind un produs natural, fiecare sămânță va conține cantități variabile de LSA și alți compuși. Lucrarea din 2017 menționată mai sus sugerează că o doză de LSA de 2-5 mg va produce halucinații la majoritatea persoanelor. Aceasta este echivalentă cu 150-200 de semințe de morning glory sau doar 10 semințe de A. nervosa. Cu toate acestea, această estimare depinde foarte mult de eșantionul individual de semințe și de persoana care îl consumă. Prinurmare, vă sfătuim ca această cifră să fie utilizată doar în scopuri educative, nu ca o doză recomandată.

Echipament și sticlărie.

  • 500 ml x 3 Recipiente de sticlă (închise ermetic);
  • Un ecran etanș sau hârtie de filtru;
  • Pâlnie convențională;
  • Tavă pentru prăjituri sau vas din pirex.

Reactivi.

  • 150 de grame de semințe de Morning Glory sau de semințe baby Hawaiian Woodrose (A. nervosa);
  • 130 mL eter de petrol;
  • 220 ml metanol (MeOH).

Manual
JAwaS720cp

1) Se macină 150 de grame de semințe de Morning Glory sau de baby Hawaiian woodrose (A. nervosa).
2) În 130 mL de eter de petrol, se înmoaie semințele timp de două zile.
3) Se filtrează soluția printr-un ecran etanș.
4) Aruncați lichidul și lăsați terciul de semințe să se usuce.
5) Timp de două zile, lăsați terciul să se înmoaie în 110 mL de alcool de lemn (MeOH).
6) Filtrați din nou soluția, păstrând lichidul și etichetându-l "1".
7) Reînmuiați ciuperca în 110 ml de alcool de lemn (MeOH) timp de două zile.
8) Filtrați și aruncați terciul.
9) 9) Adăugați lichidul de la a doua înmuiere la soluția etichetată cu "1".
10) Turnați lichidul într-o tavă pentru prăjituri [sau într-un vas de pirex] și lăsați-l să se evapore.
11) Când tot lichidul s-a evaporat, rămâne o gumă galbenă. Aceasta trebuie răzuită și pusă în capsule.


30 grame de semințe de Morning Glory ~ 1-2 călătorii
15 semințe de trandafir de pădure hawaiian (A. Nervosa ) ~ 1-2 călătorii

Prietenul meu a mai citit în AC că semințele de Morning Glory sunt adesea tratate cu pesticide care distrug alcaloizii Ergot naturali. Prietenul meu a cumpărat semințe de Morning Glory Pearly Gate și le-a plantat în grădina sa. Când plantele au început să producă semințe, prietenul meu a început să le culeagă și să îndepărteze învelișul exterior liber. În cele dinurmă, a adunat *30 de grame* de semințe decojite în conformitate cu instrucțiunile.

Procedura

Am început prin a amesteca semințele cu o cantitate mică de apă și prin a zdrobi semințele într-un mortar până la obținerea unei pulpe. Am folosit apoi un Sonicator (ultrasunete) timp de aproximativ 2 ore pentru a pulveriza complet semințele [în locde ultrasunete, îl puteți scutura energic timp de câteva minute de mai multe ori]. În plus, am lăsat pulberea să se usuce complet (1 zi). Am adăugat 130 ml de eter de petrol și am lăsat pulpa la înmuiat timp de 1 zi. În plus, am re-sonicat pulpa cu eter de petrol și am lăsat-o să se înmoaie timp de încă 1 zi într-un vas închis. De asemenea, am filtrat amestecul prin hârtie de filtru și am aruncat lichidul. Nu numai atât, dar am lăsat pulpa să se usuce complet (1 zi).

Am adăugat apoi 110 ml de metanol la pulpă, am sonicat amestecul și l-am lăsat la macerat timp de două zile. Am repetat această extracție încă o dată. Am colectat apoi solventul și am aruncat pulpa. Am adăugat 1 ml de apă distilată și am lăsat amestecul să se evapore pe o baie de apă ușor caldă cu o coloană de evaporare. Am continuat evaporarea și am clătit reziduurile de pe părțile laterale ale balonului condensatorului cu apă până când am obținut 3 ml de lichid portocaliu viu colorat (12 ore). În retrospectivă, 30 g de semințe de Morning Glory = 1 călătorie este greșit.
Deasemenea, cred că am obținut o extracție excelentă de LSA din semințe.
 
Last edited by a moderator:

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Bună Patton, tocmai am vorbit despre LSA cu un prieten, vă mulțumesc pentru că ați pus acest lucru. El a încercat să extragă în trecut, dar a fost cu mult timp în urmă și probabil a făcut unele greșeli în timpul extracției, deoarece a avut o perioadă de vărsături, letargie și efecte toxice generale timp de aproximativ 90 de minute. El crede că a fost din cauza saponinelor și cianogenilor din coajă. Această extracție produce un LSA destul de pur (scăpând de ceilalți alcaloizi neplăcuți)?

În text există EtOH, dar alcool de lemn, iar textul spune metanol, deci cred că ar trebui să se utilizeze metanol mai degrabă decât etanol?

De ce se adaugă 1 ml de apă distilată la sfârșit, înainte de uscare?
 

halohydrin

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 22, 2022
Messages
21
Reaction score
22
Points
3
Probabil calea cea mai practică pentru aprovizionarea cu lizergamidă. Am cultivat unele de 2 ani și am colectat semințe. Aștept cu nerăbdare să colectez suficient pentru a face ceva cu ea.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
După cum arăt în acest subiect, cea mai bună soluție este cultivarea copacului sau colectarea de semințe direct de la plantă. Veți ști cu exactitate că acestea nu au fost prelucrate cu nicio substanță periculoasă (pesticide și așa mai departe). De asemenea, trebuie să smulgi coaja de la semințe înainte de a le măcina în mortar.
Cred că nu atât de mult. Nu am văzut niciodată o cercetare analitică a compoziției extractului.
A fost o greșeală, îmi pare rău, am reparat-o.
A fost o procedură opțională. Autorul dorea să obțină o soluție apoasă de LSA.
 
Last edited by a moderator:

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
acest metanol este ok ? (în zona mea se vinde ca metanol)

85i0Tzh1gU

informații complete în limba franceză în pdf
 

Attachments

  • FQgc9lwtAG.pdf
    140.1 KB · Views: 1,163

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Căutați întotdeauna numărul CAS
CAS 67-56-1 este metanol, corect.
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
cool, ușor și ieftin :)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
da, același lucru
 

Octopusssss

Don't buy from me
Resident
Language
🇵🇱
Joined
Jul 20, 2022
Messages
31
Reaction score
13
Points
8
EXPERIMENTUL NUMĂRUL 3

Semințele de Morning Glory au fost măcinate, apoi decolorate cu aceton și apoi uscate. Apoi semințele au fost extrase cu metanol. Metanolul a fost evaporat și ceea ce a rămas a fost dizolvat în dH2O. Se hidrolizează prin reflux cu KOH la 70 de grade C (PH 10 - 30 min). Se aplică apoi la PH3 cu acid citric. Acidul lizergic hidrolizat trebuie să cristalizeze și să se scufunde (nu este solubil în apă acidă). Se filtrează și se usucă. S-a colectat gudron negru mirositor. Acesta a fost dizolvat în apă clocotită și filtrat. S-a filtrat pulberea brună. Este acid lizergic sau amidă de acid lizergic?

Folosesc manualul de la acest link.


Voi fi foarte recunoscător pentru orice ajutor în acest experiment. Vă mulțumesc.
 

lain

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
A fost prea periculos pentru mine să evapor metanolul, așa că i-am dat foc și am obținut un lichid galben-portocaliu
 

lain

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 5, 2023
Messages
17
Solutions
1
Reaction score
6
Points
3
Sămânța de Morning Glory este un medicament tradițional chinezesc, numit negru urât "HeiChou"
 
Top