Matchbox blocat punct de ajutor?

calmcatfather

Don't buy from me
Member
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Bună ziua prieteni, îmi cer scuze în avans pentru engleza mea proastă. Am început pe această cale în urmă cu aproximativ 3 ani. La acel moment, am avut o modalitate excelentă de a extrage MBRP din cutii de chibrituri. Din câte îmi amintesc, am răzuit cutiile de chibrituri. Apoi am spălat-o cu acetonă și am clătit-o. Apoi, o fierbeam cu acid clorhidric și curățam bucățile de hârtie care ieșeau. Asta este tot ce îmi amintesc despre acele vremuri și nu îmi amintesc de unde am această rețetă. Acum să ajungem la subiectul nostru principal.

Am decis să merg din nou pe această cale și m-am dus și am cumpărat din nou cutii de chibrituri.

Aceste cutii de chibrituri nu sunt cele cu găuri albe, sunt cutii de chibrituri complet acoperite cu maro. Am testat câteva lucruri scrise. Primul dintre acestea a fost să intervin mai întâi cu apă caldă, dar după ce am intervenit cu apă caldă, nu am mai putut răzui nimic și a început să se dezlipească împreună cu toată hârtia.

Apoi am schimbat metoda, am înmuiat partea laterală a oricărei cutii de chibrituri în acetonă fără să o tai și am început să o răzuiesc cu briciul și a mers mult mai bine. Am inclus mai jos o fotografie a briciului pe care l-am folosit.

F21gDesT56


Am terminat procesul, apoi am zdrobit tot MBRP-ul colectat într-un mortar mic până când a fost complet pulverizat. Am făcut totul în recipiente de sticlă complet curate. Nu au fost folosite unelte atinse cu săpun. După ce am terminat de zdrobit totul, am turnat pulberea într-un pahar de sticlă și am acoperit-o cu acetonă.

Aici vine adevărata mea întrebare. Ce ar trebui să fac de acum înainte pentru a-mi face RP-ul mai curat? Am citit articole în care se afirmă că utilizarea apei sau a acidului sulfuric deteriorează RP, dar nu am fost complet sigur. Am nevoie de ajutor în această privință. Ce ar trebui să fac de acum înainte? Cum pot curăța mai mult? Sau, așa cum am menționat la început, dacă îl fierb din nou cu acid clorhidric (nu-mi amintesc dacă au existat și alți pași), RP ar fi suficient de curat pentru RXN?

AuskUnc6zO
 

Jimmyjohn48

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 6, 2024
Messages
21
Reaction score
3
Points
3
Tăiați benzile marcante de pe cărți. Înmuiați benzile în acetonă până când sunt curate. Îndepărtați benzile de hârtie și apoi lăsați rp să se usuce. Odată uscate, curățați cu hcl. Apoi curățați cu apă distilată. Apoi curățați din nou cu IPA sau acetonă. Au trecut aproximativ 20 de ani de când am folosit metoda, dar cred că asta a fost tot
 

calmcatfather

Don't buy from me
Member
Language
🇹🇷
Joined
Jul 21, 2024
Messages
18
Reaction score
4
Points
3
Vă mulțumesc pentru comentariul dumneavoastră. Am găsit articolul ieri despre locul în care l-am citit. A fost cineva numit swimm de la vechiul stup. Punctul la care mă aflu acum este că am făcut o spălare cu acetonă. Am luat vopseaua care a ieșit cu o acetonă cu seringă și am golit-o. Apoi am mai făcut o spălare cu acetonă. De data aceasta am folosit o strecurătoare cu ochiuri foarte fine și majoritatea bucăților de hârtie au rămas pe strecurătoare. Apoi am așteptat să stea din nou lichidul de acetonă rămas și de data aceasta acetona era ceva mai puțin roșie. Apoi am scurs și acea acetonă. Acum așteaptă așa. Cred că îl voi curăța din nou astăzi folosind acid clorhidric normal și cald. Apoi vom vedea ce se întâmplă. Voi edita subiectul mai târziu pentru beneficiul tuturor.
 
Top