MEFEDRONĂ

House M.D.

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 28, 2021
Messages
18
Reaction score
46
Points
3
D69jOFfew1

4-Metilmetcatinona sau mefedrona este o β-cetoamfetamină aparținând familiei catinonelor sintetice, o clasă emergentă de droguri de design cunoscute pentru proprietățile lor halucinogene și psihostimulante, precum și pentru potențialul lor de abuz. Medicamentele din această clasă de compuși sunt cunoscute pentru stimularea sistemului nervos central, psihoactivitate și halucinații. O substanță chimică de cercetare dezvoltată pentru prima dată ca analog al MDMA în 1929, a devenit în cele din urmă populară în rândul consumatorilor de droguri recreative între 2007 și 2009, deoarece a devenit disponibilă pentru cumpărare online pe piețe obscure.

CONTEXT ȘI ISTORIC.
Potrivit Observatorului European pentru Droguri și Toxicomanie, Saem de Burnaga Sanchez a înregistrat pentru prima dată sinteza mefedronei într-o revistă medicală franceză în 1929. Substanța a rămas o obscuritate până în 2003, când a fost redescoperită de un chimist clandestin pe nume "Kinetic".
În Israel, un drog similar mefedronei care conținea cathinone a fost vândut legal începând cu 2004. Drogul a fost denumit "hagigat", iar guvernul israelian l-a interzis în cele din urmă. Catinona a fost modificată (independent sau posibil folosind formula redescoperită de Kinetic) și noul produs legal, mefedrona, a fost sintetizat. Câțiva antreprenori în devenire au extins rapid producția de mefedronă, iar drogul a fost distribuit inițial de site-uri israeliene sub formă de capsule și a fost denumit Sub Coca sau Neo-Doves. Israelul a fost martorul primei piețe de masă a mefedronei. Drogul a devenit ilegal aici pentru prima dată în 2008. Mefedrona a fost, de asemenea, comercializată în mod inteligent online prin intermediul rețelelor de socializare, al forumurilor obscure și cu reclame care apăreau pe spatele fluxurilor de știri online serioase. Adevărata formulă chimică a mefedronei a rămas ascunsă până când a fost dezvăluită pe un forum online subteran. Secretul a fost dezvăluit și alte țări s-au implicat rapid în distribuție, chinezii imitând procesul de fabricație și preluând în cele din urmă producția. Creșterea concurenței a dus la scăderea prețului și la creșterea disponibilității drogurilor.

Piața neagră și argoul străzii: Meph, meow, meow-meow, m-cat, plant food, drone, bubbles, kitty cat.

Farmacie/utilizare recreațională: Pastile Neo-Doves.

FARMACODINAMICĂ ȘI NEUROCHIMIE.
Mefedrona modifică reversibil configurația transportorului de dopamină și există o modificare a fluxului transportorului (DAT) și o creștere a concentrației de dopamină în spațiul inter sinaptic prin activarea D2/D1/D3, dar fără a afecta VMAT2. Stimularea serotoninei rămâne subtilă sub presiunea puternică a dopaminei, dar este încă prezentă datorită activării la nivel scăzut a 5-HT2A, 5-HT1A, 5-HT2C, 5-HT2B (SERT).
Mefedrona poate fi consumată pentru o perioadă lungă de timp, deoarece este un inhibitor al recaptării dopaminei (și serotoninei), astfel încât mefedrona nu afectează stocarea veziculară, ci afectează numai transferul monoaminelor dincolo de membrana plasmatică, iar organismul nostru ca răspuns modifică expresia receptorilor, protejându-i de stimularea chimică excesivă. Toate acestea explică starea adinamică și demotivațională după abuzul cronic de aproape orice substanțe psihoactive care afectează DAT și SERT. DAT/SERT - 2.41.


Metaboliți ai mefedronei.
  • nor-mefedronă .
  • nor-dihidromefedronă.
  • 4-carboxi-dihidro-mefedronă.
  • hidroxitolil-mefedronă.
  • nor-hidroxitolil-mefedronă.
3b6nH9sUXZ

PRINCIPALELE EFECTE FIZICE.
În general, descris ca fiind un stimulent mai intens decât MDMA, oferind o euforie mai mare, dar cu o senzație ceva mai puțin empatică și o durată mai scurtă a "grabei". Este adesea raportată ca fiind foarte "diabolică", cu tendința de a determina utilizatorii să ia doze repetate pe parcursul experienței.

Pozitiv:
- Stimulare mentală și fizică;
- Euforie, îmbunătățire a dispoziției;
- Sentimente de empatie, deschidere;
- Creșterea sociabilității, dorința de a vorbi cu alții;
- Grabă plăcută.

Neutru:
- Schimbare generală a conștiinței (ca în cazul majorității psihoactivelor);
- Scăderea apetitului;
- Dilatarea pupilelor;
- Senzații corporale neobișnuite (înroșirea feței, frisoane, piele de găină, energie corporală);
- Schimbare în reglarea temperaturii corpului;
- Transpirație;
- Creșterea ritmului cardiac și a tensiunii arteriale.

Negativ:
- Dorință puternică de redozare, dorința de a recăpăta senzația de euforie inițială;
- Modificări inconfortabile ale temperaturii corpului (transpirație/frisoane);
- Palpitații cardiace, senzație de bătaie accelerată a inimii;
- Memoria pe termen scurt afectată;
- insomnie;
- mușchii maxilarului încordați, scrâșnirea dinților (trismus și bruxia);
- contracții musculare;
- nistagmus;
- amețeli, amețeală, vertij;
- vasoconstricție;
- la insuflare durere și umflături în nas și gât, sinuzită.


IkGrQnjAa7
EFECTE CLINICE ȘI PSIHO-MANIFESTĂRI.
În caz de supradozaj, membrele devin albastre și apar semne precum dureri în piept și paranoia. Mefedrona nu este absolut potrivită pentru utilizarea cronică, deși nu dă o toleranță pronunțată la neurotransmițători. Modificările în psihic sunt posibile, dar reversibile. În timpul utilizării, memoria suferă și starea mentală devine paranoidă. De asemenea, este demn de remarcat efectul mefedronei asupra pielii și a anexelor sale - datorită spasmului constant pronunțat al vaselor de sânge, sinteza colagenului scade, ceea ce afectează vizual pielea. Sistemul cardiovascular suferă de utilizarea prelungită a resurselor sale datorită stimulării mefedrone a receptorilor adrenergici, dar mefedrona nu are cardiotoxicitate directă datorită metaboliților cum ar fi MDMA sau cocaina. Lipsa efectelor secundare cu potențial scăzut de toleranță face din mefedronă un drog care provoacă dependență severă.

DOZARE ȘI METODE DE UTILIZARE:
LD 50 pentru om este echivalentă cu ≈ 120 mg/kg.

Pe caleorală:
Ușoară: 50 - 100 mg.
Comună: 100 - 200 mg.
Puternică: 200 - 300 mg.

În cazul utilizării mefedronei pe cale orală, există anumite dificultăți, care sunt mai des reduse la calitatea produsului. Singurul dezavantaj al metodei de utilizare este că este necesară o cantitate mare de substanță. Este vorba despre citocromii P450, care efectuează metabolismul principal al mefedronei și pentru a obține un efect de prag va fi necesară o cantitate puțin mai mare comparativ cu metoda intranazală. Există combinații de mefedronă orală cu metilonă, "vărul" MDMA. O astfel de combinație poate reduce semnificativ consumul de mefedronă și, astfel, poate minimiza efectele secundare intestinale, precum și poate prelungi partea euforică a trip-ului.

Intranazal.
Ușoară: 30-75 mg.
Comună: 75-180 mg.
Puternică: 180-270 mg.
Supradoză: 270+ mg.


Cel mai comun mod de utilizare a mefedronei este intranazal. Doza la utilizatorii cu o toleranță medie la substanță este de obicei ridicată și variază între 250-400 mg. Această metodă provoacă traume ale mucoasei nazale și dă senzații de disconfort grave atunci când este consumată. Efectul activ al substanței este scurt, iar timpul de acțiune generală nu depășește mai mult de 30 de minute în durată.

Intravenos.
Ușoară: 25-50 mg.
Comună: 50-125 mg.
Puternică: 125-180 mg.
Supradoză: 180+ mg.


Aproximativ 20 % dintre consumatorii de mefedronă o iau pe cale intravenoasă.

DURATA TRAGERII:

Oral.

Total: 2 - 5 ore.
Debut: 00:15 - 00:45.
Cel mai puternic: 01:00 - 02:00.

Intranazal:
Total: 1 - 3 ore.
Debut: ~00:05.
Cel mai puternic: 00:10 - 00:45.

Intravenos:
Total: 2 ore.
Debut: 30 secunde.
Cel mai puternic: 00:05 - 00:50.


INTERACȚIUNE
Mefedrona este metabolizată de enzima hepatică CYP2D6, iar timpul de înjumătățire de eliminare al mefedronei - 70 minute. Concentrația plasmatică maximă de mefedronă - 52 de minute.

Nu se recomandă combinarea cu alte substanțe din acest grup: cofeină, Ritalin, amfetamină, cocaină, a-pvp și aceleași tipuri de medicamente
Nu se recomandă combinarea cu psihedelice stimulatoare: DO*, 25-Nbome, 2C*.
Nu este recomandată combinarea cu analgezice, în special cu tramadol
Nu este recomandată combinarea cu antidepresive
Nu este recomandată combinarea cu eutiforice: MDMA și MDA
Nu se recomandă asocierea cu droguri "lente" - heroină, metadonă, butirați, alcool.

AnZt0WRF46

ADICȚIE.
S-a stabilit că există un potențial de dezvoltare a dependenței fizice în cazul abuzului cronic de mefedronă. Majoritatea simptomelor care sunt asociate cu sindromul de sevraj de mefedronă par a fi predominant de natură psihologică. Observarea faptului că o persoană are perioade intermitente de energie extremă, sociabilitate, prietenie și chiar posibile psihoze, urmate de simptome de sevraj, sugerează un caz foarte grav de abuz de droguri. Nu există un plan de tratament standard conceput special pentru dependența și dependența de mefedronă, din cauza cunoștințelor științifice limitate ale substanței. Atunci când se utilizează drogul, există un sentiment de stimulare generală și euforie, precum și îmbunătățirea dispoziției și a funcțiilor cognitive. Efectele drogului sunt produse ca urmare a modului în care acesta afectează sistemul nervos central, unde sunt controlate modelele de mișcare și recompensă. Intensitatea simptomelor dvs. va fi corelată cu durata abuzului de substanță. Nu există un calendar prestabilit pentru evitarea mefedronei, dar se crede că există o similitudine cu programul de sevraj al altor medicamente stimulante. Calendarul exact va depinde de durata consumului și de doza în timpul consumului cronic.

Obiceiul consumatorului cronic de mefedronă:
✓ Dificultăți de somn;
✓ Contracții musculare;
✓ Văzând și auzind lucruri care nu sunt acolo;
✓ Nevoia de a consuma mai multă mefedronă pentru a obține același efect;
✓ Dependență;
✓ Probleme financiare și sociale.


Simptome de dependență.
  • Devenirea letargică și nevoia de mai mult somn decât în mod normal.
  • O creștere a apetitului.
  • Apatie și depresie.
  • Vise intense.
  • Dorința de a consuma mefedronă.
  • Pierdere extremă în greutate.
  • Plâns brusc.
  • Agresivitate.
  • Anxietate.
  • Sângerări nazale.
  • Adulmecare.
  • Erupții cutanate.
  • Greață.
  • Dureri de cap.
  • Schimbări de dispoziție.
UPDQ15W4SA

SUPORT.
  • L-carnitină (levocarnitină) - 1000 mg cu o oră înainte de administrarea mefedronei și 1000 mg după .
  • Acid alfalipoic - 250 mg cu o oră înainte de consumul de droguri și 250 mg după .
  • Vitamina C - 1000 mg o dată pe zi excursie, și poate fi, de asemenea, în termen de 3 zile după în aceeași doză.
  • L-triptofanul și L-tirozina sunt aminoacizi și precursori ai serotoninei și dopaminei. Luați o dată pe zi L-tirozină 1000 mg dimineața, L-triptofan 500-1000 mg seara cu 30 de minute înainte de somnul așteptat. Luați într-o perioadă de trei săptămâni, începutul cursului nu este mai devreme de 72 de ore după ultima utilizare a stimulentelor euforice.
  • Suplimente de magneziu. Utilizați citrat de magneziu. Doza zilnică de magneziu este de 330 - 450 mg, dar mefedrona o scade.
TRATAMENTUL SUPRADOSARII.

Riscuri
.
  • Tahicardie și tulburări de ritm cardiac .
  • Gangrenă .
  • Creșterea tensiunii arteriale hemoragie în creier .
  • Vasospasm sever: infarct și accident vascular cerebral ischemic .
  • Creșterea critică a temperaturii corpului .
  • Rabdomioliză (distrugerea fibrelor musculare) și insuficiență renală .
  • Convulsii și modificarea conștiinței leziunilor.
Simptome .
  • Greață și vărsături.
  • Transpirație abundentă și frisoane.
  • Contracții involuntare ale mușchilor corpului și feței, grimase.
  • Creșterea critică a temperaturii corpului (38-39 C).
  • Cefalee severă.
  • Durere toracică apăsătoare și arzătoare.
  • Convulsii.
  • Pierderea cunoștinței.
  • Tulburări ale ritmului cardiac.
  • Halucinații înfricoșătoare, panică și psihoză.
  • Stop respirator și cardiac.
PRIMUL AJ UTOR.
  • Sunați la serviciullocal de urgență .
  • Excludeți orice activitate fizică, întindeți pacientul cu membrele inferioare coborâte ca într-o poziție semișezândă .
  • Asigurați aer proaspăt, îndepărtați îmbrăcămintea constrângătoare, slăbiți cravata și desfăceți cureaua .
  • Se măsoară tensiunea arterială, frecvența și ritmul pulsului, temperatura corpului. La temperaturi ridicate, metode fizice de răcire: Nu vă acoperiți cu o pătură, ștergeți corpul cu apă caldă .
  • În caz de convulsii: Încercați să întoarceți pacientul pe o parte, țineți-i capul cu mâinile pentru a evita rănirea. Este strict interzis în momentul unei crize convulsive: Încercați să puneți pacientul în gură, să desfaceți maxilarul, să scoateți limba.
  • La apariția morții clinice, se efectuează resuscitarea cardio-respiratorie.
Medicamente de primă alegere - benzodiazepine cu prioritate.
  • Diazepam - 10 -15 mg sub limbă (Neorelium, Valium, Stesolid)
  • Clonazepam - 1 mg sub limbă
  • Nitrozepam - 10 mg sub limbă (Mogadon, Imeson, Novanox)
Hipertensiune arterială și dureri în piept .
  • Labetalol 100 - 200 mg (Ipolab, Ascool, Labenon, Betarl, Trandate)
Ritmcardiac foarte frecvent și neregulat.
  • Metoprolol 25 mg - sub limbă (Lopressor, Metodura, Prelis, Apo-Metoprolol, Egilok)
Nu se recomandă utilizarea beta-blocantelor neselective pentru reducerea frecvenței cardiace .
 
Last edited by a moderator:

eps0n

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 27, 2022
Messages
11
Reaction score
9
Points
3
doza intravenoasă este mai mare decât cea intranazală? Este corect? Aveți o sursă pentru acest lucru?
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Aparent, autorul a confundat metodele de administrare intravenoasă și nazală. Iată dozele mai sigure și mai funcționale:

1. Pentru administrarea intravenoasă
Ușoară: 25-50 mg.
Comună: 50-125 mg.
Puternic: 125-180 mg.
Supradozaj: 180+ mg.

2. Pentru nas
Ușoară: 30-75 mg.
Comun: 75-180 mg.
Puternic: 180-270 mg.
Supradozaj: 270+ mg.

Voi scrie administrației pentru a remedia această problemă.
 

pawholandesa

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 2, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Ce are un efect mai bun și cea mai puternică dependență? Mefedrona sau metamfetamina?
 

sleeplessmania

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 6, 2022
Messages
23
Reaction score
35
Points
13
Varianta subiectivă, fiecare individ diferă de celălalt în multe aspecte care ar putea schimba outer-income..
Dependența, de exemplu, fiind cea menționată, alături de putere , de asemenea, va varia foarte mult, unde trageți linia dintre un individ dependent și unul non-dependent? O persoană dependentă ar fi, de asemenea, dependentă, sau o persoană dependentă dependentă de oricare dintre substanțele menționate?

Experiențe personale cu ambele substanțe pot descrie totuși.
Mefedrona
Este cea mai mare euforie și cea mai plăcută substanță pe care am consumat-o vreodată, nu aș numi-o nici măcar stimulent. Prin definiție, se încadrează în categoria stimulentelor datorită afectării receptorilor de monoamină, însă, din punct de vedere subiectiv, nu a fost niciodată atât de stimulantă în comparație, de exemplu, cu 3-CMC, MDPHP, A-PVP, A-PiHP, A-PHP, Hexen sau sulfatul racemic de amfetamină. Plăcerea este împinsă în realitatea ta dacă administrezi această substanță și te va bântui pentru tot restul vieții tale. M-a făcut să uit chiar și de existența dextrometanfetaminei.

Dextrodesoxyephedrine [Dextro-metamfetamină]
Am folosit doar dextro entanoimer de metilamfetamină, este un high confortabil, relaxant, de durată mai lungă, dar euforia și plăcerea nu vor fi la fel de agresive și instantanee ca în cazul mefedronei, aceasta vă va face să faceți acțiuni și lucrări complet aleatorii, dezasamblând asamblarea lucrurilor care funcționează de dragul recompensei, care este extrem de multiplicată dacă se află sub influența acesteia, pe scurt, vă va face să faceți lucruri care se vor simți recompensabile, ceea ce este extrem de extrem.
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63

pawholandesa, conform studiilor analitice retrospective recente, metamfetamina dă mai multă dependență decât mefedrona. De regulă, metamfetamina în doze echivalente pe aceeași cale de administrare are efecte mai puternice.

 

pawholandesa

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 2, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Și cum rămâne cu calitatea călătoriei?
Este ciudat că nu există metamfetamină în CSI și există o mulțime de mefedronă în aceste țări. Cum este posibil dacă metamfetamina dă mai multă dependență decât mefedrona? Care este motivul acestei popularități?
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
În ceea ce privește CIS, din păcate nu dispun de informații privind datele analitice cantitative referitoare la prevalența metamfetaminei și mefedronei în zonă.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Mă întreb cum se face că există destul de mulți oameni (ca mine) care nu obțin decât efecte secundare de la mefedronă, fără euforie și fără stimulare a SNC, doar țiuituri în urechi, inima care țopăie și vasoconstricție gravă (pare să vină cu toate catonele). Și acest lucru este valabil și în cazul dozelor care depășesc cu mult limitele de siguranță cunoscute.
Este sigur că nu este vorba despre calitatea sau puritatea 4-MMC eșantionată, care este verificată și alți utilizatori au fost practic rupe hainele lor în jos atunci când îl folosesc și entuziasmat despre asta mai târziu.
Dar nici eu nu mă bucur prea mult de MDMA. Stimulare ușoară. O distorsiune vizuală nervoasă și cam atât.
Este un pic ciudat, deoarece Crystal Meth, peste un anumit prag, afectează pe toată lumea cam la fel.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
435
Reaction score
659
Points
93
Încercați să utilizați mefedrona pe cale orală într-o doză mai mare.
Metamfetamina este oricum o substanță mai puternică.
 

DMTrott

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 8, 2023
Messages
17
Reaction score
31
Points
13
Aceste rapoarte sunt cu adevărat remarcabile. Vă mulțumim.
 

BitcoinScam

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2023
Messages
56
Reaction score
30
Points
18
Mefedronă (4-MMC, 4-metilmetcatinonă) - compus chimic organic, un derivat al catinonei. Utilizat ca stimulent și empatogen. Disponibil în comerț sub formă de cristale, pulbere, tablete sau capsule, de obicei ca clorhidrat sau sulfat al acestei amine.
 

etapok

Don't buy from me
New Member
Language
🇭🇺
Joined
Aug 27, 2024
Messages
2
Reaction score
5
Points
3
Odată am băut 0,6 nu știu ce cristal, dar a fost în 2013.... într-o singură lovitură, 100+ml apă.... voci instantanee ca 500+ oameni în jurul tău vorbind, capul meu a sărit, m-am simțit foarte bine pentru aproximativ 2secounds, imaginea pe care o vedeam era ca și cum merge în sus și în jos ca foarte mare viteză ... apoi dintr-o dată am devenit paranoic, în picioare, nu mi-am simțit picioarele, apoi am căzut în pământ ca și cum am fost aruncat .... Am încercat să fug din camera mea, m-am simțit de două ori ca și cum aș fi căzut, apoi am trecut prin ușa de sticlă, mi-au căzut dinții, am fost tăiat la braț și la gât / cap, dar instantaneu m-am simțit din nou în controlul meu, fără paranoia, doar furie și foarte mare... era ca și cum eram în contact cu altă lume. experiență foarte proastă. scriu asta doar pentru că aproape am murit, apoi nu am putut spune asta nimănui.
Nu recomand acest lucru, este un miracol că am supraviețuit

apoi rudele mele au sunat la urgență, au încercat să mă ajute, eu nu am lăsat, apoi m-au lovit, eu am ripostat, a fost chemată poliția, au sosit 4 mașini de poliție :D au încercat să mă calmeze, eram plin de sânge, le-am spus polițiștilor că nu am mers cu mașina de urgență, doar cu poliția, dar au încercat să mă forțeze, apoi mi-au injectat cu forța 2 sau 3 doze de somnifere... m-am trezit în spital

nu încercați, vă rog, aceasta a fost o experiență foarte proastă, am încetat iv în 2014 , doar oral / nazal / fumat
iarba este cea mai bună^.^
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Vă mulțumim pentru împărtășirea experienței dumneavoastră. Viteza de apariție și intensitatea efectelor sunt orientative, ceea ce depinde în mod direct de metoda de administrare. Administrarea intravenoasă este periculoasă
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Vă mulțumim pentru împărtășirea experienței dumneavoastră. Viteza de apariție și intensitatea efectelor sunt orientative, ceea ce depinde în mod direct de metoda de administrare. Administrarea intravenoasă este periculoasă
 

etapok

Don't buy from me
New Member
Language
🇭🇺
Joined
Aug 27, 2024
Messages
2
Reaction score
5
Points
3
Cred că pierderea de sânge în urma rănii provocate de ușa de sticlă mi-a salvat viața... mult sânge a ieșit, tensiunea arterială a scăzut și multe alte lucruri au ieșit tot așa
 
Top