Clorură mercurică alternativă

rothschild33

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2022
Messages
69
Reaction score
45
Points
18
Clorura mercurică (CAS 7487-94-7) este interzisă în China, fiind astfel destul de greu de obținut.

Este nitratul mercuric o alternativă posibilă pentru P2P -> Meth prin metoda Al/Hg?

Dacă am înțeles corect, nitratul mercuric poate fi utilizat cu o cantitate mai mare de apă și poate fi încălzit pentru a obține o concentrație mai mare.

Se pare că există 2 nitrați mercurici, CAS 10045-94-0 și CAS 7783-34-8, și se raportează că cel din urmă este tipul greșit, de ce nu ar funcționa?
 

Mr Gargamel

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 5, 2023
Messages
7
Reaction score
5
Points
3
OFC puteți utiliza nitrat mercuric...
Am cumpărat doar mercur elementar și l-am dizolvat în acid nitric (6ml/1g), apoi am făcut amalgamul cu apă.
25g aluminiu + apoi picur înăuntru 2ml din soluția mea de nitrat mercuric, și apoi scutur ocazional timp de 5-10 minute sau până când începe să bolborosească frumos și începe să devină vierme.
apoi decentez apa și spăl amalgamul de două ori cu apă de la robinet pentru a scăpa de sarea de mercur liberă rămasă (folosesc o sită metalică pentru a împiedica aluminiul să cadă cu apa)
pentru mine funcționează foarte bine.
Aveți grijă să măcinați folia de aluminiu înainte de a ajuta amalgamarea să acționeze rapid.

Aveți grijă la aerosolii toxici în timpul preparării amalgamului, încercați să folosiți un condensator mic cu un tampon de bumbac în capăt pentru a absorbi aerosolii toxici.

asigurați-vă că amalgamarea se face corect (vedeți bule frumoase care fac spumă deasupra apei), nu vă grăbiți și nici nu lăsați să se dezlănțuie.
să aveți noroc.
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Clorură de galiu și iod
 

Mr Gargamel

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 5, 2023
Messages
7
Reaction score
5
Points
3
funcționează galiul la fel de bine ca mercurul pentru reducerea p2p ?
 

Jordan Belfort

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 10, 2023
Messages
128
Reaction score
60
Points
28
Depinde, dar fără iod nu face nimic.

De asemenea nu e atât de exotermic și nu-ți distruge toată folia în x timp cum face hg-ul. Trebuie să menționez că am făcut-o totuși cu ultrasunete
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Puteți cumpăra clorură de mercur în China, dar este foarte scumpă. Costă 980 de yuani pentru 100 de grame.
 
Top