Question metilamină 40% din metilamină HCl

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
52
Points
28
Dacă cineva dorește să facă o soluție de 40% de metilamină în apă din metilamină HCl, atunci trebuie să dizolve NaOH în 6 părți de apă și apoi să adauge 4 părți de metilamină HCl. De cât NaOH este nevoie pentru aceasta? Această reacție produce și NaCl, corect? Trebuie să se elimine acest NaCl prin distilare sau NaCl rămâne întotdeauna în stratul apos? În cazul în care distilarea este absolut necesară, se poate face acest lucru pur și simplu cu un balon cu fund rotund cu tubulatură care este direcționată într-un al doilea balon cu fund rotund și în care se barbotează 6 părți de apă rece sau este necesar un condensator?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
512
Points
63
Deals
5
metilamina are un bp de -16 dacă nu mă înșel, nu există nicio modalitate realistă de a o condensa eficient. sarea poate fi lăsată acolo pentru majoritatea aplicațiilor
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
150
Reaction score
56
Points
28
Care este cel mai bun mod de a obține soluție de metilamină 30% sau 40% sau 44% din clorhidrat de metilamină
 

rampage

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 9, 2024
Messages
59
Reaction score
37
Points
18
cât de concentrat?
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Aveți nevoie de 1 mol de NaOH pentru 1 mol de Methylamine.HCl,
NaCl nu este o problemă,
Nu, nu puteți distila.

Ce puteți face dacă chiar trebuie să scăpați de NaCl este să picurați soluție de metilamină.hcl peste NaOH umed. Aceasta va genera un gaz pe care îl puteți balona prin apă. Apoi trebuie să găsiți %% din soluția de apă cântărind-o
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
52
Points
28
Uwe și tu mi-ați salvat ziua și mi-ați răspuns la întrebări.
Mulțumesc mult.
 
Solution

Yavuz1453

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 15, 2022
Messages
11
Reaction score
18
Points
3
Are o mulțime de cristale clorhidrice de metilamină, adică materia primă. Îl pot transforma marți în metamfetamină. Am nevoie de ajutor. Mulțumesc.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
0,593 g NaOH pentru fiecare g de CH³NH³Cl este ceea ce obțin. Mă întreb 🤔 ce s-ar întâmpla dacă le-ați pune într-o sticlă de sifon și ați pune capacul? Puteți condensa amoniacul în acest fel. Sticla poate suporta 100+PSI toată ziua. Există vreun motiv pentru care gazul metilamină nu s-ar dizolva în apă la presiune ridicată?
 
Top