Clorură de metilamoniu (aka metilamină HCL) vs. clorură de amoniu

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Am preparat un alt lot de metilamină HCL în conformitate cu brevetul original, l-am amestecat cu o cantitate echivalentă de NaOH (echivalentă cu HCL, în total 2:1:NaOh : CH³NH²hcl( potențial.am adăugat puțină apă și l-am încălzit producând un gaz inflamabil. Mi-am verificat notițele și mi-am dat seama că amoniacul este inflamabil și la o concentrație de 18%, deci acest test nu dovedește nimic. Cum pot ști dacă produsul meu este clorură de metilamoniu sau clorură de amoniu?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
N-alcoolul butilic dizolvă la cald MeNH2.HCl, dar nu și clorura de amoniu. În acest fel se separă cele două. IPA funcționează de asemenea, dar o parte din clorura de amoniu va fi în extract, cantitatea fiind neglijabilă în ceea ce privește reacțiile ulterioare, amina primară fiind un nucleofil mult mai puternic decât amoniacul, de ~20 de ori mai puternic.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Mulțumesc pentru răspuns, am o mulțime de IPA anhidră în jur. Sunt pe cale să aflu ce am aici
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Desigur, prin IPA. Te referi la metanol, nu?
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
N-alcool butilic pentru extracția MeNH2.HCl din amestecul de clorură de amoniu și MeNH2.HCl la fabricarea acestuia din formaldehidă/hexamină/HCl. MeOH și EtOH nu funcționează bine, dar IPA este foarte bună.

Pentru reacția propriu-zisă se pot utiliza fie apă, fie etanol și HCl, care se găsesc peste tot, sciencemadness sau Lambdasyn - căutați acolo.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Pentru ce distilez metanolul din lichidul de spălare a parbrizului? Pentru a curăța cloroformul făcut în casă? A trecut atât de mult timp de când am citit-o încât am uitat. Am și encefalopatie. Și nu am dormit de 40 de ore
 
Top