MDA modernă. Cum se obține MDA din helional?

kaydoe

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
6
Points
1
Am găsit două metode, dar sunt scrise eu pur și simplu nu pot înțelege.
 

kaydoe

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
6
Points
1
, High Yield MDAEasy, High Yield MDAExtract din ceva ce am auzit undeva.......Reacția Finkelstein este cuvântul zilei! Bromosafrol în acetonă tratată cu KI pentru a forma iodură (iodul este o grupă de plecare mult mai bună). Iodosafrolul formează amina numai cu NH3 la presiune normală. De la început până la sfârșit MDA în +90%! Sau, în conformitate cu douădogs:

Citat: Următoarele reacții utilizează un produs disponibil în comerț care poartă diferite denumiri comerciale, de exemplu Helional, Floramelon.

Aldoxima acestei aldehide suferă rearanjarea Beckman cu acetat de nichel pentru a da amida care este apoi ușor transformată în amină prin reacția Hoffman.

Reacția Hoffman poate fi obținută cu 4,2% NaOCl vândut în supermarketuri ca înălbitor.

Reacțiile aldoxime și Hoffman sunt destul de standard.

Rearanjarea Beckman a acestui produs specific folosind acetat de nichel este opera mea proprie.Nu se poate mai ușor de atât.

Aldoxima.

100 de grame de aldehidă se pun în 200 ml de ETOH cu 50-60 de grame de clorhidrat de hidroxilamină * în 100 ml de H2O. Se adaugă încet, amestecând, 40 g de carbonat de sodiu în 100 ml de H2O.
După ce adăugarea este completă, amestecul se agită peste noapte, apoi se filtrează pentru a obține aproximativ 100 g de aldoxime. Dacă aldoxima nu se solidifică, se adaugă mai multă hidroxilamină și bază.

Amida.

100 g de aldoximă se amestecă cu 300 ml de xilenă și se adaugă 2 g de acetat de nichel ** și se refulează timp de 5 ore. Se distilează aproximativ 100 ml de xilenă, iar amestecul se lasă la răcit. Se separă aproximativ 70 gr. de amidă, care se filtrează și se usucă. Poate fi recristalizată cu xilenă.

Amina.

La o soluție de 10 gr. NaOH în 200 ml H2O într-un balon de 500 ml se adaugă 20 gr. de amidă și 250 gr. de NaOCl 4,2 %. Amestecul se încălzește apoi la 80C cu agitare. La aproximativ 50-60C, amestecul poate deveni alb pe măsură ce se formează carbonatul. La 70-80C se separă un ulei. (Acesta este MDA brut). Soluția a fost răcită și extrasă cu xilenă. Soluția a fost filtrată, iar filtratul a fost spălat cu xilenă și porțiunile de xilenă au fost adăugate împreună. Aproximativ 100 ml de HCL conc s-au adăugat la xilenă, agitându-se și separându-se. Soluția apoasă a fost extrasă cu xilenă și xilena a fost separată. Amina a fost apoi eliberată din porțiunea apoasă cu NaOH și prelucrată în mod obișnuit pentru a obține MDA

- *Hidroxilamină: HCL200 ml nitrometan, 300 ml acid acetic și 300 ml HCL se încălzesc până la reflux și se mențin acolo timp de 2 ore, apoi se refluxează timp de 12 ore. Soluția se reduce la jumătate, se răceș te în frigider peste noapte ș i se filtrează.

- ** Acetat de nichel: 20 g de oxid de nichel (negru) se dizolvă în acid acetic și se încălzește amestecând până când amestecul devine verde deschis. Se strecoară excesul de acid acetic, restul se usucă și se pulverizează. Prepararea hidroxilaminei HCl http://psychonaut.com/post-35899.html?f=43
 

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
Da, funcționează. Am probleme cu separarea sării de mda în final? Nu înțeleg același lucru cu a lucra ca de obicei? Îmi poate explica cineva? Am testat ce am, negru și fumează instant.
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Ei bine, dacă aveți un protocol ușor de urmat, care este problema? Ce anume nu înțelegeți din procedură?
 

kaydoe

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
6
Points
1
AICI
"Soluția a fost răcită și extrasă cu xilen. Soluția a fost filtrată, iar filtratul a fost spălat cu xilenă și porțiunile de xilenă au fost adăugate împreună. Aproximativ 100 ml de HCL conc au fost adăugați la xilenă, agitați și separați. Soluția apoasă a fost extrasă cu xilenă și xilena a fost separată. Amina a fost apoi eliberată din porțiunea apoasă cu NaOH și prelucrată în mod obișnuit pentru a obține MDA"

este scris prost.
 
View previous replies…

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
Lipsește un pic de claritate, dar nimic insurmontabil dacă înțelegeți ce se întâmplă
Aici utilizați xilen pentru a extrage amina (produsă din amidă) care "plutește" în amestecul de reacție. Deoarece amina este în formă de bază liberă, este insolubilă în apă, dar solubilă în solvenți organici.

Apoi se acidifică cu HCl pentru a transforma amina liberă în sare de clorhidrat, care devine insolubilă în xilenă și trece în apă. Apa care conține amine se spală cu xilenă pentru a elimina orice impurități care nu sunt solubile în apă și, în final, apa se rebaza pentru a obține freebase, produsul final.
 

twok

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 22, 2022
Messages
8
Reaction score
0
Points
1
ALDEHIDA AR MDP2P?, AM MDP2P, DAR NU ÎNȚELEG DACĂ INTRĂ ÎN ACEASTĂ SINTEZĂ ȘI ÎN CE PARTE
 

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
Bună ziua prieteni, am o întrebare=
Clorhidratul MDA plutește în apă. Cum pot să-l fac să cristalizeze?
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Piperonal ---(reacția Henry cu EtNO2)---> metielen dioxifenilpropenă -----NaBH4, AlHg etc-----------> Amină
 

Macondor

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
42
Reaction score
8
Points
8
Și care sunt formele în cazul utilizării nitrometanului în locul nitrometanului în reacția Herny
 

Raxd

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 17, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Dacă utilizați MeNO2 (nitroMETAN) și nu EtNO2 (nitroETAN) pentru reacția Henry, veți obține un nitrotiren , în acest caz 3,4 metilendioxi-beta-nitrotiren . Acesta seamănă mult cu ceea ce doriți să obțineți , de asemenea cristale gălbui dar nu va produce o amină activă !
Dacă folosiți EtNO2 veți obține substratul dorit (3,4 metilendioxifenil2-nitropropene) care se va reduce la o amină activă ( MDA ) .
 

kaydoe

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
6
Points
1
rebasify ? deci adăugați mai mult Naoh?
 

kaydoe

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 19, 2023
Messages
5
Reaction score
6
Points
1
Cred că am înțeles. Voi posta imagini și întregul proces.
 

archae

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 25, 2022
Messages
77
Reaction score
65
Points
18
da, aduceți pH-ul înapoi folosind o bază, NaOH este adecvat pentru acest lucru
 

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
Bună ziua prieteni, sunt un începător și nu am cunoștințe despre chimie.
Aș dori să știu ce metodă de cristalizare ați folosit în etapa finală.
 

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
Poate cineva să-mi spună care sunt etapele finale ale cristalizării produsului?
vă mulțumesc
 

kamikaze3030

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇷
Joined
May 22, 2023
Messages
41
Reaction score
21
Points
8
Obțin un randament de 60% în sinteza MDA Helional + Hidroxilamină. Cea mai bună cale pentru producția pe scară largă.
 

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
Bună ziua, prieteni. Am o întrebare
1. În etapa finală, utilizați metoda de cristalizare cu un flux de gaz HCl. Este corect sau se arde?

2. Amidă.

100 g aldoxime se amestecă cu 300 mL xilenă și 2 g acetat de nichel, se adaugă și se refluxează timp de 5 ore. Se distilează aproximativ 100 mL xilenă și se lasă amestecul să se răcească. Amidă aproximativ 70. Gramele se separă și se filtrează și se usucă. Se poate recristaliza cu xilenă.
=Cât de multă căldură se poate da?
3. Aldoxime.
Dacă aldoxima nu se întărește Adăugați mai multă hidroxilamină și bază.
Câtă hidroxilamină și bază trebuie să adaug?

vă mulțumesc
 
View previous replies…

kamikaze3030

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇷
Joined
May 22, 2023
Messages
41
Reaction score
21
Points
8
Eu nu o fac așa, prietene. O fac diferit, total diferit.
 
  • Like
Reactions: $!$

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
Mă pregătesc să înființez un mic laborator. Dar nu l-am făcut încă. Funcționează această metodă?
sau a eșuat
 

HIT MONKEY

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 28, 2023
Messages
49
Reaction score
6
Points
8
Salut prietene, am o întrebare.
În ultimul pas folosiți doar
(NaOH) în cazul în care se cristalizează, corect?
Și valoarea .PH ar trebui să fie 7,5, nu?
Nu mă pricep prea bine la chimie.
Dacă e să mărturisesc, e că nu știu. După adăugarea substanței (NaOH), ce trebuie făcut pentru a obține MDA? Vreau să vă întreb Puteți să-mi spuneți?
 

TaurineMonster

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 16, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Nu există nicio șansă ca tu sau altcineva să obțineți un randament global de 60 % pe întreaga schemă de la helional la MDA. Locul ăsta e un spectacol de rahat. Pot face consultații și aș fi dispus să o fac pentru prețul corect. Poate un mod mă poate ajuta să-i ajut pe acești oameni pierduți.
 
Top