Monero - criptomonedă cu confidențialitate sporită

Ozzy Osbourne

Don't buy from me
Member
Joined
Oct 16, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
1
0VhNFWeifa

Cuprins:
  • 1) Ce este Monero
  • 2) Caracteristicile Monero
  • 3) Delistarea Monero de către Binance
  • 4) Concluzie

Ce este Monero

Monero, o criptomonedă axată pe confidențialitate, a apărut în aprilie 2014 ca răspuns la preocupările tot mai mari privind lipsa de confidențialitate a tranzacțiilor Bitcoin. Creată de o persoană sau un grup anonim sub pseudonimul "thankful_for_today", Monero a fost construită pe baza protocolului CryptoNote, care prioritizează confidențialitatea, descentralizarea și fungibilitatea.

Dezvoltarea Monero a fost condusă de o comunitate dedicată de dezvoltatori și entuziaști care apreciază confidențialitatea financiară. Spre deosebire de Bitcoin, unde tranzacțiile sunt transparente și trasabile pe blockchain, Monero utilizează tehnologii precum semnăturile inelare, adresele invizibile și tranzacțiile confidențiale inelare (RingCT) pentru a ascunde expeditorul, destinatarul și valoarea tranzacției. Acest lucru asigură faptul că tranzacțiile Monero nu pot fi legate și urmărite, oferind utilizatorilor un nivel ridicat de confidențialitate și fungibilitate.

Monero a câștigat popularitate în rândul persoanelor fizice și juridice care caută confidențialitate și securitate financiară. Monero a fost adoptat de susținătorii confidențialității, de investitori și de piețele darknet datorită caracteristicilor sale sporite de confidențialitate. În plus față de caracteristicile sale de confidențialitate, Monero oferă și avantaje precum fungibilitatea, ceea ce înseamnă că toate monedele sunt considerate egale și interschimbabile, spre deosebire de Bitcoin, unde anumite monede pot fi afectate de istoricul tranzacțiilor lor. Acest lucru face din Monero o alegere preferată pentru cei care acordă prioritate confidențialității și fungibilității în tranzacțiile lor financiare.
E9bMi7ralz

Cu toate acestea, este important de remarcat faptul că caracteristicile de confidențialitate ale Monero au atras, de asemenea, unele controverse, autoritățile de reglementare și agențiile de aplicare a legii exprimându-și îngrijorarea cu privire la utilizarea sa potențială în activități ilegale. În ciuda acestor provocări, Monero continuă să evolueze și să se îmbunătățească. Dezvoltarea sa este condusă de comunitate, cu actualizări regulate și îmbunătățiri implementate pentru a spori confidențialitatea, scalabilitatea și securitatea. În plus, Monero are un ecosistem vibrant, cu diverse portofele, schimburi și servicii care sprijină utilizarea sa.

În general, Monero este o dovadă a importanței confidențialității în era digitală. Angajamentul său față de confidențialitate, descentralizare și fungibilitate i-a câștigat un loc ca una dintre cele mai importante criptomonede de pe piață, cu o comunitate dedicată și un viitor promițător.

Caracteristici ale Monero

M708kdcxw5


Caracteristicile distinctive ale Monero provin din măsurile sale robuste de confidențialitate, ceea ce o face o criptomonedă de top în domeniul anonimatului financiar. În centrul arhitecturii de confidențialitate a Monero se află utilizarea semnăturilor inelare, a adreselor stealth și a tranzacțiilor confidențiale inelare (RingCT). Fiecare tranzacție Monero utilizează semnături inelare care ascund identitatea expeditorului prin combinarea tranzacției expeditorului cu cele ale mai multor alți participanți, făcând practic imposibilă urmărirea originii exacte a fondurilor. Adresele invizibile sporesc și mai mult confidențialitatea prin generarea de adrese unice pentru fiecare tranzacție, asigurând că identitatea destinatarilor rămâne secretă. Ring Confidential Transactions (RingCT) adaugă un nivel suplimentar de confidențialitate prin ascunderea valorii tranzacției, asigurându-se că observatorii nu pot discerne valoarea transferată. Prin urmare, blockchain-ul Monero oferă confidențialitate și fungibilitate de neegalat, promovând un ecosistem financiar în care tranzacțiile sunt cu adevărat confidențiale și imposibil de distins între ele.

Blockchain-ul Monero funcționează pe baza unei premise similare cu alte criptomonede, cu toate că prezintă îmbunătățiri semnificative în ceea ce privește confidențialitatea și fungibilitatea. Tranzacțiile de pe blockchain-ul Monero sunt grupate în blocuri, fiecare bloc conținând o listă de tranzacții, marcaje temporale și trimiteri la blocul anterior, formând un lanț continuu de blocuri. Cu toate acestea, spre deosebire de blockchain-urile transparente, cum ar fi cel al Bitcoin, în care detaliile tranzacțiilor sunt vizibile publicului, blockchain-ul Monero ascunde informații sensibile prin utilizarea tehnicilor criptografice.

Retragerea Monero de pe lista Binance

NC7QWKcFwT

Decizia recentă a Binance de a delista Monero (XMR) a produs o undă de șoc pe piața criptomonedelor. Efectul imediat al delistării Monero a fost o scădere bruscă a prețului său de piață, acesta fiind tranzacționat sub 115 $ și marcând cel mai scăzut punct din septembrie 2023. Decizia a declanșat un val de reacții negative pe platformele de social media, utilizatorii, influencerii și instituțiile criticând mișcarea Binance ca fiind o capitulare în fața presiunilor de reglementare. reflectând incertitudinea investitorilor și îngrijorările cu privire la accesibilitatea viitoare a monedelor de confidențialitate.

Principalul motiv din spatele retragerii Monero de pe lista Binance provine din conflictul dintre caracteristicile Monero axate pe confidențialitate și cerințele stricte de conformitate ale Binance. Utilizarea de către Monero a adreselor invizibile pentru confidențialitatea tranzacțiilor intră în conflict cu nevoia de transparență a Binance în ceea ce privește urmărirea depozitelor de la adresele vizibile publicului. În plus, presiunea crescută din partea autorităților de reglementare și preocupările legate de un comportament lipsit de etică sau fraudulos au fost citate drept motive pentru delistare.

Retragerea Monero de pe listă scoate în evidență analiza continuă a autorităților de reglementare cu privire la monedele de confidențialitate, care acordă prioritate anonimatului prin ascunderea detaliilor tranzacțiilor. Această opacitate face dificilă depistarea activităților ilicite de către autoritățile de reglementare și agențiile de aplicare a legii, ceea ce conduce la o supraveghere sporită și la acțiuni de retragere de pe listă din partea principalelor burse. Mișcarea Binance urmează unor acțiuni similare întreprinse de alte burse, OKX anunțând delistarea Monero și a altor token-uri axate pe confidențialitate, precum Dash (DASH) și Zcash (ZCH), la sfârșitul anului 2023.

În ciuda acestor provocări, Monero rămâne utilizat pe scară largă pe piața criptomonedelor. Valoarea sa a revenit deja la 140 de dolari, demonstrând reziliență în fața presiunilor de reglementare și reafirmându-și locul în peisajul în continuă evoluție al monedelor digitale.

Concluzii
YKmGlkuiHX

Monero apare ca una dintre cele mai sigure criptomonede din domeniul digital, în primul rând datorită caracteristicilor sale robuste de confidențialitate și a angajamentului față de anonimatul financiar. Tehnologiile sale inovatoare, inclusiv semnăturile inelare, adresele invizibile și tranzacțiile confidențiale inelare (RingCT), asigură faptul că tranzacțiile nu pot fi urmărite și nu pot fi legate, oferind utilizatorilor niveluri fără precedent de confidențialitate și fungibilitate. În timp ce presiunile de reglementare au dus la acțiuni de delistare din partea unor exchange-uri majore precum Binance, rezistența Monero în fața acestor provocări subliniază valoarea și importanța sa durabilă pe piața criptomonedelor.

Vă recomandăm să luați în considerare Monero, în special pentru tranzacțiile care necesită o confidențialitate sporită, cum ar fi cele din darknet. Angajamentul său față de confidențialitate, descentralizare și fungibilitate o face o alegere preferată pentru persoanele fizice și juridice care doresc să își protejeze informațiile financiare într-o lume din ce în ce mai digitală. În ciuda obstacolelor de reglementare, Monero continuă să evolueze și să se îmbunătățească, sub impulsul unei comunități dedicate și al unei viziuni pentru un viitor financiar mai privat și mai sigur.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Foarte bună redactare. Este nasol că multe burse îl elimină de pe listă (cred că există unele aspecte pozitive în funcție de perspectivă). Cred că va fi comunitatea noastră cea care îl va menține în viață
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
75
Reaction score
46
Points
18
Toată lumea de pe dn ar trebui să utilizeze numai monero, încă saing acest lucru deoarece o mulțime de timp
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Păcat că devine din ce în ce mai greu de obținut pe zi ce trece. Nu pot să cred că localmonero se închide
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
75
Reaction score
46
Points
18
@miner21 frate, lucrează cu cineva la nivel local, nu am prea mare încredere în localmonero sau agordesk, prea mulți polițiști acolo, am auzit de prea mulți oameni care au fost prinși, evident, îl poți folosi într-un mod sigur, dar de ce să încerci să faci lucrurile în cel mai greu mod
 

A1maL3igH3939

Don't buy from me
New Member
Joined
May 30, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
@Mr. Fox - cum puteți "lucra cu cineva la nivel local"? Pentru mine personal, acesta a fost canalul absolut CEL MAI dificil.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Aș dori, dar nu știu cum să găsesc pe cineva pe plan local. XMR este un fel de nișă așa cum este
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Nu știu ce este mai dificil....facerea MDMA sau crearea unui portofel Monero. Sunt cel puțin una din două în acest moment.
; )
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
S-ar putea să vă pot ajuta. Unde aveți probleme?
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Lăsând deoparte pentru moment dificultățile sintezei MDMA, a trebuit să învăț câteva lucruri noi pentru a configura un portofel Monero. Acestea fiind spuse, cei de la getmonero.org au realizat o instrucțiune pas cu pas foarte bună care mi-a luat aproximativ 6 ore pentru a o realiza. Am făcut toată treaba de verificare cu hashes, Kleopatra etc. Nu am mai făcut așa ceva în viața mea. Am fost motivat să fac asta după ce anul trecut am fost înșelat cu adevărat de un site oglindă Tor destul de sofisticat. Nu am mai cumpărat droguri de pe internet de atunci și am decis să-mi fac propriile droguri.

Acum sunt pregătit și în regulă.

Este ușor pentru mine să cobor în gaura iepurelui în paranoia....... emailuri anonime, VPN, criptomonede nedetectabile. Sunt un mic cartof și plănuiesc să rămân așa. Pur și simplu nu-mi imaginez că forțele de ordine își vor face timp să se concentreze asupra cuiva ca mine, decât dacă le voi ușura incredibil situația. Totuși, acestea sunt niște lucruri relativ simple de făcut. Este ca și cum ți-ai încuia ușile. Dacă cineva se străduiește cu adevărat, va reuși să intre, dar cât efort ești dispus să depui după ce vezi ușa de oțel, în cadrul de oțel, cu două zăvoare blocate bine?

La cât de puțin știu despre criptomonede (de exemplu, am aflat acum câteva zile că BTC este trasabil), se pare că XMR este suficient de bun chiar și pentru cei mai extrem de paranoici (eu), dar numai cunoștințe informatice de bază sau intermediare. Planul meu de bază în acest moment este după cum urmează: Cont curent KYC al unei persoane obișnuite conectat la o bursă criptografică mainstream KYC care poate converti fiat/BTC în XMR. XMR trimis în Monero Wallet de pe getmonero.org . (Nu sunt sigur dacă acest portofel se află în întregime pe computerul meu sau pe un server undeva. ) În prezent, cercetarea unui portofel hardware (deschis la sugestii!) Trimite XMR din acel portofel la portofelul BB market.

Când voi începe să vând lucruri, cred că mulți oameni vor dori în continuare să utilizeze BTC în ciuda (sau în necunoștință de cauză) aspectele legate de preocupările privind trasabilitatea. Așadar, planul meu este să iau BTC câștigat din portofelul BB Market, să îl convertesc pe un exchange P2P no-KYC (deschis la sugestii!) din BTC în XMR. Apoi, trimiteți XMR la schimbul meu de criptografie mainstream KYC. De acolo mă întorc la Fiat, dacă vreau.
Ce părere aveți, oameni buni? Este asta exagerat? Vedeți vreo lacună?
Acum cercetez P2P no-KYC exchange de la BTC la XMR. Lasă-mă să știu dacă orice sugestii. Știu că Paxful nu face XMR...

Îmi pare rău că sunt atât de lung......Am fost de unul singur în această călătorie timp de un an și nu am vorbit cu nimeni despre asta. Este minunat să pot vorbi deschis...........
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Așadar, țineți cont de faptul că, odată ce ajungeți la XMR, sunteți destul de în siguranță în cea mai mare parte. Personal, voi obține o monedă cu taxe ieftine, cum ar fi litecoin trimite-l la portofel tort și de a converti la xmr acolo (să fie conștienți am auzit de schimbul de portofel tort folosește a cerut kyc dacă face un schimb mare. Persoana despre care vorbesc a fost încercarea de a converti 4000 $ la xmr. Este posibil să doriți să schimb în bucăți) Apoi, de la portofel tort voi trimite la portofel pană. Doar asigurați-vă că, indiferent de portofelul pe care îl utilizați, aveți propriile chei private pentru. Acest lucru asigură că monedele nu sunt deținute în altă parte.

În ceea ce privește încasarea, aceasta nu este expertiza mea. Acesta este modul în care oamenii sunt prinși. Cum ar fi să schimbe totul în numerar la un exchange kyc. Cred că o metodă pe care unii oameni o folosesc este chain hopping. Deci, schimbați moneda principală în mai multe alte criptomonede și încasați la mai multe schimburi. Cred că ar putea exista niște înlocuitori pentru localmonero dacă vă uitați puțin în jur.
 

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Folosesc portofelul oficial Monero GUI Wallet. Cred că realizează același lucru ca și Portofelul Feather. Portofelul Feather vă permite să păstrați orice altă monedă în afară de XMR?
Mă întreb care sunt diferențele dintre Cake Wallet și, să zicem, Kraken?
Mă voi consola cu opinia (faptul) că odată ce în XMR au atins anonimatul. Deci, orice "spălare" / amestecare o dată în XMR este într-adevăr inutilă, s-ar părea. Principala mea concluzie este că trecerea mea din lumea KYC în lumea "BB" (rahat ilegal) și viceversa trebuie să se facă în XMR.
Îmi doresc doar ca drogurile să fie legale...... totul ar fi mai ușor. LOL

Mulțumesc pentru sfaturile de încasare și pentru sfaturi în general. Este atât de plăcut să poți vorbi aproape în timp real despre lucruri.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Se pare că vă descurcați bine.

Feather wallet este doar un portofel XMR, deci nu aveți nevoie de el.

Cake wallet nu este chiar un exchange. Este un portofel care folosește un serviciu diferit pentru schimbul de monede. Îl recomand doar pentru că este versatil. Acceptă mai multe monede și le puteți schimba în portofel.
 
Top