criminalitate musulmană + islamofobie

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
postarea unei versiuni editate a răspunsului meu la o dezbatere în chat:

nici măcar nu sunt musulman, dar mama mea este dintr-o țară musulmană (este catolică totuși) și merg acolo uneori (țara în cauză este Malaezia). sunt relaxați ca naiba. de ce ar fi relaxați într-o țară și ar împușca oameni în alta? nu are sens. cred că voi doar generalizați. În plus, dacă se comportă brusc neregulat, înseamnă că există presiune asupra lor, cum ar fi tensiunile rasiale. oameni ca voi sunt motivul pentru care acest lucru se întâmplă tbh. nici măcar nu voi nega statisticile criminalității, dar cum ar fi... cel puțin uita-te la cauza. este trist că acest lucru se întâmplă, dar nu este ENTIERLY vina lor. lumea este un loc complex și cauza și efectul este real.

"copiii noștri albi nu au mai făcut împușcături înainte" Sunt american, cum se face că majoritatea trăgătorilor din școlile noastre sunt albi? oamenii nativi americani ar putea argumenta exact același lucru pe care îl argumentezi. nu face ca albii să fie răi în mod inerent, înseamnă că există o mulțime de presiune asupra anumitor indivizi albi și ei o eliberează în moduri violente. trebuie să-i reabilităm, nu să-i ostracizăm. sunteți nebuni dacă credeți că numirea musulmanilor (sau a oricărei alte minorități) "invadatori" va rezolva ceva. această mentalitate "noi vs ei" este cel mai rău mod de a aborda lucrurile!

Uitați-vă literalmente la statisticile privind criminalitatea afro-americană. rasiștilor le place să spună "b-b-b-dar sunt mai mari!!! Asta înseamnă că sunt RĂI!11!1!!" NU! înseamnă că sunt DISADVANTAGED! atunci când oamenii sunt în situații economice proaste, au tendința de a ataca. indiferent de rasă, statisticile de criminalitate sunt mai mari în zonele sărace! observați cum zonele mai sărace sunt întotdeauna "cele rele"? reparați economia și veți repara rata criminalității. încercați să-i ajutați pe acești "invadatori" și observați diferența! scăpați de această mentalitate stupidă de "inamic"; ea nu face decât să exacerbeze o situație deja volatilă. ați auzit vreodată de termenul "problemă socioeconomică"?

indiferent de grupul care comite infracțiunea, ar trebui să lucrăm împreună pentru a o rezolva, pentru că vă pot asigura că musulmanul obișnuit nu susține actele teroriste și infracțiunile comise de grupul său. în orice caz, trebuie să le fie rușine și furie pentru că oameni ca voi îi generalizează ca fiind criminali și proști. sunt doar câțiva selecționați care fac astfel de lucruri. toate grupurile rasiale/religioase se confruntă cu problema criminalității. este cu adevărat deranjant cum oamenii cred că discriminarea unui grup le va ajuta cauza. cu divizarea vine haosul, întotdeauna. cu unitatea vine pacea. nu este un concept greu de înțeles. lucrați împreună pentru a-l rezolva și veți obține rezultate.

Înțeleg că aceasta este o problemă controversată și dacă cineva crede că mă înșel, nu ezitați să mă corectați.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
de asemenea, în calitate de consumatori de droguri, majoritatea oamenilor nu ne văd ca pe niște infractori murdari? într-un fel, și noi suntem minorități. nu ar trebui să avem empatie pentru oamenii aflați în situații similare? nu ar trebui să lucrăm împreună? disonanța cognitivă a unora dintre voi este al naibii de uluitoare. nu voi înțelege niciodată oamenii care nu se încadrează în arhetipul "cetățeanului perfect" care îi discriminează pe alții.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
Mi-aș dori să putem reveni și edita postările după 10 minute, pentru că mă gândesc la rahaturi la ore distanță 😿😿 dar încă o postare, apoi mă voi opri. Nu vreau să-mi stric propriul topic. dacă un mod poate copia și lipi ultimele mele postări în cel original, te voi iubi pentru totdeauna (lasă totul așa cum este, totuși)

Serios, nu înțeleg cum consumatorii de droguri pot fi xenofobi. primim droguri și precursori din toată lumea. următoarea ta drogărie ar fi putut fi produsă sau manipulată de cineva dintr-un grup pe care nu-l placi. nu e un fel de ipocrizie? știu unii oameni care sunt de genul "oh, eu cumpăr doar produse AMERICANE", dar asta nu e chiar fezabil în lumea drogurilor, deoarece nu e reglementată. oamenii ar putea minți cu privire la locul în care este fabricat / de unde provin precursorii. în plus, unele substanțe chimice sunt mult mai ușor de obținut în unele țări decât în altele. chiar dacă am fi într-o lume perfectă în care nimeni nu minte, sunt sigur că ar fi foarte greu să obțineți ceva fabricat în întregime într-o singură țară, cum ar fi America. chiar dacă ar fi posibil, prețul ar fi nebun.

gândiți-vă cât de interconectați suntem ca utilizatori de droguri. acest site este un exemplu uimitor. aș putea întâlni pe cineva din cealaltă parte a lumii și am putea avea aceleași interese și droguri de alegere. singurul lucru care ne separă este geografia. suntem o comunitate globalizată. suntem un singur corp. este ca și cum o mână urăște un picior. toți suntem utili aici, deci ce face o persoană mai bună decât alta? gândiți-vă la comunitatea noastră mondială înainte de a încerca să urască pe cineva fr
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Există radicali de toate felurile. Există creștini extremiști în Orientul Mijlociu. Există evrei extremiști, există chiar și budiști extremiști. Tot separatismul pe care îl vedem în lume este fabricat, în mod intenționat, de mass-media. Este menit să îi facă pe toți să fie suspicioși unii față de alții și să distragă atenția de la guvern. Numai atunci când opriți știrile puteți deveni liberi de ura pe care o răspândesc. Am renunțat să mă mai uit la știri și sunt de 1000 de ori mai lipsit de prejudecăți și de ură. Chestia este că ei mint. Foarte mult. Când sunt în cele din urmă forțați să recunoască că au mințit. Răul a fost făcut. Un titlu de mare succes are un impact de 1000 de ori mai mare decât o retractare de 1 paragraf pe ultima pagină.
9/11 este un exemplu strălucit. A făcut milioane de oameni să urască musulmanii și pe cei din Orientul Mijlociu. Indiferent de varietatea de ficțiune la care subscrieți, evenimentele care au fost prezentate în mass-media nu sunt cele care s-au întâmplat. Dacă George W. Bush ar fi apărut în fața camerelor de luat vederi și ar fi spus răspicat că și-a folosit resursele din CIA, în calitate de fost șef al acesteia, pentru a orchestra totul în vederea obținerii de sprijin pentru a supune țările din Orientul Mijlociu care s-au împotrivit cererilor noastre, nici măcar nu ar mai conta acum. Nu ar fi fost difuzat, nu ar fi existat revolte. Literalmente nu s-ar întâmpla nimic.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
nici eu nu mă uit la știri. sunt otrăvite. chiar și sursele relativ "imparțiale" au agende ascunse, intenționate sau nu. atâta timp cât ceva este scris de mâini omenești, adevăratele lor gânduri ies la iveală. poate că sună schizofrenic, dar refuz să-mi las mintea să fie programată de alți oameni.

unii oameni cred că asta mă face să nu am habar despre evenimentele mondiale. nu este deloc adevărat. știu tot ce trebuie să știu, adică tot ce este important, pentru că dacă ceva este cu adevărat important, nu am nevoie de știri ca să aflu despre asta. cineva îmi va spune, și voi face propriile mele cercetări pentru a mă asigura că nu absorb doar opiniile lor. nu am nevoie să știu despre politică, pentru că sistemul este oricum aranjat. am fost de ambele părți ale spectrului politic și, după ce m-am îndepărtat în cele din urmă, mi-am dat seama că fiecare parte este proastă ca naiba. au o poveste pe care vor să o dovedească. singura modalitate de a vedea lumea obiectiv este să vezi lucrurile și să te gândești la ele așa cum vin.

știrile sunt doar pentru oamenii care vor să le fie îndeplinită tendința de confirmare... și sunt făcute de oameni care nu vor nimic mai mult decât să semene dezbinare și haos. știrile sunt făcute de belicoși pentru idioți.
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
În Breaking Bad este vorba despre chimie fericită și despre procedurile foarte avansate care trebuie urmate pentru a obține un produs final de calitate. BBgate nu este despre magie aplicată prin blesteme rugăciuni. Religia este ca alchimia. Este o povară istorică care trebuie combătută. Creștinismul este cea mai mică povară. Ce altă religie generează teroriști ucigași în masă, violatori, degenerați antisociali? Ați auzit de bandele alea creștine sau budiste care devastează țările musulmane? Problemele cu imigranții=lucrători thai:s, chinezi, coreeni, japonezi? Știi țările creștine sau budiste care tratează femeile cu mai puțină libertate și respect? Care pedepsesc și ucid homosexualii? Știți acele țări europene musulmane care i-au lăsat pe necredincioși să se stabilească pentru a fi integrați și care acum sunt devastate de imigranți lacomi. Islamul nu a fost niciodată o parte reală a mișcării hippie. RELIGIA ESTE FALSĂ. Valoarea unei țări se măsoară cu ușurință rudimentar prin IQ-ul mediu și produsele sale. Tatăl Singaporei ar trebui ascultat în ceea ce privește imigrația și integrarea... Regretă foarte mult că a primit un grup religios specific care este acum ca o tumoare întărită în țara sa. Poate că musulmanii se comportă bine și așa mai departe, dar cifrele nu mint: cu cât sunt mai mulți musulmani, cu atât țara este mai "musulmană". Pune-ți o dorință cu privire la favoriții etniei tale în societatea visurilor tale...
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
503
Reaction score
236
Points
43
Fiecare grup pare să aibă radicali care duc lucrurile prea departe, ei cred că știu calea și vor face orice este necesar pentru a-și promova cauza. Radicalii sunt problema, nu religia sau etnia lor.
 

vis

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 21, 2023
Messages
146
Reaction score
102
Points
28
De acord, dacă grupul în sine lucrează pentru idealuri acceptabile și cu rezultate bune. Grupurile religioase nu se încadrează deloc în aceste cerințe și sunt împotriva lor. Așa cum îmi displac culturile proaste și crude și junkie.
 

jessejames122669

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Aug 14, 2023
Messages
48
Solutions
1
Reaction score
40
Points
18
Deals
3
Am fost de fapt musulman timp de 8 ani. M-am căsătorit cu un indonezian. Am fost la Hajj și Umroh. Am învățat să citesc arabă și pot citi Coranul cu voce tare. Nu mai sunt practicant de când am divorțat și nu am fost capabil să devin un adevărat credincios și de aceea am divorțat. cu toate acestea, timp de 8+ ani am dat un efort autentic. musulmanii din Indonezia sunt în mare parte foarte iertători. există și alte religii și guvernul. Protejează toți cetățenii. când am fost în saudi, am putut vedea că există o mare diferență
 

jessejames122669

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Aug 14, 2023
Messages
48
Solutions
1
Reaction score
40
Points
18
Deals
3
Logica mea este probabil dezechilibrată....
Religia nu contează pentru mine. Pentru ea, era o chestiune de viață și de moarte. i-ar fi fost imposibil să se căsătorească cu mine dacă nu eram musulman. prin urmare, satisfacerea cerințelor ei nu mă costă nimic altceva decât o parte din timpul meu, pentru a le face rutina. de asemenea, am cercetat câteva religii pentru a vedea dacă aș putea fi infectat, deoarece, în general, par mai fericiți. au existat câteva defecte în gândirea mea, dar ea a fost cel mai bun partener de afaceri pe care l-am avut vreodată. am lucrat bine împreună. Nu mă așteptam să nu mă îndrăgostesc. Nu am prevăzut că religia va continua să aștepte mai mult de la mine progresiv. și nu mi-am dat seama cât de mult o va răni când îi voi spune faptul că nu mă apropii de Allah, ci că devine insuportabil să continui să practic.
 

jessejames122669

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Aug 14, 2023
Messages
48
Solutions
1
Reaction score
40
Points
18
Deals
3
Întreaga aventură a meritat. Am ieșit cu un început excelent pentru un alt capitol, deoarece am reușit să mergem mult mai departe. Am ajuns să văd unele lucruri pe care doar musulmanii le pot vedea. cum ar fi Hajj în 2019. a fost o experiență. Aproape că am murit.
Și. Am fost curat timp de 90 la sută din căsnicia noastră. Am întâlnit-o proaspăt ieșită din pușcărie după ce făcusem 7 ani n 10. Islamul a fost foarte bun la insuflarea disciplinei. ceva de care aveam nevoie.
În general, i-aș da o notă de 9 din 10.
Adică, dacă nu suntem în această viață pentru a trăi cu adevărat, de ce suntem aici?
 
Top