Aveți nevoie de ajutor pentru a înțelege analiza amfetaminei pe GC/MS

rhubarb

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 20, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua tuturor.

Nu sunt chimist de niciun fel, așa că înțelegerea mea a tuturor acestor lucruri este extrem de elementară. Vă rog să aveți răbdare cu mine.
Am acces la un laborator unde pot analiza probe prin GC/MS. Trei probe diferite de amfetamină au dat rezultate aproape identice, cu un vârf mic de amfetamină și un vârf mare de cafeină. Încep să suspectez că ceva nu este în regulă în ceea ce privește raporturile.
În primul rând: pe baza vârfurilor, raportul este întotdeauna de aproximativ 20/80% amfetamină/cafeină. Ingerarea a 20 mg dintr-un astfel de amestec nu ar trebui să producă niciun efect, dar produce. De asemenea, spălarea cu acetonă nu duce la o pierdere masivă.

Nu pare să conteze dacă proba este injectată mai întâi ca sare (presupusă) sau ca bază liberă. Cum ar trebui să procedez pentru a o testa din nou? Am și cofeină anhidră pură și mă gândesc că aceasta ar putea fi folosită ca referință de calibrare într-un fel înainte de a executa o altă probă, dar am vrut să exclud orice alți factori, cum ar fi un anumit comportament așteptat al ambilor compuși în aceste condiții. Mulțumesc!
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Bună ziua, trebuie să puneți o probă într-un balon și să adăugați un solvent nepolar precum DCM sau TCM. Apoi, adăugați o soluție de alchilină pentru a obține o bază liberă. Apoi, îndepărtați stratul de apă și injectați proba în injectorul GC-MS. Citiți articolul meu despre GC-MS. Metode GC-MS pentru medicamente

Forma sărată vă poate deteriora detectorul și coloana MS, nu injectați această formă.

20/80% amph/cafeină poate provoca efecte psihoactive.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
Cazul ideal este atunci când aveți standarde pentru ambii compuși și aplicați metoda standardului intern (astfel încât să vedeți diferența în cel cu standard intern) și măsurați creșterea ariei vârfului.
 
Top