Noi compuși canbinoizi sintetici din nucșoară?

Kj12

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Aug 15, 2024
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Hei, comunitate bbgate,

Sunt pe cercetare de nucșoară și ingredientele sale
Am găsit 3 compuși care ca un affintiy la receptorii CB1 și CB2, care sunt Malabaricone C , Licarin A, 5-Methoxylicarin A
Întrebarea mea este dacă se pot extrage canabinoizi sintetici din nucșoară. Substanța interesantă este Licarina A, care are aceleași proprietăți ca JWH-x
și Pinaca-x o structură de indazol.
Nu știu care este potența acestor 3 substanțe, dar atunci când nu sunt suficient de puternice, se pot obține derivați de canbinoizi puternici din nucșoară?
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Structurile acestor substanțe seamănă într-adevăr cu unele noide de designer. De exemplu, vitamina E are o anumită afinitate pentru receptorii canabinoizi.

"Nucșoara a fost utilizată atât în scopuri medicale, cât și recreaționale pentru tratamentul anxietății și al tulburărilor de dispoziție. El-Alfy și colab. [12] au demonstrat că administrarea de extracte de nucșoară produce efecte comportamentale similare cu Δ9 -THC, un canabinoid exogen cunoscut și principalul constituent psihoactiv al marijuanei. Investigațiile ulterioare au arătat că aceste extracte nu au afinitate directă de legare a receptorilor CB1 sau CB2. [13] Pentru a determina efectul nucșoarei asupra sistemului endocannabinoid, a fost astfel evaluată modularea indirectă. Folosind o abordare de fracționare ghidată de analiză, cuplată cu teste in vitro de inhibare a FAAH și MAGL"
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7938946/pdf/jphp13174.pdf

Aici obținem un efect indirect, ca unele alte tipuri de noide (modulatori alosterici, de exemplu). În orice caz, structuri bune pentru idei de proiectare RC
 
Top