Fără euforie de la 4-fluoroamfetamina racemică

Midget_Impinger

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 10, 2022
Messages
30
Reaction score
11
Points
8
Am sintetizat recent atât amfetamina, cât și 4-fluoroamfetamina. Am fost încântat ca amfetamina obișnuită să mă ajute să mă concentrez asupra muncii mele, iar pentru 4-FA, am așteptat cu nerăbdare efectele de "euforie" despre care am tot auzit (cum ar fi paginile Erowid de la Rhodium și SpicyBrown).

M-am uitat la pagina 4-FA de pe site-ul Psychonaut, unde se afirmă că doza "obișnuită" este de 100 - 130 mg. Așa că am mers mai departe și am încercat 115 mg. Am simțit cu siguranță efectele asemănătoare amfetaminei, dar absolut nici o euforie. M-am gândit că, din moment ce acesta este un amestec racemic, poate aveam nevoie de mai mult, așa că am urcat la 200 mg și am simțit mai mult sentimentul de "amped up", dar din nou, fără euforie deloc.

De asemenea, nu am o toleranță foarte mare la amfetamine. Nu am luat niciodată metamfetamină, obișnuiam să am un script pentru Vyvanse și am luat niște Adderall dat de un prieten cu mult timp în urmă. Dar, în general, au trecut cam 4 ani de când orice tip de amfetamină a fost în corpul meu, așa că nu cred că toleranța este o problemă.

Ar trebui poate să încerc rezoluția optică descrisă în firul de sinteză a dextroamfetaminei pentru a obține izomerul dextro 4-FA?

Mulțumesc.
 

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
271
Points
63
Bună ziua. Într-adevăr, în sursele pe care le-ați menționat există informații conform cărora 4FA oferă efectul de "euforie", dar voi explica de ce acest lucru este considerat o greșeală.
Faptul este că proprietățile farmacodinamice ale 4FA sunt diferite de amfetamina clasică. 4FA determină eliberarea nu numai a NE și DA, ci și a 5-HT, apoi inhibă recaptarea acestora. Inițial este eliberată NE, urmată de DA și 5-HT. Comparativ cu amfetamina, substanța noastră are o acțiune de transport serotoninergic mai puternică. Exact, efectul asupra 5-HT face ca această substanță să fie apropiată de MDMA, dar nu suficient pentru apariția euforiei. Conform tuturor studiilor clinice disponibile pe oameni, 4FA este aproape în ceea ce privește efectele sale de D-amfetamină și "MDMA ușoară" și provoacă EMOȚIE, dar nu euforie (cel puțin nu veți obține euforia pe care o veți obține atunci când utilizați MDMA).

În plus, există un alt factor care afectează nivelul de "euforogenitate" al 4FA - este profilul biologic al enzimelor microsomale hepatice. Dacă sunteți un metabolizator puternic, vor exista puține șanse de a forma un reziduu 4-fluorofenil hidroxilat, care va afecta, de asemenea, inducerea efectelor "euforogene". Există încă un factor care este destul de nesemnificativ pentru dvs., legat de "linia de bază" a transportului de dopamină, dar acesta, în acest caz, nu joacă un rol important. Chiar dacă sintetizați enantiomerul D al 4FA și îl utilizați, nu veți obține euforia pe care ați putea-o experimenta atunci când utilizați MDMA. Cu toate acestea, nivelul de euforie generat de enantiomerul D va fi cu 10-30% mai mare decât +-4FA.

În cazul în care doriți să creșteți doza la 200 sau mai mult, există o mare posibilitate de a dezvolta efecte cardiovasculare nedorite, dar nu și euforie.
 

Melv99

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2023
Messages
31
Reaction score
11
Points
8
Ce formă de sare ați ales pentru 4FA? Sau cred că care este cea mai comună? Am citit răspunsul lui @Brain, care spune că nu este hidroscopică. Este că toate formele de sare?
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
În experimentele mele, sulfatul de 4-FA a provocat o euforie foarte puternică într-o doză de 250-300 mg pe cale orală. Intranazal aproape că nu a funcționat.
 
Top