Obținerea de opiu din întreaga plantă de mac!

ZS.28

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 14, 2023
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua tuturor, am 50 de maci care cresc, au înflorit până acum. Am fost interesat de extragerea opiului din întreaga plantă, deoarece marcarea păstăii de mac mi se pare o risipă de mac, deoarece întreaga plantă conține alcaloizi.

Dar nu sunt sigur cum să fac acest lucru, ar trebui să o smulg din pământ să o spăl și apoi să o fierb în apă, să o filtrez și apoi să evapor apa?

Sau care ar fi o procedură mai bună?
 

T 3

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Nu este deloc o risipă dacă doriți un randament de 2 ori mai mare, deoarece macul, atunci când este marcat corespunzător, va continua să emane latexul pe care îl căutați și va continua să producă More, ceea ce nu s-ar întâmpla doar tăindu-le... va funcționa în continuare, deși le puneți într-o oală cu apă și le fierbeți ușor filtrând răzuirea, dar îmi place să separ tulpinile de păstăi și să le fierb și să le reduc, așa cum ați spus...
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Iată cum se procedează - extrageți întreaga plantă. Se recoltează, se usucă bine și se macină cât mai fin posibil. Alcoolul (oricare) este solventul de elecție, apa nu este bună deloc.
 
  • Like
Reactions: T 3

ZS.28

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 14, 2023
Messages
6
Reaction score
0
Points
1
De ce nu apă? Puteți detalia metoda? ar trebui să recoltez când sunt uscate, pentru că de obicei le recoltez când sunt la maturitate maximă, când au cel mai mult opiu aka încă verde.
 

T 3

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Atâta timp cât au trecut 5-7 zile de la căderea tuturor petalelor, ar trebui să obțineți un randament bun prin fierbere la foc mic cu apă, dar nu depășiți 80 C (cred că 45 C este cel mai bine) din punct de vedere al temperaturii, deoarece poate începe descompunerea morfinei. Ar trebui să răzuiți sau să tăiați una și să vedeți dacă începe să se scurgă bunătate.
 
Last edited:
Top