Despre halucinogenele rare și drumul lung/teribil al psihonautului

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
Persoanele care sunt cufundate în autoanaliză (prin temperament) sau care studiază structura mentală din punct de vedere profesional au fost întotdeauna atrase de subiectul substanțelor psihoactive, care, pe de o parte, este un fenomen de modificare a culturii (prin analogie cu terapia de modificare a bolii), iar pe de altă parte este o pharm-zone pentru clarificarea rolului acestui sau acelui sistem neurotransmițător (neurotransmițători și neurohormoni) în funcționarea mentală normală și patologică.

8OjWIyATDi

Vă recomand să vă începeți studiul acestui subiect cu istoria, deoarece multe dintre instrumente nu s-au schimbat în mii de ani de existență umană. Cel mai adesea veți întâlni în literatura de specialitate ciuperci (care conțin psilocibină și muscimol/muscarină), apoi (cel mai probabil) vă veți aminti familiaritatea cu plantele din genul canabis (specii indiene, sativa, ruderalis), dacă aveți noroc veți afla despre plantele care conțin salvinorină (Salvia divinorum, Coleus blume și altele). Cam în acest punct, 50% dintre cititori vor rămâne fără imaginație, dar eu vă voi ajuta să continuați.
5aOcltJSMV

Următorul pas ar putea fi explorarea plantelor care conțin mescalină (lophophora lui Williams și Echinopsis), deși modul clasic de utilizare se va potrivi doar celor cu un stomac puternic, iar alternativa sintetică pare mai adecvată, dar este o îndepărtare de însuși misterul purificării prin vomă și eliberare spirituală. În mod surprinzător, primul entheogen al unui om de serviciu pe care îl cunosc a fost colinoliticele din Mandrake (din câte știu, acestea sunt încă disponibile peste tot). Nu cred că v-ar trece prin cap să ingerați semințe sau să fumați frunze uscate de nightshade (scopolalia, clopoțel, belena, datura și așa mai departe) care conțin scopolamină, atropină și alți starteri M-colinolitici, deoarece acestea sunt unele dintre cele mai periculoase instrumente pentru creier, care se termină cu astenizare pe termen lung și amnezie completă în timpul intoxicației. Aicieste unde 75% dintre cititori s-ar putea să se împiedice deja și să înceapă să realizeze că știu mai puțin despre halucinogene decât credeau.

Deci, care sunt țintele moleculare pe care le-am atins mai sus?
  • 5-HT2A
  • GABA
  • Kappa opioid **ah da, macul de opiu produce și el un efect halucinogen (dacă luați oneroid pentru o stare de spirit mistică)
  • Receptorii CB1
  • M-colinoreceptori.
Unii oameni au receptori NMDA pe limbă, dar sinteticele sunt primele care îmi vin în minte. Și aici există o sursă naturală, deși nu este selectivă, este vorba de plantele care conțin ibogaine din familia Cuthrus, care sunt folosite în ritualurile tribului Bwiti. Aici 80% dintre cititorii acestei postări vor începe să se scarpine în păr.

PJhZwbpQXT

Încet-încet începe exotismul
În Pakistan, pentru a crea efectul de "lume dansantă", scorpionii locali sunt prinși, înțepăturile lor zdrobite și fumate. Efectul durează până la 10 ore și poate înlocui heroina pentru dependenți. Puteți afla despre utilizarea religioasă a Pogonomyrmex din California, care este un tip de furnică, în următoarea mea postare aici (bb.gate). Liganzii peptidici ai receptorilor de kininină din aceste furnici vor ameți orice farmacolog (chiar și pe mine), deoarece este foarte dificil de interpretat mecanismul halucinațiilor.

95% dintre cititori în acest moment pot obține deja o prelegere separată despre halucinogene.
Cele mai rare modalități de "a te droga" în general răstoarnă ideea rolului neurotransmițătorilor în realizarea funcțiilor mentale, deoarece cele mai sofisticate modalități includ impactul asupra canalelor moleculare ale proteinelor. Nu numai că rachiul de salamandră are un efect halucinogen, dar, de asemenea, biciuiește libidoul până la cer și provoacă adesea o izbucnire de dezorientare sexuală. Secretul glandelor epidermice ale salamandrei conține cea mai puternică neurotoxină, salamandrina, cu efect necunoscut, dar, conform relatărilor fericite, acest brandy are un efect anestezic asupra limbii, ceea ce vorbește în favoarea cannalotropismului.

7LoHCskKec

Ritualul brazilian al cambo, constă în aplicarea pe rana de pe piele a secreției broaștei bicolor phyllomedusa, care conține peptidul opioid dermorfin (de altfel, este un potențial analgezic). Dermorfina pătrunde în creier prin sistemul limfatic, deși are o capacitate scăzută de penetrare prin creier, potența sa este suficientă pentru a induce vărsături severe și experiențe mistice, probabil prin mu- și kappa-agonism.

Alcaloizii Acuamma pot fi incluși în aceeași listă de receptori, dar numai tropenul, care poartă numele de "andromedotoxină", obținut din planta Sagandale, poate fi atribuit în mod specific canalelor. Imfefo și extractul de mosc kabarga acționează ca modulatori CB1 alosterici, ale căror efecte sunt ciudate, de curățare a minții, de sobrietate.

Discuția despre entheogeni este fără sfârșit, dar important este că încă sunt ascunse o mulțime de chei la ușa percepției și trebuie să le scoatem.

Să mergem!
 
Top