Reducerea cu o singură oală a b-nitro stirenului la fenetilamină folosind borohidridă de sodiu și clorură de cupru 2

jacksprat

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 12, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Am dat peste această lucrare care detaliază reducerea b-nitro stirenului (nu trans b-metil nitro stiren} . acest lucru mi-a stârnit interesul datorită faptului că nitroetanul este aproape imposibil de obținut în țara în care trăiesc, dar nitrometanul este . Această lucrare este destul de nouă, deoarece este listată ca fiind în așteptarea revizuirii pier.

Neavând nici o educație chimică formală, dar o cantitate mare de tip clandestin,, {este o profesie singuratică, nu se poate cere sfatul vecinului de alături, care este inginer chimist}

Așa că întrebarea mea pentru cei care au o pregătire academică este următoarea.

Documentul conceptual este următorul. Reducerea Henry folosind benzaldehidă și nitrometan = b-nitrostyrene.
reducerea la fenetilamină folosind borohidridă de sodiu și clorură de cupru 2 (și alte câteva chimicale pentru a face catalizatorul}. Ar fi posibil să se adauge nitrometan pentru a genera metilamină în timpul aceluiași proces de reducere ca în cazul reducerii al/hg.

Vă rog să mă doborâți în flăcări dacă acesta este un vis irealizabil


link către lucrare:

https://chemrxiv.org/engage/api-gateway/chemrxiv/assets/orp/resource/item/65088cd1b6ab98a41caea11f/original/one-pot-reduction-of-nitrostyrenes-to-phenethylamines-using-sodium-borohydride-and-copper-ii-chloride.pdf
 
Last edited:

Melv99

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 16, 2023
Messages
31
Reaction score
11
Points
8

Din păcate nu, Ch3No2 nu va rezulta în M-Amp AFAIK cu această metodă. S-a menționat că ar putea fi posibil la prima postare a unui fir foarte mare care discuta această procedură în altă parte. Dar nu am dat niciodată peste cineva care să spună da sau nu. Din câte am înțeles, MeAm trebuie să formeze o imină cu cetona în condiții anhidre. De asemenea, am citit în unele documente arhivate că imina nu se formează la fel de bine cu cetona necesară pentru MEFF ca în cazul cetonelor substituite (varietatea MD).

Este posibil, dar nu o oală și mai mulți pași pentru a vă atinge obiectivul, din păcate...

Cu toate acestea, nu am încercat niciodată, dar, ca întotdeauna, am fost curios, așa că am decis să învăț mecanica reacțiilor. Altcineva ar putea explica mai bine.[/url]
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
În teorie, este posibil, dar nu am încercat. Puteți încerca și să vă postați aici rezultatele.
Acordați atenție faptului că trebuie să efectuați sinteza b-nitrosirenului la început și apoi să adăugați acolo nitrometan cu o porție suplimentară socotită de NaBH4 cu catalizator.
 

jacksprat

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 12, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Bine, s-ar putea să încerc. Întrebarea ar fi volumul de nitrometan la NaBH4, ar fi similar cu reducerea insitu Al/Ag bine documentată?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua, nu înțeleg clar întrebarea dumneavoastră. Reformulați-o corect, vă rog.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Din nou sintetizatorul Jademyr.
Ce este în neregulă cu P2P + nitrometan/metilamină -> meth? BMK este mai ieftin decât P2NP și ai nevoie de mult mai puțin NaBH4. Deci, de ce?
 

jacksprat

Don't buy from me
Member
Joined
Dec 12, 2022
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
dacă ați putea să-mi indicați un furnizor de bmk care are prețuri rezonabile și care livrează în africa de sud, acesta ar fi răspunsul. dar furnizorii din china și india sunt la fel de dubioși ca toți dracii, iar cei care listează pe acest forum prețurile sunt atât de scumpe încât nu au sens la nivel comercial. Sau chiar un nitroetan, nitrometanul este disponibil gratuit aici, dar nu și nitroetanul, iar sintetizarea pare fezabilă dacă s-ar putea obține salfat de sodiu și etil în cantități la prețuri bune.
 
Top