Oxidarea alcoolului benzilic cu acid nitric diluat

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 20, 2022
Messages
16
Reaction score
9
Points
3
Doar caut să văd dacă cineva are timp real de laborator petrecut pe această reacție. Pare a fi una dintre cele mai simple și mai accesibile rute pentru obținerea benzaldehidei cu randamente bune. BnOH+HNO3+NaNO2
 

Attachments

  • nNxVgRJCSE.pdf
    175.5 KB · Views: 650

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
dude.... wow... este un articol al naibii de bun... mulțumesc pentru că l-ai găsit...

Nu am făcut asta încă, dar mi-am petrecut weekendul făcând-o cu oxidarea cu acid sulfuric a BzOH în DMSO pe ruta.... prin reflux... doar o oră de reflux, dar Doamne Dumnezeule, DMSO se descompune termic și rămâi cu un miros care este greu de înlăturat. Adică îngrozitor. Ei spun reflux, dar nu ... Cred că punctul meu de vedere este, am ales alternativa și im un fel de regret am făcut-o, mi-ar fi plăcut mai degrabă să fi mers pe această cale ... Pentru că benzaldehida mea brută miroase ca orice produs de descompunere a sulfului pe care îl obții, și este îngrozitor.... Chiar și după extracție și spălare.... Chiar acum are cărbune activ în ea... poate am dat-o în bară pe undeva, dar oh, bine, îmi imaginez că oricum va trebui să distilezi și așa mai departe.... În cazul metodei cu sulf, fierberea durează doar o oră și de aceea am ales-o, cu un randament de aproape 95%, dar nu m-am apropiat nici pe departe de asta...

Cu această metodă am văzut că se decolorează la sfârșitul procesului și tot trebuie să o distilezi. Dar cel puțin este doar benzaldehidă cu poate puțin alcool nereacționat... Sunt destul de sigur că această cale este superioară. mai ales cu acel articol care acoperă detaliile...
 

Stretcher5335

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 20, 2022
Messages
16
Reaction score
9
Points
3
Am investigat multe rute și aceasta pare a fi liderul tuturor. De asemenea, puteți utiliza înălbitor (hipoclorit de sodiu) pentru a oxida benzal alc.
 
Top