P2np Sinteze Acetat de amoniu Cataliză

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
182
Reaction score
21
Points
18

Cataliza acetatului de amoniu în exces de nitroetan3

O soluție de benzaldehidă (6,4 g) și acetat de amoniu (1,0 g) în nitroetan (20 mL) a fost încălzită la reflux timp de 5 h. La răcire, după îndepărtarea solventului, reziduul a fost purificat prin cromatografie pe coloană pe gel de siliciu 60 N (neutru; hexan-cloroform, 2:1, v/v), apoi recristalizat din hexan și a dat 1-fenil-2-nitropropenă sub formă de cristale galben deschis, cântărind 6,2 g (63%), mp 71-73°C.
---------------------------------------------------------------
Există o sinteză, dar ceea ce nu înțeleg este că este purificată prin cromatografie. Ce pot face în schimb? Câte grade va fi refluxul? Puteți scrie în detaliu cum se face?
 

TucoSalamanca.

Don't buy from me
Resident
Language
🇹🇷
Joined
May 7, 2023
Messages
182
Reaction score
21
Points
18
Puteți scrie sinteza în detaliu? N-butilamina și ciclohexilamina nu sunt comercializate în țara mea, ci doar acetatul de amoniu.
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Aceasta este experiența mea cu acetatul de amoniu:
80 ml benzaldehidă
80 ml nitroetan
60g acetat de amoniu anhidru
70 ml GAA

refluxat Într-o baie de apă, temperatura este aproape de fierbere (cred că 90°-95°) timp de 5-6h.

Se agită balonul periodic
ZekCSvy5UR


După 6h:
D4nSseXPFW


Lăsați-l să se răcească la temperatura camerei și puneți-l în congelator.
Randamentul este de 78 g.


Notă:
- Dacă nu se cristalizează, puneți o tijă în amestec.
-Dacă aveți P2np gata preparat, puneți o parte din el în amestec și se va cristaliza imediat.

-utilizați acetat de amoniu uscat (acetatul meu de amoniu era foarte umed și l-am uscat cât de mult am putut cu șervețele, cred că acesta este motivul pentru randamentul scăzut).
Mulțumesc experților pentru ajutor
@G.Patton @HIGGS BOSSON
ZGRfK4uX6A
 
View previous replies…

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Mulțumesc foarte mult pentru asta!!! Nu pot să cred că am avut toți precursorii de care am nevoie pentru unul dintre cele mai simple RXN-uri și nici măcar nu mi-am dat seama!
Apreciez foarte mult că m-ai îndrumat spre acest post!!!
Puteți usca acetatul de amoniu prin orice altă metodă, cum ar fi poate dizolvarea în ceva pentru a trata cu MgSO4 anhidru? Doar un gând, ca da, eu pot cumpăra acetat de amoniu anhidru, dar este destul de un pic mai mult £ £.

Trebuie să recunosc că am probleme cu cristalizarea produsului final n,n-DMT, după ce am folosit NaBH4.

Am nevoie de un alt proiect pentru a-mi distrage atenția de la faptul că eșuez! Ha
Am obținut ceva DMT, dar randamentele sunt inacceptabile atm...

synth-ul spune să re-x uleiul final din heptan de fierbere, dar al meu refuză să aibă nimic de-a face cu fiecare alte straturi separate! Este v enervant.
În prezent, am un frigider plin de metanol și formaldehidă în pregătire pentru a încerca din nou - ȘTIU că la anumite puncte a mers peste 0c și știu că nu este bine!
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Acetatul de amoniu este mai ușor de sintetizat decât de uscat, deci este mai bine să îl cumpărați anhidru.

Am căutat o modalitate de a-l usca, dar nu am găsit o modalitate care să funcționeze pentru mine
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
În cele din urmă am ajuns să încerc acest lucru, este sub reflux acum de fapt - culoarea devine acolo cu siguranță!
Urăsc naibii mirosurile pe care le obține de la punerea acest rxn împreună ... Îmi displace foarte mult că migdale miros de cireșe pe care această aldehidă eliberează, este brut - de asemenea, este un lichid foarte greu.

Măcar e legală aici...nu e restricționată în State? Îmi amintesc uitam că "amfetamina meth pozitiv" episod din Hamiltons spectacol în cazul în care el a avut a fost unchiul fester? A fost def unul dintre chimiștii care a scris o mulțime de cărți pe această temă și el a fost sintetizarea benzaldehidă sau încercarea de a cel puțin - nu văd de ce ar încerca că, dacă ai putea cumpăra doar ca aici....might fi greșit tho... oricum, e al naibii de putred!

Și da. Acetat de amoniu este un pic de un bitch de a lucra cu - am sincer doar a luat un cuțit, înjunghiat 250g tub și apoi a ales bucăți întregi de ea și a împins-o într-o pâlnie în balon.
lucrurile sale ciudat, deși, de fapt, într-adevăr mi-a amintit de gheață ... nu meth-amphet numele de stradă, dar regulat, bile de zăpadă rece tip de gheață 🧊 chestii ciudate, dar am fost în speranța că ar topi toate împreună atunci când este încălzit - am fost corect Bug da, aș încerca și să-l cumpere anhidru data viitoare - chiar dacă am cumpărat accidental ca un kilogram și jumătate de chestii din greșeală!

Mulțumesc pentru ghid oricum - pare similar cu nitroaldol rxn am fost face pe 2,5-DMOBA numai folosind un catalizator nebun și mult mai mult nitroetan decât nitrometan, cu toate acestea, cred că este schimbul pentru a nu avea nici n-butilamină, cred... Am preferat mult mai mult având catalizator corect tho - etilendiamină în cazul 2,5-DMOBA...

Să sperăm că va funcționa... Habar n-am cum voi proceda pentru a-l reduce, chiar dacă voi reuși să cristalizez ceva și să nu ajung la un ulei de rahat enervant...

Apropo, am intrat în rxn acum și nu... culoare total greșită.... Roșu aprins! Bah!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Ummmmm....weird color - am mari îndoieli cu privire la acest 🤨
NHtQuKrhE9
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Recristalizare. Există un subiect cu un tutorial video detaliat, o descriere și o discuție amplă în secțiunea de comentarii. Uitați-vă pe forumul BB înainte de a face o nouă postare cu aceeași problemă, care este foarte comună și deja discutată și descrisă de miliarde de ori.
 

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
80 ml benzaldehidă
80 ml nitroetan
60 g acetat de amoniu anhidru
70 ml GAA

acest lucru nu va funcționa.... așa că, dacă cineva citește asta, nu vă pierdeți timpul și substanțele chimice!
 

TheCook

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2024
Messages
17
Reaction score
18
Points
3
Atunci dați-mi un singur motiv bun pentru care nu ar trebui să funcționeze?
 

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Având în vedere reacția Henry tradițională, și având în vedere acest raport: Benzaldehidă 1000 ml, nitroetan 1000 ml, acid acetic glacial 250 ml și n-butilamină 50 ml

Explicație:

  1. Benzaldehidă (C6H5CHOC6H5CHO):
    • Acest compus aromatic furnizează inelul benzenic și o grupă aldehidică.
  2. Nitroetan (CH3-CH2-NO2CH3-CH2-NO2):
    • Contribuie cu grupa nitro (-NO2).
  3. Acid acetic (CH3-COOHCH3-COOH):
    • Acționează ca un catalizator acid slab și furnizează o grupă acetil.
  4. n-Butilamină (C4H9NH2C4H9NH2):
    • Funcționează ca o bază în reacție.
  5. Produs (fenil-2-nitropropenă):
    • Principalul produs format este fenil-2-nitropropene.

Să defalcăm reacția de formare a fenil-2-nitropropenei din reactanții dați:

Etapa 1: Adiția nucleofilă a nitroetanului la benzaldehidă

  1. Formarea intermediarului enamină:
    • n-Butilamina (C4H9NH2C4H9NH2) reacționează cu benzaldehida (C6H5CHOC6H5CHO) pentru a forma un intermediar enamină.
    • Perechea solitară de electroni de pe atomul de azot al n-butilaminei atacă carbonul carbonilic al benzaldehidei, ducând la formarea enaminei.
\ceC6H5CHO+C4H9NH2−>C6H5CH=CH−NH−C4H9\ceC6H5CHO+C4H9NH2−>C6H5CH=CH−NH−C4H9

Etapa 2: Adiția nitroetanului la enamină

  1. Adiție de nitroetan:
    • Nitroetanul (CH3-CH2-NO2CH3-CH2-NO2) se adaugă la intermediarul enamină printr-o reacție de adiție nucleofilă.
    • Ionul nitronat atacă enamina, formând o nouă legătură carbon-carbon și generând intermediarul nitroalcan.
\ceC6H5CH=CH−NH−C4H9+CH3−CH2−NO2−>C6H5CH=CH−NO2+C4H9NH2\ceC6H5CH=CH−NH−C4H9+CH3−CH2−NO2−>C6H5CH=CH−NO2+C4H9NH2

Etapa 3: Formarea fenil-2-nitropropenei

  1. Deshidratarea și formarea fenil-2-nitropropenei:
    • Acidul acetic (CH3-COOHCH3-COOH) reacționează cu intermediarul nitroalcan, ducând la eliminarea apei (deshidratare) și la formarea fenil-2-nitropropenei.
\ceC6H5CH=CH−NO2+CH3−COOH−>C6H5CH=CH−NO2+H2O\ceC6H5CH=CH−NO2+CH3−COOH−>C6H5CH=CH−NO2+H2O

Reacția generală: \ceBenzaldehyde+Nitroethane+AceticAcid+n-Butylamine->Phenyl-2-nitropropene+OtherProducts->\ceBenzaldehyde+Nitroethane+AceticAcid+n-Butylamine->Phenyl-2-nitropropene+OtherProducts

Puncte cheie:

  • Reacția implică mai multe etape, începând cu formarea unui intermediar enamină.
  • Reacțiile de adiție nucleofilă și de deshidratare contribuie la sinteza fenil-2-nitropropenei.
  • Condițiile de reacție, cum ar fi temperatura și concentrațiile, influențează rezultatul, iar optimizarea poate fi necesară pentru obținerea unor randamente optime
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Având învedere varianta reacției Henry, și având în vedere acest raport: 80ml benzaldehidă 80ml nitroetan 60g acetat de amoniu anhidru 70ml GAA

Nu voi rescrie mecanismul reacției deoarece ar trebui să presupunem că este același?

Înlocuirea n-butilaminei cu acetat de amoniu în reacția pe care ați furnizat-o ar modifica semnificativ calea de reacție. Acetatul de amoniu acționează de obicei ca un catalizator în anumite reacții, dar nu îndeplinește aceeași funcție nucleofilă ca n-butilamina. Reacția ar urma probabil un mecanism diferit, iar produsul final ar putea fi diferit.

Iată o scurtă prezentare a modificărilor preconizate:

  1. Formarea intermediarului enamină:
    • În locul unui atac nucleofilic de către perechea solitară de azot din n-butilamină, acetatul de amoniu poate facilita reacția în mod diferit. Mecanismul reacției ar depinde de condițiile specifice.
  2. Adăugarea nitroetanului la enamină:
    • Adiția nitroetanului la intermediarul enamină poate avea loc în continuare, dar detaliile reacției ar fi influențate de natura intermediarului format cu acetat de amoniu.
  3. Formarea fenil-2-nitropropenei:
    • Etapa de deshidratare care implică acid acetic poate avea loc în continuare, dar detaliile ar putea varia, iar rezultatul general ar putea produce diferiți subproduse sau izomeri.
Echilibrarea reacției cu acetat de amoniu ar necesita o înțelegere detaliată a condițiilor specifice de reacție, a concentrațiilor și a mecanismului, care ar putea să nu fie ușor disponibile fără date experimentale. voi efectua din nou calculele după ce voi posta acest lucru, în cazul în care greșesc.

Pe scurt, în timp ce acetatul de amoniu poate juca un rol în unele reacții, înlocuirea acestuia cu n-butilamina în contextul dat ar duce probabil la o cale de reacție diferită și, eventual, la un produs final diferit. Ar fi necesare investigații experimentale detaliate și optimizare pentru a determina rezultatul specific.

Să continuăm investigația și să vedem dacă puteți găsi vreun motiv pentru care ar trebui să funcționeze?


Acestea sunt valorile pentru
n-butilamină
Aciditatea (pKa)0
Basicitate (pKb)3,2

Acestea sunt valorile pentru acetatul de amoniu
Aciditatea (pKa)9.9
Bazicitate (pKb)33

n-butilamina ar putea să nu funcționeze sau ar putea conduce la rezultate diferite:

  1. Diferență în reactivitate:
    • n-butilamina este o amină primară cu o grupă amino nucleofilă, ceea ce îi permite să participe la reacții de adiție nucleofilă. Acetatul de amoniu, fiind o sare, nu are o grupă amino nucleofilă. Comportamentul său de reacție poate implica transferul de protoni sau activitatea catalitică mai degrabă decât atacurile nucleofile directe.
  2. Rolul acetatului de amoniu:
    • Acetatul de amoniu este adesea utilizat ca catalizator sau pentru facilitarea anumitor reacții prin proprietățile sale acide sau bazice. Cu toate acestea, rolul său specific depinde de condițiile de reacție și de natura reactanților. În reacția prezentată, absența unei grupări nucleofile în acetatul de amoniu poate limita implicarea sa directă în anumite etape.
  3. Mecanismul reacției:
    • Substituirea n-butilaminei cu acetat de amoniu ar putea modifica mecanismul general al reacției. Atacul nucleofilic, care este esențial în formarea intermediarului enamină, ar putea să nu se desfășoare conform așteptărilor cu acetat de amoniu.
  4. Subproduse și reacții secundare:
    • Diferitele căi de reacție pot duce la formarea de subproduse alternative sau reacții secundare. Selectivitatea și eficiența reacției pot fi influențate de reactivii și condițiile specifice.
  5. Provocări de optimizare:
    • Chiar dacă o reacție care implică acetat de amoniu ar fi posibilă, obținerea unor randamente și a unei selectivități optime ar putea necesita o optimizare extinsă a condițiilor de reacție, cum ar fi temperatura, concentrația și timpul de reacție.
  6. Echilibrarea ecuației:
    • Înlocuirea acetatului de amoniu ar putea necesita, de asemenea, ajustări ale stoechiometriei reacției pentru a echilibra ecuația. Acest lucru depinde de reacțiile specifice la care este supus acetatul de amoniu în condițiile date.
În esență, alegerea unui partener de reacție este esențială în sinteza organică, iar fiecare reactiv contribuie cu grupuri funcționale și modele de reactivitate distincte. Fără date experimentale sau detalii specifice privind condițiile de reacție, este dificil să se prevadă rezultatul exact al înlocuirii acetatului de amoniu cu n-butilamină în reacția dată. Ar fi necesare teste experimentale pentru a explora viabilitatea acestei substituiri și pentru a înțelege chimia rezultată.

Vedeți atașamentele și vedeți dacă puteți înțelege. Eu nu pot. cifrele nu se adună diferențele în soluția de tampon și pentru ce acționează ca un catalizator? nu mă înțelegeți greșit, sper că mă înșel aici, pentru că este mult mai ieftin și mai ușor să faci acetat de amoniu, decât n-butilamină, asta e sigur.
 

Attachments

  • fh8zRYHD6d.pdf
    15.9 MB · Views: 259
  • 0u4y9EnQXi.pdf
    599.2 KB · Views: 247

TheCook

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 1, 2024
Messages
17
Reaction score
18
Points
3
Bună ziua!

Acest lucru nu este corect, deoarece comparați doar acetatul de amoniu cu n-butilamina. Diferența constă în combinarea acetatului de amoniu în acid acetic. Acetatul de amoniu este higroscopic (prin urmare are o tensiune de a se disocia numai prin prezența solvenților nesecari sau a vaporilor de aer) și se disociază în soluție pentru a forma ioni de amoniu NH4+ și ioni de acetat (OAc-).
Anionii acetat acționează ca baze slabe. În reacție, aceștia formează un echilibru cu protonii acidului acetic, creând un mediu ușor alcalin. Ionul de amoniu contribuie, de asemenea, la echilibru, dar nu la cataliză.
Iată ce se întâmplă:
Mai întâi se produce disocierea acetatului de amoniu (urme de apă în solvenți sunt de obicei suficiente pentru a solva o parte din ioni). Deoarece în reacție se produce apă, aceasta ar putea fi utilizată pentru a solva mai mult acetat de amoniu:

NH4OAc <-> NH4+ + OAc-

Nitroetanul este activat de mediul bazic furnizat de ionul acetat, formând un anion nitronat:

CH3CH2NO2+OAc-->CH3CHNO2-+HOAc
Aici, nitroetanul reacționează cu un ion acetat pentru a forma un anion nitronat și a elibera acid acetic.

Anionul nitronat atacă apoi benzaldehida pentru a forma intermediarul nitroalcool:

C6H5CHO+CH3CHNO2 -> C6H5CH(OH)CH2NO2C6H5CHO+CH3CHNO2->C6H5CH(OH)CH2NO2

În final, are loc deshidratarea pentru a forma P2NP și apă:

C6H5CH(OH)CH2NO2 -> C6H5CH=CHNO2 + H2O

Uneori, unii dintre ionii de amoniu pot fi deprotonați, dar sunt protonați din nou de acidul acttic.


Salutări
 

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Mulțumesc! O să încerc. Acum are mai mult sens. pe hârtie, la prima vedere, părea că nu ar fi capabil să mențină reacția în desfășurare, dar presupun că trebuie să fii extrem de sigur că totul este anhidru și că GAA este de fapt 99% și nu 90+, deoarece hidratarea sării de amină ar fi saturată înainte ca procesul să fie finalizat sau, pentru a fi sincer, am crezut la început când am văzut că acetatul de amoniu ar putea chiar facilita reacția. dar, din nou, nimic nu este mai bun decât să înveți ceva nou și mai ales atunci când îți face viața mai ușoară. Așa că vă mulțumesc din nou!
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Acesta este cel mai prost mod de a efectua reacția Henry pentru a obține P2NP din benzaldehidă și nitroetan. Randamente slabe și o mizerie întunecată care este greu de prelucrat. Nu există nici loc, nici motiv pentru ca acest rahat să fie considerat un candidat util pentru această reacție.

Avertisment! Stați departe! O mare pierdere de precursori și de timp, singurul compus pe care îl produce această sinteză în randamente excelente este nefericirea.
 
View previous replies…

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
care este raționamentul dvs. pentru a concluziona acest lucru? întreb din curiozitate, deoarece aceasta a fost inițial prima mea teză?

G.Patton

William Dampier

îmi cer sincer scuze că v-am adus în discuție pe acest subiect, mă puteți ajuta în această privință?

 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Acetatul de amoniu este cea mai bună opțiune dacă nu puteți obține ciclohexilamină.
Randamentul nu este rău și produsul nu este foarte murdar. Acesta trebuie recristalizat o singură dată.
Ultima dată când am făcut sinteza, randamentul a fost de 100 g din 90 ml de nitroetan.
Nu l-am recristalizat încă
NeZIy1O8s7
 
View previous replies…

PHDorganic

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 6, 2024
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Asta nu arată bine, are o formă cristalină și o culoare greșite. chiar ești sigur că este p2np? în caz contrar, nu-l folosi, pare otrăvitor
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
90 ml nitroetan, 90 ml benzaldehidă, 70 ml GAA și 70 g acetat de amoniu.
Detaliile au fost scrise anterior mai sus.
 

yuiopjkl

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 14, 2022
Messages
73
Reaction score
40
Points
18
Pentru că nu am cristalizat-o încă.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Luați orice amină voluminoasă, dizolvați-o în puțină IPA și adăugați GAA până când ph-ul este acid. Acesta este catalizatorul dumneavoastră. Da, nu va fi dizolvată în IPA, dar nu contează. 10 g de amină la 100 ml de benzaldehidă sunt suficiente; se poate folosi mai puțin și se pot obține randamente mari, doar că trebuie să se încălzească de două ori mai mult în microcentrală la maximum 60 °C. Se amestecă nitro și benzaldehidă și se adaugă o parte din catalizator, se amestecă, se lasă să se răcească și se repetă. Nu am obținut niciodată un randament mai mic de 90 % și am folosit o serie întreagă de amine diferite. Nu trebuie să căutați să obțineți o singură amină, ci trebuie să căutați ce amine puteți obține cu ușurință și apoi să vedeți care funcționează cel mai bine.
 
Top