Probleme PCPy

fuckdissos

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 18, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Bună ziua, am postat acest lucru pe vespiary și reddit și nu am primit niciun ajutor. Acesta este un copy and paste de la postarea reddit. Nu știu dacă există ceva ce îmi lipsește, dar voi plăti pentru ajutor în acest moment.

Intermediarul PyCC se obține prin metoda bisulfitului, se cristalizează peste noapte în frigider și se topește în jurul valorii de 27c, ceea ce este destul de aproape de valoarea literaturii.

Reactivul grignard se prepară cu bromobenzen de calitate reactivă și thf uscat, care se descompune și la adăugarea de apă.

PyCC în thf se adaugă picătură cu picătură la reactivul grignard în thf, ceea ce produce câteva bule și apoi se refulează timp de 3 ore. Totul pare în regulă în acest moment, dar am încercat această tâmpenie de 3 ori până acum și nu pot obține niciun produs.

Se face un amestec de stingere cu clorură de amoniu și apă, amestecul de reacție se adaugă picătură cu picătură, ceea ce creează pete de ceea ce presupun că sunt săruri de magneziu care se dizolvă după adăugarea suplimentară de clorură de amoniu și apă.

Amestecul limpede, ușor bazic, se extrage cu toluen de două ori și apoi se adaugă o cantitate de hcl concentrat echimolară cu cantitatea de produs prezis. Se efectuează o distilare azeotropică până când rămâne doar o pastă galbenă de toluen, iar puținul care cristalizează la adăugarea de acetonă este inactiv.

Unde greșesc în procesul meu de lucru? Trebuie să fac o bază acidă înainte de a efectua distilarea azeotropică? Sunt 99% sigur că această metodă este problema, deoarece toate etapele și reactivii anteriori funcționează conform așteptărilor. Nu am hbr și literalmente singurul lucru la care mă pot gândi să încerc este stingerea amestecului cu hcl mai degrabă decât cu clorură de amoniu.

Edit: nu sunt sigur cât de important este acest lucru, dar nimic din toate acestea nu a fost făcut pe gheață, adăugarea de PyCC a fost adăugată la grignard după ce magneziul a fost dizolvat și scos de la căldură. Adăugarea acestuia la soluția de stingere a fost făcută după ce a stat la temperatura camerei timp de 15 minute după refluxul de 3 ore. Dar nu a existat nicio reacție nebunească de fiecare dată, așa că nu văd necesitatea de a o face pe gheață

Edit edit: la următoarea încercare, am pus în congelator timp de o oră înainte de stingere, care s-a făcut doar cu gheață și clorură de amoniu. Făcut chiar mai basic cu naoh diluat și extras cu toluen. Dean stark mai degrabă decât distilarea acum, thf a ieșit primul și acum așteaptă ca hcl să fie scos. Încă deschis la orice sugestii

Editare editare editare: nu are nimic de-a face cu temperaturile de gheață. Încă nimic nenorocit
 

fuckdissos

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 18, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
După o săptămână de eșecuri zilnice și de răsfoire a tuturor surselor pe care le pot găsi, acest citat din veșmânt îmi sare în ochi: "Am observat în reacția anterioară un produs secundar cristalin (care era de fapt produsul principal) care se dizolvă în acid apos, dar slab în eter și se topește curat la 204-206°C. Poate că este produsul de adiție al grignardului la grupa nitril, benzoilciclohexilpirolidină, dar nu am un punct de topire de referință." Deci, acest lucru mă face să cred că există unele condiții speciale de reacție pe care nu le respect, dar nu am reușit să găsesc nimic cu privire la acest produs de adiție format dintr-un nitril și grignard. De asemenea, nu se menționează niciun compus de adiție atunci când se caută reacția bruilanților. Cu toate acestea, nu mă pricep să caut în literatura de specialitate, aș aprecia foarte mult orice persoană care poate oferi informații în acest sens.
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Cum vă putem ajuta dacă nu ați specificat exact ce metode urmați, inclusiv pentru nitril.
Din câte știu eu, metoda bisulfitului este adesea nașpa, ar trebui să folosiți sare cianurată de bună calitate.
Ați luat cel puțin 3 exces molar de grignard? Sunteți sigur că nu este "mort" înainte de rxn?
Stingerea trebuie făcută cu gheață pisată, clorură de amoniu ȘI HIDROXID DE AMONIU (soluție de amoniac în apă).
De asemenea, trebuie să știți că o parte din HCN va fi eliberată oricum. Ați simțit mirosul său?
În mod alternativ, sarea de hidrobromură poate fi cristalizată în congelator, dar în acest caz se va elibera și mai mult HCN.
Sarea de clorhidrat probabil nu se va cristaliza, deoarece este prea solubilă.
Oricum au rămas prea multe întrebări pentru a vă da un răspuns bun.
Sper că nu sunteți chimist începător pentru a începe cu astfel de sinteze.
 

fuckdissos

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 18, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Credeam că metoda bisulfitului este cunoscută deoarece este metoda utilizată de Maddox în lucrarea sa din 1965. Dar, oricum, este preluată de aici


Totul a fost realizat la fel, cu excepția unei scări mai mici, aceasta fiind doar un exces de 2x de grignard față de PyCC.

Nu s-a simțit niciun miros de hcn, deoarece totul este realizat într-o hotă.

De ce spuneți că metoda bisulfitului nu este la fel de bună? Acum că mă gândesc la asta, singura dată când am obținut un produs din această metodă a fost când am folosit NaCN...
 

fuckdissos

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 18, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Nu-mi dau seama cum să editez, așa că îmi cer scuze pentru postarea dublă.

În ceea ce privește grignardul mort, nu cred că este mort deoarece există întotdeauna o reacție între acesta și soluția thf de PyCC. Și toluenul a fost utilizat pentru a dizolva PyCC. Dacă ar fi fost mort, nu ar fi trebuit să existe nicio reacție, iar adăugarea sa la apă produce, de asemenea, o reacție.

Am încercat cu soluție de amoniu de câteva ori, dar nu a ajutat cu nimic. Am încercat cu hbr diluat cu o noapte în congelator și nu am obținut niciun precipitat. Dar nu am putut găsi date privind solubilitatea acestei săruri hbr și evaporarea unei cantități mici de soluție dă aceeași pulbere inactivă ca înainte
 
Top