Baza de chei PGP

ney10

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 9, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Bună seara tuturor.

Caut în prezent informații despre PGP și, mai precis, despre recuperarea informațiilor prin intermediul unei "baze de chei". Recent, am avut o discuție cu persoane foarte interesante care au reușit să identifice o adresă de e-mail numai pe baza unei amprente PGP. Aceștia au folosit o bază de chei care enumeră amprentele PGP pentru a-și desfășura cercetarea.

Cu toate acestea, nu sunt foarte familiarizat cu acest concept de "keybase". Ar putea cineva să-mi explice cum funcționează mai exact? Care sunt avantajele și limitările acestei metode de regăsire a informațiilor?

Dacă aveți exemple de "keybase" sau resurse pe care să mi le recomandați pentru a afla mai multe, v-aș fi foarte recunoscător.

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul și sfaturile dumneavoastră.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Atunci când creați o cheie PGP, vă puteți include adresa de e-mail dacă doriți. De asemenea, vă puteți încărca cheile publice pe un server public de chei.

Nu ați avut o discuție cu persoane interesante care efectuează "cercetare". Acestea sunt caracteristici pgp normale. Nu ați folosit GnuPG? Doar citiți manualul.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Este o idee foarte proastă să a) atașați un e-mail la o cheie PGP și b) să îl încărcați pe un server public.

Adică, îl vreți secret sau nu?
 

HustlerFox

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Oct 11, 2023
Messages
77
Reaction score
46
Points
18
Toată lumea care știe cum funcționează pgp cna face acest lucru.. și este un ide foarte foarte prost să vă atașați e-mail la cheia ta..
 
Top