Sinteza fenilacetonei (P2P) din benzaldehidă cu butanonă

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Reactivi.
  • Metiletilcetonă (MEK) 1000 ml.
  • Apă distilată 14,5 L.
  • Cloroform (CHCl3) 7,6 L.
  • Soluție de bicarbonat de sodiu (NaHCO3).
  • Sulfat de magneziu (Na2SO4) anhidru.
  • Acid acetic glacial 10 L.
  • Peroxid de hidrogen (H2O2) 1300 g 50 %.
  • Hidroxid de sodiu (NaOH) 600 g.
Echipament și sticlărie.
Etapa 1. Sinteza 3-metil-4-fenil-3-buten-2-one (cas 1901-26-4).
1. Benzaldehida 1000 g și metiletilcetona (MEK) 1000 ml se amestecă într-un balon de 5 L, se agită și se răcește la 0 °C.
2 . Gazul HCl se barbotează lent prin amestec timp de 1,5 h.
3. Se agită soluția. Soluția se agită pentru adăugare 1,5 h la temperatura camerei.
4. Se adaugă apă distilată 2 L. Soluția
seextrage cu cloroform (CHCl3) 800 ml x2, apoi extractul se spală cu soluție de bicarbonat de sodiu (NaHCO3) până la pH neutru și se usucă cusulfat de magneziu (MgSO4).
5. Solventul se evaporă
sub vid și 3-metil-4-fenil-3-buten-2-one (cas 1901-26-4) se distilează sub vid (p.i.b. 269,6±9,0 °C la 760 mm Hg). Randamentul reacției este de 1000 g.
4k0BofLsw6

Etapa 2. 2-Acetoxi-1-fenil-1-propenă (cas 24175-87-9) sinteză.
1. 3-Metil-4-fenil-3-buten-2-onă (cas 1901-26-4) 1 kg din etapa 1, acid acetic glacial 10 L și peroxid de hidrogen (H2O2) 1300 g 50 % se toarnă într-un reactor discontinuu de25-30 L cu condensator de reflux, se agită și se menține la 55 °C timp de 23 h.
2
. Se adaugă apoi apă. Se adaugă apoi apă distilată 10 L.
3. Amestecul de reacție
seextrage cu cloroform 5 L și se usucă pe sulfat de magneziu (Na2SO4).
4. Solventul se evaporă
sub vid. 2-Acetoxi-1-fenil-1-propenă (cas 24175-87-9) randamentul este de 800 g.
Vfl5HAXyiP

Etapa 3. 1-fenil-2-propanonă (P2P; cas 103-79-7).
1. 2-Acetoxi-1-fenil-1-propenă (cas 24175-87-9) 800 g din etapa 2 și hidroxid de sodiu (NaOH) 600 g în apă distilată 2500 ml se agită la 50 °C timp de 12 h în balon de 10 L cu condensator de reflux.
2 . Se extrage soluția de propanol. Soluția de reacție se extrage cu cloroform 1000 ml, se usucă pe sulfat de magneziu (Na2SO4) și solventul se evaporă
sub vid. Producția de1-fenil-2-propanonă este de 650 g.
MNKxfZ5Mng
 
Last edited by a moderator:

cyb3r0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 5, 2021
Messages
116
Reaction score
17
Points
18
Vă mulțumim pentru explicație. Vă rugăm să menționați materialele necesare pe care le știați
benzaldehidă și metil-etil-cetonă ( MEK )
Este aceasta tot ce este necesar?
Mulțumesc.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Vă mulțumesc foarte mult pentru descrierea simplă și detaliată a sintezei!
Cum rămâne cu peroxidul de hidrogen, ar putea fi substituit? Este o substanță chimică foarte controlată în zilele noastre și foarte greu de sintetizat. Este folosită în principal ca catalizator în reacția dintre acidul acetic glacial și 3-metil-4-fenil-3-buten-2-one, nu? Care ar putea fi un înlocuitor bun?
 
Last edited:

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
102
Reaction score
64
Points
28
Peracidele vor funcționa (randamente mai scăzute) Oxidarea Baeyer-Villiger. citiți lucrarea de cercetare de mai sus.
 
View previous replies…

lalalander

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jun 17, 2023
Messages
50
Reaction score
20
Points
8
Ați folosit 50/50 apă/alcool sau doar apă și bază?
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Alcool/apă cu bază.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Merită să căutați în diferite magazine online sau magazine stradale obișnuite care vând H2O2 pentru cultivarea plantelor.
 

Jack

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 24, 2021
Messages
53
Reaction score
17
Points
8
Nu este un catalizator este un oxidant vă rugăm să citiți link-ul furnizat, căutați baeyer villiger oxidation.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Ok, bine, un oxidant. Și văd reacția din link. Mulțumesc! În el se folosește perborat de sodiu pentru oxidarea BV-. Asta ar putea fi mai accesibil. Cred că și soluția de piranha ar putea fi folosită? Ce alți candidați există?
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
După ce am citit un pic: ce ziceți de percarbonat de sodiu? Ar fi suficient? Pentru că, dacă ar fi așa, această sinteză ar deveni mult mai ușor de procurat. Și cu siguranță merită timpul pentru calcularea raportului molar.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Aproximativ 3 kg de percarbonat pentru această reacție + apă. Găsiți un peroxid concentrat este cea mai bună alegere.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Acest lucru este perfect realizabil. Desigur, este a doua soluție, dar peroxidul de hidrogen în concentrații de peste 3% este o substanță strict controlată în prezent în cea mai mare parte a UE.
Un gând totuși: ionul de carbonat nu va reacționa foarte puternic cu acidul acetic? Și poate să-l neutralizeze?
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Uitați-vă la soluția hidroponică ph+ - este 35% Sunt din Marea Britanie. Nu știu dacă ar fi suficient, dar așa îmi obțin eu peroxidul de hidrogen și acidul sulfuric 35%, de asemenea tbf! Foarte util pentru multiple aplicații în viața mea!
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
poate cumpăra acid peracetic gata și îl poate utiliza pentru o reacție completă fără acid acetic și H2O2
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Cum se utilizează acidul peracetic? Există o explicație?
 

Jamroz

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 16, 2022
Messages
16
Reaction score
2
Points
3
Este necesar să se facă destilare sub vid sau destilare la presiune normală va fi suficientă? Ați putea extinde prima etapă a reacției în care gazul hcl a bolborosit în amestec?
 

n00by Blitz

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Doar pentru a confirma. Aceasta este: 10 litri de acid acetic glacial. Am dreptate?
 
Last edited:

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
da, 10L de GAA
 

situ1988

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 22, 2024
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Ce concentrație de GAA
 

waltjr5858

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 5, 2024
Messages
26
Reaction score
8
Points
3
Nu trebuie decât să cumpărați GAA pur în proporție de 99% de oriunde și asta veți folosi
 

n00by Blitz

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 14, 2022
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Este bine să folosiți un tambur de plastic sau o țeavă din PVC pentru această piesă?
 

a_king

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 22, 2022
Messages
8
Reaction score
1
Points
1
este posibil să se înlocuiască cloroformul?
 

Waspamine

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 16, 2024
Messages
11
Reaction score
2
Points
3
yh Știu că 2 ani mai târziu, dar yh, deci cloroformul este foarte ușor de sintetizat, caută ceva pe ytb vei vedea
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
De ce ați dori să înlocuiți cloroformul? Este ușor de sintetizat singur cu acetonă și înălbitor. Consultați youtube.
Dar dacă chiar aveți nevoie pentru un anumit motiv, diclormetanul și cloroformul sunt de obicei interschimbabile.
 

TheNut22

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 12, 2024
Messages
147
Reaction score
66
Points
28
Am încercat DCM pentru prima dată și am eșuat total.
Am extras produsul cu acetat de etil (mai mult) și xilen (mai puțin) - amestec.
 

Cbison

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Nov 29, 2023
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Cum se obține solidificarea MPB? În congelator văd cristalele, dar în afara congelatorului se lichefiază.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
BTW, de ce cantități atât de ENORME de GAA și H2O2? Este posibil să se utilizeze mai puțin? Care sunt rolurile lor în această reacție?
 
Last edited:

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Cred că ceea ce mă întreb cu adevărat este stochiometria acestei reacții. În alte descrieri ale reacției Bayer-Williger nu găsesc aceste cantități enorme de GAA. Mă poate ajuta cineva cu raționamentul? Sunt foarte aproape de a încerca acest lucru, dar cantitatea de GAA este problematică.
 

billythekid

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 18, 2024
Messages
13
Reaction score
3
Points
3
această cantitate de GAA este foarte mare, iar cea mai bună ipoteză a mea cu privire la motiv este că prepararea acidului peracetic in situ (în timpul reacției) și fără catalizator este ineficientă, astfel încât chimistul supracompensează pentru a ajuta la acest lucru; de asemenea, GAA este utilizat aici ca solvent
dacă preparați acidul peracetic cu câteva zile înainte și testați conținutul de oxigen disponibil, este posibil să obțineți rezultate mai bune. Acestea fiind spuse, am văzut profesioniști folosind această metodă și obținând doar cel mult 35-65% din produsul finit, astfel încât un chimist neexperimentat riscă să obțină rezultate și mai proaste, iar un începător riscă să eșueze sau chiar să se rănească. Vă recomand să citiți și să studiați și să începeți cu puțin
asigurați-vă că vă curățați bine amestecul de reacție finit la sfârșitul fiecărei etape, nu depășiți -5c în condensarea aldol lăsați mek/benzaldehida să se amestece peste noapte în frigider după gazare.
nu depășiți 60c în Bayer villager. și cercetați alți oxidanți, deoarece am obținut rezultate mai bune cu unul diferit.
 
View previous replies…

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
Aveți dreptate. Fără H2SO4 ca catalizator, aveți nevoie de cantități nebănuite de GAA pentru a obține acid peracetic, deoarece acidul acetic pur și simplu nu este suficient de puternic. Acesta este motivul pentru care performicul este adesea preferat, deoarece acidul formic ESTE suficient de puternic pentru a autocataliza formarea peracidului.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
244
Points
43
P2P și bazele puternice nu merg bine împreună, P2P tinde să se autocondenseze și să se polimerizeze în infamul gudron roșu. Singura modalitate la care mă pot gândi pentru a evita ca acest lucru să se întâmple excesiv este utilizarea unei cantități ENORME de bază/alcool în volum. Dacă P2P este mai puțin concentrat, există mai puține oportunități de autocondensare. De asemenea, aș spune să evitați punctele locale de concentrație mai mare prin picurare lentă, sub agitare foarte bună. Nu subestimați niciodată factorii mecanici simpli precum concentrația, agitarea etc. - reprezintă jumătate din chirie.
 

ByHyde

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 21, 2024
Messages
16
Reaction score
6
Points
3
Lucrez la această sinteză de mult timp. Lucrez cu perborat de sodiu și sintetizez eu însumi perboratul de sodiu. Și îl sparg în bucăți, întinzând oxidarea pe parcursul a 12 ore.
1 GR MPT= 3,5 ML GAA +2,5 GR PSB+2 ML ACETONA Sper că zilele bune sunt aproape.
 
Top