Problemă de generare a sării în toluen (2cb) ajutor :(

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
Am încercat să fac 2cb zilele acestea , în ultima etapă după bromurare , am adăugat NAOH pentru a face 2cb să treacă în stratul de toluen (care a fost adăugat puțin mai târziu) , toluenul este aspirat și ar trebui să genereze 2cbHCL atunci când se adaugă hcl , dar în schimb se generează doar o mâzgă neagră care se scufundă la fund , Am încercat să iau doar cel mai concentrat toluen , din partea de sus , și să încerc să generez doar în el (crezând că o concentrație mai mare va fi mai ușor de generat sare , și am avut această problemă că medicamentul pur și simplu nu vrea să genereze sare în solvent ?
 

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
fotografie
 

Attachments

  • ETS0vsdNPB.jpeg
    ETS0vsdNPB.jpeg
    69.3 KB · Views: 361

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
De ce folosiți toluen? Încercați să o faceți prin CH2Cl2, așa cum este descris aici.
 

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1

Am o grămadă de gunoaie acum, am adăugat 35% hcl la toluen și ar trebui să genereze sare 2CB hcl, dar nu se formează, voi verifica mâine cu furnizorul meu de produse chimice în legătură cu DCM, aveți idee de ce nu se formează sare? , dacă adaug hcl la toluen cu 2cb se va scufunda ca ulei închis la culoare?
 

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1

hei am oppened o nouă amenințare cu procesul sper că mă puteți ajuta


Sper să mă puteți ajuta acolo , de asemenea am acces la DCM ' și ce credeți despre etapa de reducere cu ZINC și extracție ipa pentru 2ch.
Mulțumesc sper să mă descurc.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
pare simplu, ați numărat randamentul?
 

Babazik

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 4, 2022
Messages
13
Reaction score
0
Points
1
aproximativ 45-60% din 2,5 dmba singura problemă este că trebuie să funcționeze în condiții foarte reci (aproximativ 0oC) îl folosesc într-un congelator, dar o baie de sare cu gheață este suficientă, îl folosesc la aproximativ 10oC și 2ch iese închis la culoare și știu că ar trebui să fie galben deschis, se poate vedea în a doua imagine IPA din stânga, poate că 2ch-ul meu închis la culoare nu a ieșit foarte bine, ceea ce a afectat bromurarea și formarea de gel, aveți idee ce s-ar putea întâmpla de devine mai închis la temperaturi mai ridicate? cum ar fi 10oC, care nu este fierbinte, voi face reacția astăzi la 0C, așa cum mi-a spus un prieten și voi raporta culoarea.
 
Last edited:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Un alt mod de reacție și alți produse. Trebuie să verificați punctul de topire al 2C-H*HCl înainte de următoarele reacții. MP este de 138-139 °C. Punctul de fierbere al bazei libere este de 80-100 °C la 0,4 mm/Hg.
 
Last edited:
Top