Placă de încălzire programabilă în Europa

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
mă gândesc la un cadou de ziua mea. cea mai bună opțiune, cred eu, este o plită electrică programabilă.
Care este cea mai bună opțiune, ținând cont de preț/funcționalitate, pentru un astfel de dispozitiv în UE?
Nu cred că îl voi folosi pentru o sinteză complicată. dar arată recristalizarea - da!
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Eu m-aș orienta către IKA/Corning/VWR, Fischer este de asemenea o opțiune, dar în ultima vreme circulă opinia că este Walmart-ul mărcilor științifice. Puteți prinde unul folosit pentru ieftin, cât de bătut și pentru cât timp vă va servi va rămâne totuși o întrebare. Dimensiunea plitei este, de asemenea, ceva de luat în considerare, placa se va potrivi cu dimensiunea paharului pe care îl veți folosi (căldura va veni din centru) sau paharul va atârna ciudat de ea și, eventual, va fi răsturnat?

Un alt aspect de luat în considerare este agitarea magnetică, aș presupune că pentru re-x ați dori ca aceasta să fie inclusă. Capacitatea de agitare a motoarelor enumerate de producători se aplică la agitarea H2O în cele mai bune condiții, dacă aveți de gând să agitați un amestec de 3L care seamănă cu o suspensie, un agitator magnetic de 3L nu va face față.

Materialul - aveți de gând să distilați acid sulfuric pe el? Atunci s-ar putea să îl doriți pe cel mai ieftin. Dacă aceasta va fi o piesă de echipament pe care o ștergeți după fiecare utilizare și o puneți deoparte, atunci ați putea la fel de bine să mergeți până la capăt și să cumpărați sticlă acoperită cu ceramică.

Am învățat toate acestea pe parcurs, dacă doriți opinia mea personală cu privire la sursa și modelul cu cel mai bun preț, nu ezitați să îmi trimiteți un PM. Nu încurajez păstrarea porților spunând acest lucru, doar că realitatea este că legăturile către site-uri web specifice care indică modele specifice nu ar trebui să fie împărtășite, deoarece acestea ar putea fi ușor semnalate (așa cum s-a întâmplat cu flaconul de 20L(?) care a fost pus pe lista de supraveghere a DEA în perioada de vârf a apariției ghidurilor de fabricare a metamfetaminei, toate recomandau aceeași capacitate).
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nu am văzut niciodată o plită programabilă, trebuie să fie scumpă. Când voi avea nevoie de această funcționalitate, probabil că voi conecta câteva controlere PID. Am câteva prin preajmă, sunt foarte ieftine, cam 25 de dolari. Veți avea nevoie de un termostat, dar acest PIDJ va avea doar sonda, iar releul va fi în serie cu firul elementului de încălzire și veți roti butonul la maxim și veți lăsa PID-ul să funcționeze. Pentru recristalizare nu ar trebui să amestecați, ci doar să controlați scăderea temperaturii la 1-2°/oră, nu?
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Bună idee. Trebuie să-mi reamintesc o parte din cunoștințele mele în domeniul proiectării circuitelor.

Am văzut pe internet niște plite de 2L folosite în jur de 150 EUR, dar toate sunt din SUA. Având în vedere situația mea, nu merită să fac eforturi pentru curățare.
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
298
Reaction score
245
Points
43
Aveți nevoie doar de un controler PID bun și puteți transforma orice sursă de căldură într-una programabilă. REX-C-100 au fost bune și ieftine în trecut, dar acum sunt de rahat - evitați-le! Dacă aveți nevoie de ceva mai mult decât un termostat. Eu am un "VERTEX" taiwanez care este bun, are toate funcțiile de creștere/reducere și multe, multe altele. Există, de asemenea, un controler PID Open Source disponibil pentru aproximativ 50 de dolari cred, acesta poate face totul și poate fi conectat și la un laptop. Aceasta ar fi alegerea mea în prezent.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Da, tot ce ai nevoie cu adevărat este un tem0 p4obe și un releu și ceva pentru a utiliza ca interfață cu computerul sau telefonul. Această funcție particulară ar fi ușor de codat
 
Top