Pseudoefedrină din medicamente pentru răceală, metodă de extracție.

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Bună ziua, colegi chimiști. Astăzi am adus un medicament pentru răceală (capsulă) care conține clorhidrat de pseudoefedrină. Sunt 8 capsule într-o cutie. Fiecare capsulă conține 90 mg de pseudoefedrină, totalizând 0,72 grame. Este foarte ieftin, la 1,5 USD. Iată care sunt ingredientele sale: Fiecare capsulă conține 90 mg de clorhidrat de pseudoefedrină. mg, maleat de clorfeniramină (clorfeniramină) 4 mg. Materialele auxiliare sunt: amidon, zaharoză, hidroxipropil metilceluloză, polimer de etilceluloză, material spray uscat galben Opadry, material spray uscat roz Opadry. Cum pot maximiza extracția?
Pașii mei proprii de extracție sunt: se deschide capsula - se înmoaie în etanol 99% - filtrare prin aspirație - se evaporă filtratul la extract - se adaugă apă rece la extract (va apărea clei) - filtrare prin aspirație - se reglează filtratul la PH12+ alcalin și apoi se extrage, (xilen ) Se usucă extractul - după uscare, se trece în gaz clorură de hidrogen (pH-ul ajunge la aciditate) - se filtrează cu aspirație pentru a obține pulbere albă de clorhidrat de pseudoefedrină. Dar am încercat mai multe extracții și nu am obținut decât foarte puțină pseudoefedrină. Există vreo modalitate de a crește randamentul?
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
@G.Patton
Domnule, vă rog să mă ajutați să descopăr problema. Randamentul este prea scăzut.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/ephedrine-extraction-from-pills-methods.2443/
Salut, încearcă a doua metodă cu toluen în loc de xilen.
cât de mult ai obținut?
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Bună ziua, domnule, am obținut un randament de 40 % conform metodei mele. În al doilea mod, nu pot cumpăra nafta.
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Câte grame? Nafta poate fi înlocuită cu PE sau white spirit sau hexan.
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Am extras 6,1 grame din 14,4 grame de pastile de pseudoefedrină. Dar puritatea este foarte bună, albă și impecabilă. Nu este nevoie de recristalizare și poate fi reacționat direct.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Ce este o tabletă cu o greutate?
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Îmi pare rău, domnule. Software-ul de traducere ne face întotdeauna să greșim, adică am extras 6,1 grame dintr-o pastilă care conținea 14,4 grame de pseudoefedrină. Randamentul este de 40 %. Deși nu o folosesc, calitatea este foarte bună, albă ca zăpada, și poate fi folosită direct pentru pasul următor. Nu pot obține nafta și metiletilcetona, acestea sunt produse de țeavă, în metoda 2, PE nu poate fi utilizat. Solvenții mei existenți sunt: etanol, DCM, PE, xilenă, apă distilată, acid sulfuric, acid clorhidric, acid hipofosforic, acid acetic glacial, acetonă și alți reactivi (hidroxid de sodiu - clorură de sodiu - carbonat de sodiu - sulfat de sodiu)
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Mă bucur să aflu de la dvs. Mulțumesc, domnule. Am cumpărat 20 de cutii de medicamente, fiecare conținând 8 pastile, fiecare conținând 90 miligrame de clorhidrat de pseudoefedrină. Conținutul total este de 14,4 grame de clorhidrat de pseudoefedrină, iar eu am extras 6,1 grame. Procesul detaliat de extracție: 1. Am înmuiat pastila în etanol anhidru timp de 1 oră (temperatura camerei/amestec). 2. Apoi am filtrat și clătit tortul filtrant solid cu etanol nou (extractul de etanol este foarte vâscos și dificil de filtrat, așa că am folosit un filtru cu ochiuri de 800). 3. Evaporați extractul de etanol filtrat până la o stare diluată. 4. Adăugarea de apă cu gheață (apă distilată) în timp ce se agită va duce la obținerea unor substanțe asemănătoare gelului. 5. Se filtrează gelul și se clătește coloidul cu etanol nou. 6. Se alcalinizează filtratul cu soluție de hidroxid de sodiu până la pH 12 și se lasă să stea timp de 30 de minute (folosind hidroxid de sodiu 20% rece). 7. Se toarnă într-o pâlnie de separare și se extrage cu xilen de trei ori. 8. Se combină xilena și se usucă (folosind sulfat de sodiu anhidru). 9. Se filtrează (se curăță sulfatul de sodiu anhidru cu xilenă nouă). 10. Apoi, se introduce clorură de hidrogen gazos uscată (acid sulfuric+clorură de sodiu) pentru a forma un precipitat alb (opriți ventilația după ce nu mai există precipitat). 11. Apoi se filtrează și se usucă la temperatura camerei timp de 1 zi. 6,1 grame de clorhidrat de pseudoefedrină după greutate constantă. Întrebarea mea: 1. Trebuie să răsuciți pastilele de înmuiere în pulbere (pastilele din interiorul capsulelor sunt foarte mici). 2. Pastilele de înmuiere necesită încălzire? 3. Ce solvent poate dizolva hidroxipropil metilceluloza, polimer de etilceluloză, spray uscat galben opal, spray uscat roz opal și le poate elimina în avans.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Nu știu sigur ce formă au pastilele dumneavoastră. Încercați să le transformați în pulbere și să vedeți diferența.
Puteți încerca un pic pentru a accelera procedura de dizolvare
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Da, domnule, voi mărunți pastila în pulbere pe baza inițială și voi încălzi etanolul în timpul procesului de înmuiere.
 

hacke8

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2024
Messages
117
Reaction score
31
Points
28
Este un medicament de tip capsulă. Desfac capsula și păstrez particulele mici din capsulă, ceea ce arată că este acoperită cu pulbere uscată Obadai, roz și galben deschis.
 
Top