Putin a vorbit despre întâlnirea cu Durov

ShootOuts

Don't buy from me
New Member
Language
🇪🇸
Joined
Aug 24, 2024
Messages
15
Reaction score
5
Points
3
YtKiMFdpq5

Președintele rus Vladimir Putin, răspunzând întrebărilor participanților la Forumul Economic de Est, a declarat că s-a întâlnit odată cu fondatorul Telegram Pavel Durov. Potrivit RBC, acest lucru s-a întâmplat la Moscova.
"M-am întâlnit cu domnul Durov o dată la Moscova cu mulți ani în urmă, el doar a vorbit despre planurile sale - mă întâlnesc cu afaceri în mod regulat. Și așa a fost și el la una dintre întâlniri, a fost la Kremlin, nu-mi amintesc când, dar acum mulți ani", a spus Putin.
De asemenea, șeful statului a negat zvonurile potrivit cărora s-ar fi întâlnit cu Durov cu câteva zile înainte de reținerea omului de afaceri la Paris. Atunci ei se aflau în Baku în același timp: șeful Telegram se afla într-o vizită privată, iar Putin într-o vizită de stat.
"Nu am menținut niciodată contacte cu el, de ce să ne întâlnim în Baku? Nici măcar nu știam că este acolo. În general, am presupus că locuiește la Moscova", a subliniat Putin.
Comentând posibilele întâlniri viitoare, liderul rus a sugerat că, dacă Durov ar fi avut o astfel de dorință, Putin ar fi găsit timp în programul său, dar nici nu știe nimic despre dorința miliardarului însuși.
Vorbind despre însuși faptul urmăririi penale a fondatorului mesagerului, Putin a menționat că Rusia nu are nicio pretenție față de Telegram. În același timp, multe alte țări le au, ceea ce se datorează popularității aplicației în rândul persoanelor și structurilor "care pot provoca daune prin activitățile lor." În același timp, potrivit președintelui, "toate platformele de acest gen sunt vinovate de acest lucru", iar din moment ce autoritățile franceze au decis să îl urmărească penal pe Durov, atunci "este necesar să facem același lucru și cu alții".
 
Top