Piridină

xoxorthadox

Don't buy from me
New Member
Joined
May 7, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Piridină Este un lichid extrem de inflamabil, slab alcalin, miscibil cu apa, cu un miros distinctiv, neplăcut, asemănător celui de pește. În cea mai mare parte este simplu de fabricat ca pentru cei care nu au acces ușor la astfel de precursori. Acesta este un rezumat privind producția de piridină.
Niacină+crofit de cupru= (decarboxalare) a niacinei= piridină. În prezent, adun ceea ce am nevoie pentru a prepara cromit de cupru. dar trebuie să prepar di-cromit de aluminiu și să-l bazez pentru a produce cromit de aluminiu, apoi pot începe producția de cromit de cupru. Voi posta mai multe atunci când am o actualizare a progresului orice întrebări sau sugestii, sau chiar idei pentru a achiziționa piridină vă rugăm să lăsați un comentariu. În cazul în care eu sunt la piridină este un program II reglementate și supravegheate chimice...
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Uimitor. Ce vor programa în continuare :). Voi produce piridină în curând, ca parte a fabricării talidomidei (care este un drog recreațional puțin cunoscut, mai bine cunoscut pentru efectele sale terratogene). Am acces la dicromat de potasiu, dar ați putea folosi la fel de bine carbonatul de cupru, mult mai accesibil. Așa cum a făcut NileRed:
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
410
Points
63
Așa că mi-am făcut sinteza piridinei cu rezultate mixte. Datorită accesibilității reactivilor, am optat pentru decarboxilarea distructivă a niacinei prin căldură, cu clorură de cupru ca catalizator. Se pare că utilizarea cromitei de cupru produce un randament mai bun, dar în loc să mă chinui săptămâni întregi pentru a obține catalizatorul perfect, am procedat în mod ușor, ieftin și accesibil.

Totul a decurs bine, dar am supraîncălzit cu siguranță masa de reacție și am pierdut o cantitate mare de produs din cauza nerăbdării. Instalația de distilare a fost revărsată cu vapori și cea mai mare parte a scăpat fără să se condenseze (a se vedea imaginea). Așa că o voi face din nou cu mai multă atenție atunci când încălzesc.

Am colectat totuși un randament frumos sub formă de piridină brută, impură, galbenă, pe care am distilat-o apoi într-un păianjen, am eliminat prima porțiune galbenă din impuritățile mai volatile din lichidul distilat și am tratat restul cu sulfat de magneziu proaspăt uscat. O piridină frumoasă, limpede, fără apă a fost rezultatul. Randamentul a fost la fel de groaznic ca și mirosul, dar am suficient pentru următoarea mea încercare.
 

Attachments

  • T9nxr45yHm.JPG
    T9nxr45yHm.JPG
    3 MB · Views: 785
  • OqS8BmpXiG.JPG
    OqS8BmpXiG.JPG
    2.2 MB · Views: 744
Top