Întrebare despre amine pentru sinteza 1-fenil-2-nitropropenei?

tucosalamanca

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 24, 2022
Messages
3
Reaction score
1
Points
1
Am căutat modalități de fabricare a substanțelor chimice enumerate mai jos. văd că este posibil să se utilizeze diferite amine, dar poate în primul rând: există vreo corelație între diferitele amine și randamente? și este posibil să se înlocuiască cu orice altă amină primară care nu este listată în acest fir?

și a doua întrebare: știe cineva de aici cum se prepară oricare dintre ele? sau, și mai bine, le-a preparat vreodată cineva de aici?

Din câte am înțeles : Ciclohexilamina - calea principală fiind hidrogenarea completă a anilinei cu ajutorul unor catalizatori pe bază de cobalt sau nichel. cum se poate face acest lucru?

așa cum am înțeles : N-Butilamina - Se obține prin reacția amoniacului și a alcoolilor pe oxid de aluminim. Cum funcționează acest lucru?

Există un număr frustrant de site-uri care "explică" sinteza, dar în realitate nu explică nimic. enumeră reactivii și unele prezintă calculele schemei de reacție. așa că, în ultimă instanță, m-am uitat pe diferite forumuri și chiar i-am trimis un e-mail fostului meu profesor de chimie de la colegiu pentru a-l întreba. și până acum, nimeni nu știe? sper că cineva de aici are răspunsul? vă mulțumesc anticipat
 

Mclssmxxl

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 28, 2022
Messages
74
Reaction score
32
Points
18
Nu pot vorbi despre sinteza aminelor, dar principalul factor de randament, în cazul în care este prezent un catalizator adecvat, o amină primară despre care știți că catalizează 100% reacția (cele 2 enumerate de dvs.) este eliminarea apei.
Pur și simplu, reacția este reversibilă și cu cât eliminați mai multă apă din sistem, cu atât împingeți mai mult reacția spre producerea unei cantități mai mari de stiren. fără eliminarea apei rezultate în reacție, randamentul teoretic maxim este de 50%.
Din câte știu eu, cel puțin. Dacă vreunul dintre marii producători știe altceva, vă rog să interveniți.
 

HIGGS BOSSON

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
436
Reaction score
663
Points
93
De ce să sintetizați aceste amine?

Ele sunt ușor accesibile, este mai ușor să cumpărați catalizatori gata preparați pentru reacția Henry.

Dacă există dificultăți cu ciclohexilamina sau butilamina, se poate utiliza acetatul de amoniu anhidru.
 

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
104
Reaction score
65
Points
28
Nimic nu este ușor accesibil! În jurul acestor părți! Govt atât de plin de teamă. Deci, acum mă decid să fac fie, (acetat de amoniu anhidru sau metilamină apoasă diluată.)
Ce sugerați?
 
View previous replies…

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Vă rugăm să citiți subiectul sintezei despre acest lucru și secțiunea de comentarii. Întrebările dvs. au fost deja adresate și au primit răspuns.
 
Last edited:

handle

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 16, 2023
Messages
104
Reaction score
65
Points
28
1. Butilamină
2. Ciclohexamină
3. Metilamină
4. Acetat de amoniu (anhidru).
5. Nu
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
5. Nu cred, metilamina este o bază Lewis destul de slabă. Este doar o presupunere teoretică.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,663
Solutions
3
Reaction score
2,738
Points
113
Deals
1
Bună ziua, nu pot spune ce anume, dar cred că da.
Da, dar fiți pregătiți să obțineți un randament scăzut
După cum a spus @HIGGS BOSSON, merită să le cumpărați. Este motivat de viabilitatea comercială a sintezei dvs. Veți obține amină din compus nitro pentru a reduce un alt compus nitro %) Alte sinteze de amină necesită mai multe reacții și necesită mult timp și reactivi. De exemplu, sinteza n-butilaminei.

0FlcyKesxm


de asemenea, aveți nevoie de un aparat de presiune la înălțime

Ce explicație căutați? Există un tutorial clar scris, cu liste de reactivi, echipamente și manipulări. În plus, există videoclipuri de sinteză! Ați văzut vreodată vreun site web cu sinteză video P2NP? Sunt sigur - nu. Chiar nu înțeleg dezamăgirea dvs. și ce căutați. Aveți nevoie ca cineva să o sintetizeze în locul dvs. și să spuneți doar "Mulțumesc" pentru asta?

 
Top