Întrebare despre sinteza de 4mmc și 3cmc

Jackson

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 19, 2023
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Bună ziua. Am descoperit acest forum minunat în urmă cu aproximativ 2 luni și este atât de plin de informații excelente și utile... mă face să regret că nu am învățat chimie în liceu cel puțin...
Am urmărit toate videoclipurile postate aici.

Îmi doresc să produc la scară medie.

Vreau să fac 4mmc și 3cmc. Am înțeles că procedura este aceeași singura diferență este precursorul cu care se începe?
Pentru 4mmc este 2-bromo-4-metilpropiofenona aka 2b4mp? și pentru 3cmc este
2-Bromo-3'-cloropropiofenonă aka 2b3c
Am cumpărat niște echipamente de laborator.
Am un mixer supraînălțat, un pahar de 3000 ml și o pâlnie sepparatorie, dar pot cumpăra altceva dacă este necesar.



Cea mai simplă metodă din punctul meu de vedere de noob este aceasta:

această metodă pare ușor de realizat, dar această metodă este din
4'-metilpropiofenonă și dacă cumpăr
2-bromo-4-metilpropiofenonă de pe forum va trebui doar să urmez videoclipul de la 3:23. corect?

după 3:23 apare "Prin bromurarea 4-metilpropiofenonei se obține 2-bromo-4-metilpropiofenonă în benzen".
Nu pot găsi benzen, dar am înțeles că și toluenul este bun.
deci pentru a putea imita videoclipul va trebui să încep cu toluen și să adaug 2-bromo-4-Metilpropiofenonă ? apoi să continui ca în videoclip?

de asemenea.. Nu pot găsi acid clorhidric HCI dar am găsit acid HBr hidrobromic.
Deci pot folosi toluen în loc de benzen și HBr în loc de HCI?
.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Bună ziua, corect
Nu, citiți cu atenție

Nu trebuie să imitați videoclipul. Trebuie să înțelegeți ce faceți și procesele de acolo. Este nevoie de ceva timp, dar nu este posibil să înveți totul pentru începător. Vă recomand cu tărie să vă afundați dinții în fiecare manipulare și pas, să analizați toate întrebările înainte de a începe cu sinteza la scară mică.
Citiți și urmăriți și acest subiect. Dacă nu înțelegeți ceva, căutați pe Google sau uitați-vă la secțiunea Lab FAQ. Acolo sunt tot ce trebuie să știți pentru o sinteză reușită.
 

Jackson

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 19, 2023
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Am văzut acest ghid, dar este pentru scară largă
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Ce problemă pentru a o reduce proporțional?
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
În mod normal este x10, așa că presupun -10
 

Jackson

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 19, 2023
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Da, doresc să încep la scară mică și după câteva loturi reușite pot crește... dar pentru că nu am cunoștințe de chimie de bază doresc să încerc să o fac și voi învăța prin practică sper :))
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Shake and bake cu dcm ca o încercare id spune scară mică

@Netflix are un bun scrie sus
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Da, puteți utiliza toluen în loc de benzen, puteți utiliza xilene. acidul bromhidric dă un produs specific, este ușor diferit de clorhidrat.
Este important să alegeți un timp bun pentru aminare și o temperatură bună, aproximativ 2 ore și 30 de minute și aproximativ 60 de grade (nu puteți încălzi reacția direct, este foarte recomandabil să o încălziți printr-o baie de apă).
 

Jackson

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 19, 2023
Messages
16
Reaction score
8
Points
3
Mi s-a spus că transportul de metilamină a fost interzis în China și că trebuie să folosesc
Methylamine hcl

Am găsit aceste instrucțiuni aici pe bbgate
este corect?
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Nu-mi place ideea de a încerca să colectez baza liberă de metilamină într-un volum mic de apă fierbinte, deoarece amestecul conține clorură de sodiu care va disloca gazul metilamină. Este mai bine să colectați gazul în apă curată separată sau într-un solvent organic.
 

Jackson

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 19, 2023
Messages
16
Reaction score
8
Points
3

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Hidroxidul de sodiu este necesar dacă utilizați metilamină hcl. Cantitatea corectă este de aproximativ 1 kg de NaOH pentru 1 kg de BK4 (cu un mic exces)
 
Top