Question Întrebare cu privire la stabilitatea pe termen lung a mefedronei și a altor catinone

Ksalos

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 17, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Această lucrare sugerează că mefedrona, precum și alte catinone, sunt instabile în anumite soluții (MeOH, ACN).

Are cineva informații solide despre stabilitatea pe termen lung a mefedronei și a altor catinone în afara soluției?

Ce se poate face în afară de depozitarea la loc răcoros, uscat, etanș și protejat de lumină pentru a asigura o stabilitate cât mai lungă?
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
Folosiți desicanți. Păstrați pachetele alea mici de silicagel și puneți-le cu marfa voastră. Nu am făcut niciodată asta cu mefedrona, dar funcționează cu ciupercile lol

sticla colorată sau opacă o poate proteja de lumină mai mult decât sticla obișnuită. poate încercați sticla de chihlimbar? este făcută special pentru a proteja lucrurile de expunerea la lumină :3

nu mi-aș face prea multe griji, atâta timp cât iei măsurile standard, ar trebui să fie în regulă. după părerea mea, mefedrona este relativ stabilă
 

Ksalos

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 17, 2024
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Îmi pare rău că sunt atât de insistent, dar am găsit acest fir care sugerează că mefedrona ar putea suferi o degradare precum metilona și metacathiona:

Nu am suficiente cunoștințe de chimie pentru a revizui în mod fiabil punctele.

Stabilitatea pe termen lung este un punct foarte important pentru mine, deoarece îmi place să-mi colectez chimicalele și, de obicei, nu le iau foarte des.

Aș dori să pun o cantitate bună de mefedronă în depozitarea pe termen lung (posibil 10 ani +) și ar fi foarte rău dacă aș ajunge cu o grămadă de gunoi inutil.
 
Last edited:

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
311
Reaction score
358
Points
63
am citit postarea pe care ați trimis-o! iată câteva răspunsuri utile:

"Alții au sugerat că mefedrona sigilată într-o pungă etanșă cu fermoar (sugestia mea este să folosiți două pungi și să stoarceți tot aerul de ambele ori) poate fi depozitată timp de doi ani (Mona Lisa's Post) fără nicio pierdere de potență. A se păstra într-un mediu etanș, fără umiditate."

"Am terminat recent un lot de metilonă vechi de 4 ani și a fost la fel de bun ca la prima achiziție. Stocat în ziplock subțire la temperatura camerei în întuneric și uscat."

"Există o persoană cu cunoștințe de chimie pe un alt forum destul de cunoscut care sugerează că atât mefedrona, cât și metilona ar trebui să fie rezonabil de stabile, deoarece ambele sunt bicetone, deși aceasta este doar o conjectură. El a spus: "Majoritatea fenetilaminelor au o durată de viață lungă dacă sunt păstrate într-un loc uscat și întunecat (ca ani de zile!)"... dar cine știe. Cu toate acestea, am găsit metilonă veche de peste doi ani încă eficientă, care a fost pur și simplu păstrată într-o pungă de plastic sigilată la temperatura camerei, deși ferită de lumină. Cu toate acestea, a observat o ușoară deteriorare a potenței unor neodoze și băuturi spirtoase vechi din prima generație, datând de la începutul anului 2007, ceea ce ar putea sugera o anumită degradare a mefedronei (principalul lor presupus ingredient misterios)..."

dacă poate supraviețui timp de 2-4 ani într-o pungă ziploc nenorocită (ik unul dintre răspunsuri a spus metilonă, dar nu cred că meph s-ar degrada mult mai repede), cred că vei fi bine dacă îl pui într-un borcan de sticlă chihlimbar etanș și arunci niște pachete de silicagel acolo. depozitează-l într-un loc răcoros cu foarte puțină lumină ofc.
 
Top