Întrebare - recristalizare

noMercyy

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 21, 2023
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
Poate cineva să explice de ce 3cmc după recristalizare apare alb în timp scurt și cum pot obține cristale permanente cu aspect de sticlă? Am încercat în ipa, aceton și numai apă. Rezultatele sunt foarte satisfăcătoare, dar faptul că apare alb în timp este principala problemă. Următoarea problemă sunt petele maronii de pe partea de sus a cristalelor. Are cineva soluții/consilii pentru mine? Am citit tot topicul despre cristalizarea 4mmc și nu găsesc niciun ajutor.
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
În primul rând. Ați folosit hârtie de filtru și filtrare pentru a obține mai întâi tot părul și gunoiul?

În al doilea rând. Cât de repede faceți recristalizările? Am observat când lucrez de obicei cu amine sau chiar cu 4mmc. După mai multe recristalizări pe cea finală pot fi albe. Dar pentru a trece de la zahăr la sticlă. Eu merg încet. Ca săptămâni/luni ..

Ps Am făcut, de asemenea, recristalizări multiple din dh20 la fel de bine a fost aproape vedea prin mdma.solutul a fost clar concentrat.. Recristalizări după în acetonă sau etanol maro reapărut... ia asta pentru ceea ce vrei cu amine
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Aș dori să adaug ceva la această întrebare. Din experimentele mele am observat că 4mmc tinde să ezite să precipite și să cristalizeze acest lucru poate fi din cauza excesului de metilamină sau a altor produse din reacțiile secundare, dar în orice caz, din anumite motive, am descoperit că lăsarea într-un loc mai rece, cum ar fi frigiderul, încurajează cristalizarea
 

azides

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 5, 2024
Messages
48
Reaction score
9
Points
8
Dar când merg încet, se văd clar stânci mari
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,022
Points
93
Resturile soluției de cristalizare se usucă pe cristale și, prin urmare, cristalizează resturile produsului sub forma unei pulberi de suprafață mică. Trebuie să clătiți bine cu cristale uscate de acetonă pentru a elimina complet soluția de cristalizare. Acetona trebuie să fie foarte rece pentru a evita dizolvarea suprafeței cristalelor. Uscarea cristalelor va fi mai bună în condițiile unui vid (folosind un desicator ca exemplu)
 
Top