Întrebări RE: Sinteza N-metilalaninei

SpectreOfCommunism

Don't buy from me
New Member
Joined
May 28, 2022
Messages
13
Reaction score
7
Points
3
Versiunea scurtă a întrebării mele este: cum pot separa n-metilalanina dintr-o soluție care conține și fosfat monosodic?

Și acum versiunea detaliată - după ce am urmat procedura unchiului Fester (în Secretele fabricării metamfetaminei) pentru sintetizarea n-metilalaninei, am probleme cu izolarea produsului. Puteți găsi lucrarea pe care o folosește ca sursă căutând pe Google "Reductive methylation of primary and secondary amines and amino acids by aqueous formaldehyde and zinc".

Practic, se prepară o soluție tampon de fosfat monosodic (200ml H2O + 9,5g NaOH + 16ml H3P04) în care se adaugă 0,1mol alanină, 0,15mol formaldehidă și 0,2mol zinc sub formă de pulbere și, după amestecarea timp de 45min, zincul este filtrat și pH-ul este ajustat la 7 cu NaHCO3. După aceea, n-metilalanina ar trebui să precipite sub formă de aproximativ 10 g de cristale albe asemănătoare unor ace. Destul de simplu, nu?

Acum, iată care este problema - în loc de 10 g de cristale, obțin ~18 g de cristale albe și transparente care încep să se topească la aproximativ 40c! Conform calculelor mele, randamentul maxim posibil ar trebui să fie de aproximativ 11 g de n-metilalanină și, prin urmare, este evident că și altceva precipită. După săptămâni de încercări repetate și revenind la lucrarea originală, cred că în sfârșit mi-am dat seama ce se întâmplă - deși unchiul Fester spune să se utilizeze NaHCO3 pentru a ajusta pH-ul la 7, cred că adăugarea bicarbonatului de sodiu transformă o parte din fosfatul monosodic în fosfat disodic, care este mult mai puțin solubil. În plus, fosfatul disodic formează mai mulți hidrați care se topesc între 36c și 50c, ceea ce ar explica atât punctul de topire scăzut (N-MeAla ar trebui să se topească la ~200c), cât și greutatea suplimentară a produsului.

Dacă așa stau lucrurile, atunci problema este cum să ajustăm pH-ul soluției finale fără a forma fosfatul disodic care nu este atât de solubil. După ce am examinat cu atenție lucrarea originală, am observat că au "adăugat amoniac la soluție" după aceea și astfel am decis să încerc să folosesc amoniac pentru a ajusta pH-ul, dar nu a precipitat nimic și este posibil să fi adăugat amoniac doar pentru a distruge orice formaldehidă reziduală.

Așadar, are cineva vreo idee despre cum să (A) separe un amestec sub formă de pudră de fosfat disodic și n-metilalanină sau (B) să ajusteze pH-ul unui tampon de fosfat monosodic la 7 fără a transforma nimic din acesta în fosfat disodic? Orice ajutor ar fi foarte apreciat :)
 

SpectreOfCommunism

Don't buy from me
New Member
Joined
May 28, 2022
Messages
13
Reaction score
7
Points
3
Sau, dacă nimeni nu are idei despre cum să obțină produsul procedurii mele, sincer, ar fi foarte util dacă cineva ar avea informații bune despre n-metilalanină, deoarece pare a fi un aminoacid de nișă și există foarte puține informații despre acesta pe interwebs. În special informațiile despre solubilitate ar fi utile - tot ce am putut aduna după ce am citit fiecare pic de cercetare care este disponibilă public este că este cel puțin oarecum solubilă în apă și probabil ușor solubilă în alcooli. Dar da, aceasta este prima dată când am încercat să sintetizez o substanță chimică despre care nu știu aproape nimic și este destul de frustrant
 

SpectreOfCommunism

Don't buy from me
New Member
Joined
May 28, 2022
Messages
13
Reaction score
7
Points
3
Haideți, unde sunt tocilarii? Actualizare: am încercat să folosesc un sistem tampon de potasiu pentru solubilitatea sa mai mare, dar nimic nu a precipitat până acum :/
 

The Silent Chemist

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2022
Messages
22
Reaction score
12
Points
3
SWIM vă înțelege durerea... uite aceasta este singura soluție pe care o pot oferi, săriți peste metilare.


în afară de formaldehidă poate fi o chestie complicată de obținut. Știi tu, dacă nu te simți confortabil să-ți tai venele, să te duci să înoți și să te aștepți să nu atragi atenția rechinilor.

v-ați gândit la metilarea amfetaminei în schimb, acum o veți face.
 
Top