Reutilizarea solvenților.....

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Bine, deci nu am un evaporator rotativ - mi-ar plăcea unul și poate într-o zi, dar am avut succes de la a ști 0 chimie la a fi creat câțiva compuși acum...

Bine, deci am cumpărat o grămadă de triptamine - probabil prea mult, dar hei ho! De fapt, nu poți avea niciodată prea mult!

Atât timp cât poți continua să schimbi aldehidele și cetonele corecte.

Aaaaaanyway, având în vedere că tot mecanismul de reacție reală este exact la fel peste bord (până în prezent) am ajuns cu o încărcătură de rahat de metanol într-adevăr de bază.

Acum tocmai am cumpărat încă 5 litri foarte ieftin, cu toate acestea, nu este bine pentru ecosistem doar să-l arunce sau orice altceva. Nu mă pot hotărî să fac asta, e destul de rău.

Întrebarea mea este deci: trebuie să folosesc un acid pentru a-l neutraliza înainte de a distila metanolul din apă?
Dacă seamănă cu etanolul, va trebui să o fac de câteva ori, dar totuși, care este cel mai bun mod de a face față naturii sale de bază?

Noroc
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Presupun că puteți distila metanolul și să lăsați în urmă ceea ce îl face de bază atâta timp cât punctele de fierbere sunt suficient de îndepărtate.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Bine, super. Este doar o soluție de metanol și KOH, așa că da, are sens - mă întrebam doar dacă va aduce ceva din apă, așa cum se întâmplă cu etanolul când îl distilezi din apă...
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Eu cred că da. Este greu să elimini 100% din apă doar prin distilare. Va trebui să folosiți o altă metodă pentru a elimina procentul rămas de apă dacă aveți nevoie ca aceasta să fie anhidră.
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Pentru a completa răspunsul meu, puteți utiliza o sită moleculară pentru a elimina apa din soluție după distilare.
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Doar destilați, uscați și redestilați, așa procedez eu întotdeauna cu solvenții mei
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Da, are sens și este în conformitate cu ceea ce am crezut.... Am adăugat bile de schimbare a culorii sili după și acum este violet😖 așa că va trebui să re-distribui și să adăugați o încărcătură de rahat MgSO4! Gah fiind verde este un astfel de p.I.t.a pe ieftine! Tocmai am comandat 5l de metanol anhidru și eu sunt f'ing despre cu ca 200ml haha atât de prost...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Da. Sunt de acord cu faptul că - cu condiția să aveți spațiu sigur pentru a stoca, desigur!
Aștept cu nerăbdare să 5l de metanol de cotitură în sus, deși!!
Cred că atunci când voi rămâne fără DCM de data asta voi comanda și 5L - este enervant cât de greu este DCM în comparație!
În cele din urmă vreau să-mi iau un rotovap, dar cred că mai întâi aștept să mă mut într-o casă...
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
tbh rotovap este inutil și o risipă de bani, cu excepția cazului în care ur un laborator rl mare cu 0 timp pentru spar.e altfel destilare normală vid este mai bine imo
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Cred că da, îmi place automatizarea unui evaporator rotativ - de asemenea, servește la fel de mult la distrugerea lucrurilor la temperatura RT decât la reutilizarea solvenților.
Îmi place automatizarea pe care o oferă - de asemenea, pompele rotative cu palete sunt zgomotoase și, prin urmare, îmi imaginez că aș cumpăra una dintre pompele cu diafragmă de la care se face vidul la evaporatoarele rotative, pur și simplu pentru că am o mică pompă cu diafragmă care este mult mai silențioasă decât pompa rotativă cu palete - doar că nu poate fi utilizată mai mult de o jumătate de oră, ceea ce este evident nefolositor pentru distilarea în vid.
Problema este că, în acest moment, trebuie să mă gândesc la vecini. Pereții de aici sunt subțiri și am oameni sub mine și lângă mine, deoarece locuiesc într-un apartament în acest moment.

Ca să fiu corect, cu cât lucrez mai mult la molecule, cu atât mai puțin îmi doresc un rotovap - lucrez cu n,n-DMT (în principal) în momentul de față și poate fi dificil să cristalizez, să o fac la RT nu se va întâmpla și nu îmi place în mod deosebit să îngheț precipitațiile, deoarece îți rănește mâinile, dar poate introduce cu ușurință apă în produs. După părerea mea, este doar enervant în general,

Am de gând să fac prima mea reacție Henry astăzi sau mâine, așa că sper să văd că unele lucruri se cristalizează foarte bine la temperatura RT, atunci când fac stirenul corespunzător.
 

Loki12

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 18, 2022
Messages
52
Reaction score
25
Points
8
Învățați să lucrați fără un rotovap. Nu aveți nevoie de unul dacă lucrați într-un apartament cu oameni în jurul ei, presupun că dacă vă asumați un astfel de risc, atunci nu faceți nici pe departe cantitățile care ar justifica o astfel de cheltuială sau care ar face-o chiar să aibă sens.

Perfecționează-ți tehnica fără rotovap, dacă ai nevoie de el pentru a-ți face viața mai ușoară cu cristalizarea, răspunsul simplu este că tek-ul tău este de rahat și ar trebui să perfecționezi asta mai întâi, un rotovap este ceva ce folosești după ce stăpânești distilarea în vid și toate celelalte, atunci când nu ai timp de pierdut pentru că produci kilograme și ești sigur că poți lucra cu rotovap-ul în timp ce faci un alt pas al sintezei în același timp pentru a-ți reduce volumul de muncă.

Eu nu reutilizez solvenții. Perfecționez metoda cu care lucrez, apoi îmi prelucrez toate materialele în solvenți curați de laborator, după ce termin sinteza, curăț și scap de deșeuri, Dacă ar trebui să redestilez și să usuc 10-20L de IPA, de exemplu, atunci da, cred că aș folosi un rotovap, dar pentru mine personal, este mai rentabil să cumpăr reactivii și să produc un produs de înaltă calitate care valorează mulți bani, decât să stau pe loc și să nu fac nimic încercând să economisesc câteva sute de euro în timp ce aș putea cheltui acele câteva sute de euro pentru a produce un produs în valoare de câteva mii de euro. La o scară mai mare, timpul înseamnă bani.
 
Top