Question Recristalizarea P2NP

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Hei, oameni buni,

deoarece voi comanda primul meu P2NP în curând, sunt în căutarea de sfaturi pentru următorul subiect:

Recristalizarea P2NP

Am citit câteva lucruri despre acest proces pe forum și am înțeles că este recomandat nu numai pentru a dovedi calitatea P2NP, ci și pentru a-i îmbunătăți calitatea în cazul în care aceasta ar fi mai proastă decât cea dorită.

Un utilizator mi-a recomandat să caut "Isomer Seperation" Am încercat să găsesc mai multe informații, dar nu am reușit.

Caut acum un ghid care să explice cum funcționează recristalizarea P2NP și ce echipamente + substanțe chimice sunt necesare pentru procedură.

Orice ajutor ar fi foarte apreciat.

Cincerly,

Koko
 

Bartholomeus

Don't buy from me
New Member
Joined
Jun 23, 2022
Messages
127
Reaction score
67
Points
28
Amice, data viitoare te rog să cauți mai mult.

Se dizolvă 1 g p2np în 2 ml izopropil/etanol sau metanol
Apoi puneți la congelator și așteptați 1 zi, când se formează ace sau cristale, scurgeți solventul rămas și uscați p2np.
Se repetă de câteva ori până se obține un produs curat
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93

Vă mulțumim mult!

Între timp, G.Patton mi-a trimis ghidul pentru o recristalizare, în plus, informațiile dvs. ajută foarte mult!!!

Cincerly,

Koko
 

Roadium

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 16, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
dacă aveți nevoie de orice extrabooks sau ajutor id fi bucuros să ajute. destul de un pic de exp cu asta.
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93
Vă rog să nu ezitați să mă anunțați.

Cred că și pentru alții de aici aceste informații ar putea fi utile, dar mi-ar plăcea să le am și în DM-urile mele, dacă sunteți de acord!
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Doar o sinteză uimitor de ușoară p2np, nu am mers mai departe, deoarece am încercat cu borohidridă de sodiu și am avut o fugă.
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
G. Patton a trecut ceva timp de când nu am mai făcut chimie, dar cea mai ușoară metodă pe care am folosit-o cu chimicale otc pentru p2np a fost o adăugare de bază catilizată (a fost în literatură ca nitroetanol pe care nu am putut să pun mâna cu ușurință), dar am distilat combustibilul pentru bujii de incandescență pentru a elimina uleiul și am folosit nitrometanolul pentru benzaldehidă și s-a scalat uimitor, făcând ușor loturi de 200 g
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93

Ați utilizat Nitroethan sau Nitromethan pentru sinteza P2NP?
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93

Interesant, nu știam că nitrometanul funcționează la fel de bine pentru sinteza P2NP.
Care este diferența dintre utilizarea Nitroetanului și a Nitrometanului? Vor exista diferențe în ceea ce privește randamentele sau alte aspecte, cum ar fi calitatea produsului final?

@G.Patton
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Încercați, veți fi surprinși foarte ușor. Curățarea este ușoară și apoi recristalizați pentru cristale galbene uimitoare
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
594
Points
93

Asta ar fi incredibil, deoarece Nitrometanul este mult mai ieftin decât Nitrometanul... cât P2NP produceți pentru 1L Nitrometan?
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Im
Mă bucur că ați spus asta. A fost acum 5 ani când am făcut această reacție și chiar am crezut că este p2np arăta identic cristale galbene ca acele un coșmar pentru ochi și nas ca p2np.
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Dle Patton, tocmai am citit și nitro-2-feniletanul nu seamănă cu produsul meu. Încă îl mai am undeva în congelator. Am de gând să găsească ceva timp în această săptămână și re-cristaliza este și de a face, probabil, un punct de topire doar pentru a vedea dacă eu sunt în parc minge pentru p2np. Există vreo modalitate de a confirma produsul meu. Am distilat combustibil de motor nitro model pentru a elimina uleiul și a crezut că a fost un amestec de nitro metanol și a reacționat cu benzaldehidă I'm am fost 99% a fost p2np. Sunt literalmente doar un noob care găsește aceste lucruri interesante și am citit undeva despre acest lucru făcut cu nitroetan, așa că l-am înlocuit.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Sunt absolut sigur. În cazul opus, nu era vorba de nitrometan.
Bună idee
 

Evilcarrot1

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 9, 2022
Messages
10
Reaction score
2
Points
3
Sunt încă 99% sigur că este p2np, poate că încerc să mă conving singur. Abia aștept să îl testez. Aș putea face o poză, dar nu pot ajunge la ea din cauza cantității de lucruri stivuite în fața congelatorului. Știu că ești un zeu și tot ce citesc aici și iau drept fapt sunt "postările tale" Nu am un aperatus al punctului de topire, dar cu p2np fiind în 60 de ani, ar trebui să fiu capabil să o fac într-un tub capilar în apă, așa că voi raporta ASAP. Mulțumesc pentru răspunsuri G. Patton
 
Top