Îndepărtarea colorantului din motorina roșie/albastră neimpozabilă.

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
În aceste vremuri de creștere a prețului benzinei, eliminarea colorantului din motorina scutită de taxe ar putea fi o sursă potențială de bani dacă se realizează la scară industrială.
Îndepărtarea colorantului ar trebui să fie un proces destul de simplu, trecând prin filtrare în vid folosind silice sau cărbune activ.
Cum ar fi acesta.
Acum, întrebarea mea este dacă acest lucru ar fi fezabil la nivel industrial? De asemenea, am auzit de utilizarea acizilor pentru albirea chimică a motorinei.
Și ultima și probabil cea mai mare problemă este că guvernele au pus markeri în aceste motorine care se activează atunci când se adaugă un fel de reactiv și sunt folosiți de vameși/fiscali.
Așadar, dacă cineva are informații, idei despre cum ar arăta o operațiune fezabilă la scară industrială, poate comenta aici.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Carbonul activ granular (BGAC), care este pe bază de carbon, este un adsorbant adecvat.
Tartrazina este un tip de matriță fabricat de Morgan Chemical Company; Alți reactivi care pot fi utilizați includ acidul fosforic (H3PO4) și acidul clorhidric diluat (HCL) și hidroxidul de sodiu (NaOH). Prin urmare, adăugarea soluțiilor de mai sus ar determina decolorarea colorantului roșu din motorină
 
Last edited by a moderator:

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Vă mulțumim pentru contribuția dvs. este foarte valoroasă. după decolorarea cu soluțiile de mai sus, straturile de combustibil și soluție se separă sau trebuie să fie extrase cu un solvent?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Trebuie să o filtrați cu vid prin filtru de bumbac sau de hârtie. Încercați și spuneți aici care este cel mai bun pentru.
 

Jamroz

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 16, 2022
Messages
16
Reaction score
2
Points
3
un prieten de-al meu lucrează la o rafinărie și mi-a spus că un nou colorant (SUDAN) este adăugat la combustibil și este greu să scapi de culoare. am un astfel de combustibil, pot încerca să decolorez doar să vă spun cum
 

rickyrick

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 17, 2021
Messages
91
Reaction score
48
Points
18
Da, am auzit. ei au markeri în combustibil prea care reacționează cu picătură de reactiv, chiar și atunci când decolorate. dacă prietenul tău ar putea oferi cât mai multe informații posibil, care ar fi minunat.
 

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
Veți obține vreun profit din purificarea motorinei pe scară largă?:unsure:
Adică, motorina fără taxe este cu aproximativ 0,5 dolari mai ieftină decât combustibilul normal, merită?
Și amenzile sunt mari pentru această infracțiune. Am auzit de aproximativ 1 000 de dolari pentru un rezervor de combustibil.
 
Last edited:

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
201
Reaction score
66
Points
28
Aceasta este o observație foarte bună. Merită doar pentru vânzări la scară largă, de genul 20k 50k galoane pe zi. Iar acest lucru trebuie să fie vizibil, deoarece ar trebui să transporți și să procesezi motorina pentru a îndepărta colorantul, ceea ce ar necesita setări ca în fabrică la o asemenea scară.

Nu prea merită.
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
un om înțelept a spus odată.........cat litieră
 
Top