Rezolvarea feniletilaminelor cu ajutorul acizilor L-carboxilici [video]

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Salut băieți, recent @ImOutAlso a cerut să sponsorizeze un videoclip privind separarea optică a amfetaminelor folosind acid L-tartric, așa că am decis să îl public cu acordul său pentru membrii BB.

Separarea se face de această dată cu acid L-malic, dar am testat o serie de carboxiacizi chirali: lactic, aspartic, mandelic, glutamic. Acizii L sunt lucrați în conformitate cu acest videoclip, în timp ce acizii D sunt utilizați în conformitate cu metoda prezentată de Patton într-un alt fir.

Voi atașa un document foarte util, care enumeră agenții de rezoluție chirală, deși nu este exhaustiv, este un bun început pentru oricine este interesat de rezoluțiile chirale.

Fără alte introduceri, vă rugăm să vă bucurați și să scuzați micile scurgeri și ineficiențele, aceasta este doar o dovadă de concept!


 

Attachments

  • 9PpBfWUaIc.pdf
    562.1 KB · Views: 898
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Vă mulțumim pentru video și pentru eforturile depuse! Cred că pot spune că comunitatea BB Forum apreciază.

P.S. Voi adăuga linkuri încrucișate către subiecte cu teme similare.
 

kitboy

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
May 26, 2024
Messages
19
Reaction score
5
Points
3
Am câteva întrebări, să vedem dacă le pot comenta. Am acid L-lactic pur
1. Dizolv amfetamina în apă în proporție de 1,1 și îi extrag baza
2. extrag baza amfetaminei cu eter
3. evapor eterul pentru a rămâne doar baza amfetaminei și o dizolv în acid
4. D-amfetamina nu se dizolvă și se extrage cu eter
5. recristalizare.

Pentru recristalizare, pot folosi alcool IPA sau un alt substitut pentru acetonă? Este greu să găsiți acetonă pură unde locuiesc eu, deoarece poate produce explozibili.
 
Top