Metoda mai sigură Shake and bake urmează să fie revizuită.

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
Am primit această rețetă de la un prieten chimist, care mi-a spus că SnB este periculos și că aceasta ar trebui să fie mai sigură.

Sunt câteva lucruri aici pe care le consider foarte interesante, altele mă nedumeresc.
De ce majoritatea oamenilor spun să folosiți doar nitrat de amoniu, dar el este împotriva acestui lucru?


În primul rând, se presupune că ați făcut extracția PSE din pastilele dumneavoastră. Nu pot comenta dacă va funcționa din pastile zdrobite.

De asemenea, nu pot să vă împărtășesc direct metodele de extracție, deoarece acestea depind de ingredientele și umplutura anumitor pastile.

=======

Sunt în continuare împotriva SnB, deoarece din punct de vedere științific necesită echipamente rezistente la presiune, dar, dacă insistați, vă voi ghida cel puțin printr-o procedură cu risc mai scăzut.

1.alegerea balonului potrivit pentru reacție, ceea ce recomand eu este un stingător vechi 🧯 dar asigurați-vă că este complet etanș (de preferat cu o supapă de control care se deschide și se închide la cerere).

2. Nu utilizați nitrat de amoniu deoarece are o tendință mai mare de a exploda. în schimb, utilizați sulfat de amoniu sau clorură de amoniu ca sursă sigură de amoniac.
3.Baza ar fi hidroxidul de sodiu, desigur. utilizați întotdeauna o soluție saturată pentru a minimiza cantitatea de apă utilizată în reacție, deoarece aceasta consumă litiu rapid și generează căldură.

4.Adăugați solvent nepolar la sarea de amoniac (insolubilă)
5.apoi Adăugați treptat soluția de hidroxid de sodiu (nu toată odată) deoarece aceasta generează căldură rapid.

6.Reacția eliberează gaz amoniac, sulfat de sodiu ca produs secundar.

7.mențineți balonul de reacție într-o baie de gheață tot timpul. este foarte util pentru a reduce presiunea necesară pentru lichefierea amoniacului.

****Deschideți ușor valva la fiecare 2 sau 3 minute pentru a reduce presiunea.

****acest proces va necesita aproximativ 20-30 de minute pentru lichefierea amoniacului.


Acum pentru SnB :

1.Dump în toate pseudoefedrina, efedrina, fenilpropanamina sau alte beta-hidroxifenilamine substituite .

Notă : puteți folosi stratul nepolar de la extracția Tek dar produsul rezultat va fi mai puțin pur.

2.Obțineți benzi metalice de litiu (păstrați-le întotdeauna în solvenți nepolari pentru a preveni oxidarea și incendiul 🔥). Tăiați-le cu foarfeca la o dimensiune de aproximativ 2x2 cm și adăugați încet 2-3 bucăți de litiu în balonul de reacție la fiecare 5-8 minute. agitați ușor balonul după adăugarea bucăților de litiu pentru a pune amina (stratul nepolar) în contact cu ionii liberi de litiu (în stratul apos de gaz lichid)

Notă : Deschideți supapa pentru a depresuriza recipientul înainte de a deschide sigiliul. acest lucru este extrem de important pentru a vă menține în siguranță.
Întotdeauna sigilați din nou recipientul după adăugarea bucăților de metal.

3.Acest proces va dura aproximativ 40-120 de minute .

4.După aceea. depresurizați recipientul și mutați totul într-un pahar de laborator, scoateți rapid litiul nereacționat din soluție și puneți-l într-un solvent nepolar pentru a preveni incendiul.

5.Soluția va avea culoarea maro (indică litiu reacționat). eliminați stratul apos (conține amoniac) și păstrați stratul nepolar (conține baza liberă a produsului).

6.spălați stratul combustibil cu apă de 3 ori pentru a scăpa de amoniacul în suspensie (pas necesar. dacă săriți peste acest pas produsul final va avea clorură de amoniu amestecată cu el)

7.folosiți H2SO4 Și sare de masă pentru a bolborosi gazul HCL în stratul de combustibil.

8.Sarea rezultată este insolubilă și va precipita imediat.

9.spălați produsul cu acetonă rece ca gheața.

Ultima și foarte importantă Notă : este important să utilizați forma de sare (clorhidrat de pseudoefedrină) în această reacție.
dacă ați decis să utilizați o bază liberă sub formă de combustibil, va trebui să utilizați clorura de amoniu ca sursă de amoniac.

Aveți grijă cu toată treaba asta. Eu încă sunt împotrivă, dar dacă ești dispus să o faci, o vei face. Vă ajut doar să reduceți riscurile atunci când lucrați cu substanțe chimice.

## Măsurători

aceste măsurători sunt suficiente pentru a reduce 3000mg de pseudo.
1. Adăugați 36g de hidroxid de sodiu la 75ml de apă și asigurați-vă că totul se dizolvă și soluția revine la temperatura camerei 🌡️.
2. Pentru clorura de amoniu este nevoie de 53g. pentru sulfatul de amoniu este nevoie de 66g (ambele dau aceeași cantitate de gaz amoniac)
3. Pentru combustibil, 50 ml este mai mult decât suficient.
4. dacă este nevoie de gaz suplimentar (recipientul este prea mare pentru a fi presurizat), un amestec de 2,5g NaOH (formă solidă) + 4g sare de amoniac se adaugă direct la reacție fără a adăuga apă. acest raport 2,5/4 poate fi adăugat în mod repetat la fiecare 3 minute, amestecând ușor până când se colectează suficient lichid (se poate repeta de până la 35 de ori)
5. Litiu: o bandă din bateria CR123A este mai mult decât suficientă pentru 3 000 mg
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Inițial, pare viabil. Nu am calculat cifrele. Vreau să menționez că nu aveți nevoie de o soluție saturată, puteți amesteca NaOH și sarea de amoniu uscate și picura apă peste ele. De asemenea, sticlele de apă din plastic (cele subțiri) sunt proiectate pentru a rezista la peste 100 psi, iar o sticlă de sifon la 130 psi, dar poate rezista de obicei la 150 psi. Anmonia este lichidă la temperatura camerei la 100 psi. Nu explodează spontan, ci mai întâi se întinde. Am văzut o sticlă de 2 litri trecând de la 12" înălțime la 24" înălțime înainte de a exploda. Când începe să se întindă este momentul să o aerisiți (sau când nu o mai puteți lovi cu degetul mare)
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
raporturile de amoniu sunt greșite😕 53 de grame de NH3CI este la fel ca 132 de grame(NH3)²SO⁴. atunci când un calcul este greșit, mai multe sunt de obicei greșite și. adesea înseamnă că autorul NU POATE echilibra o reacție, ceea ce este un semn rău
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
nu auzim povești despre oameni care fac shake and bake în mașinile lor? nu este adevărat? Ce se întâmplă dacă proporțiile nu sunt precise? Impurități? sau se adaugă deșeuri? sau pur și simplu eșuează?

Care este diferența între a folosi azotat de amoniu, sulfat sau clorură?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Da, oamenii o fac în mașinile lor, în rucsacuri, practic oriunde. Pădurea este adesea un loc atractiv. De obicei, metoda s&b nu poate fi calculată cu exactitate deoarece reacția nu este controlată și substanțele chimice nu sunt pure. Unele metode utilizează pastile întregi zdrobite sau chiar pastile întregi nezdrobite. Există mai mulți reactivi utilizați în mod diferit, dacă adăugați apă care arde o mulțime de litiu, așa că am văzut rețete de la o jumătate de baterie AA la 2 baterii AA, practic există 1 gram într-o baterie (0,94 g conform Energizer referindu-se la AA avansate cu litiu de acum 15 ani) pentru 5000 mg. (2 cutii adesea).
În acest scenariu particular, diferența dintre sulfat chlidr și nitrat este mică, deoarece tot ce faci este să îl spargi pentru a elibera amoniacul , dar îmi imaginez că Nh⁴Cl+NaOH=NH³(g), NaCl și H²O, care are câteva consecințe. Se adaugă apă pentru a alimenta reacția ulterioară, iar apa îți mănâncă și litiul. (NH³)²SO⁴+NaOH=Na²SO⁴, 2NH³, 2H²O. Rețineți că sulfatul de sodiu se fabrică aici și este un bun agent de uscare. Se leagă 8 molecule de apă pe moleculă, deci sulfatul de amoniu va avea cu siguranță nevoie de apă. Apoi NH⁴NO³+ NaOH=Nh³ gaz. H²O și NaNo³. Nitrat de sodiu, care se pare că ar putea să fure puțin litiu. Niciuna dintre ele nu face sau nu strică o reacție. Având prea puțin ar putea duce la o reacție incompletă și prea mult va lăsa doar mai mult gunoi în echipamentul dvs. Singurul risc de eșec total este acela de a nu produce suficientă presiune pentru lichefiere și de a nu produce electronii solvatați (bronz de litiu).
PRINCIPALUL LUCRU PE CARE ÎL FACE ESTE SĂ SEMENE ÎNDOIALĂ ÎN CAPACITATEA AUTORULUI. Am văzut o mulțime de rețete care cu siguranță nu au fost dovedite pentru că sunt fatalmente greșite într-un fel sau altul. O mulțime de oameni își asumă un risc imens și risipesc bani pe rețete proaste. Nu trebuie să ai succes pentru a-ți da foc la casă și a merge la închisoare.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
raportul dintre NAOH și ( NH3)²So⁴ ar trebui să fie 1:3 ȘI între NH³ CL raportul este 3:4
 

pugzarmyl

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
22
Reaction score
9
Points
3
Deci, sinteza funcționează? Vreau să fac metamfetamină, dar nitratul de amoniu este greu de obținut, așa că vreau să folosesc clorura de amoniu.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Opinia mea este că, așa cum este scris, nu. Al doilea pas 7 ( deschiderea repetată a reactorului) nu va funcționa. De îndată ce reduceți presiunea, amoniacul se va transforma în gaz, electronul solvat va fi distrus instantaneu și vă veți întoarce la punctul 1. Odată ce adăugați litiul, nu mai puteți lăsa presiunea să scadă. Alte probleme pe care le văd includ, în general, 1 gram de litiu este, tehnic vorbind, de 5 ori mai mult decât aveți nevoie și, de obicei, în uz, de două ori mai mult decât aveți nevoie, toată apa suplimentară din "soluția saturată" de NaOH va consuma o grămadă de litiu și nu există niciun motiv pentru a utiliza o soluție saturată, deoarece reacția produce suficientă apă pentru a se finaliza odată ce începe. Nici măcar nu am încercat să calculez acest lucru, deoarece nu există nicio modalitate de a calcula ce se va întâmpla cu lucrurile din interiorul unei reacții într-un recipient în care nu poți vedea, dar cu siguranță există suficientă apă în această schemă pentru a o distruge
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
Înțeleg ce vreți să spuneți. 75 ml este o cantitate mare de apă, cred că a sugerat asta pentru că vrea ca soluția de NaOH să se răcească înainte de a o amesteca, reducând căldura pentru a reduce riscul.

Eu foloseam o metodă mai simplă, în care puneam mai întâi litiu, PSE, NH₄NO₃ toate împreună în combustibil, NaOH ultimul. Apoi 5 ml de apă doar pentru a da startul reacției.

De obicei pun o baterie întreagă de litiu, pentru că a păstra jumătate într-un recipient separat și a o transfera este mai enervant decât costul litiului suplimentar. chiar și o baterie CR123A pentru că uneori sunt mai ieftine baterii Energizer AA litiu.

Vă mulțumim pentru feedback-ul dvs. acest lucru este foarte util.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
De ce să mai postați încă o rețetă SnB de proastă calitate? Ca și cum nu ar fi existat suficientă confuzie și legendă urbană în jurul acestei metode speciale. De ce continuați să adăugați la ea? Am postat o metodă sigură de a face acest lucru cu succes - și sunt suficient de încrezător în siguranța acesteia încât să o fac într-o sticlă de sticlă. Tot ce trebuie să știți a fost deja scris și postat pe acest site. Destul de ușor pentru un noob total să-și dea seama. Fișierul PDF pe care Flatline nu l-a scris. PDF-ul pe care Douda l-a actualizat. Videoclipul SnB din Hamilton's Pharmacopeia - "How not to cook meth" și videoclipul AthenaLeaks Rocky Mountain Police SnB cook. Tot ce am făcut a fost să pun totul cap la cap și să-mi dau seama, și mi-am dat seama de asta fără nicio pregătire/experiență formală în chimie, fără să mă rănesc. De ce să reinventez roata?

Evident, fiecare alege să facă un SnB pe propriul risc. Acestea fiind spuse, această rețetă a "prietenului dvs. chimist" este teribil de ignorantă, iresponsabilă și înșelătoare, lăsând să se înțeleagă că este un profesionist care și-a făcut timp pentru a optimiza siguranța pentru noi, ceilalți idioți sau ceva de genul ăsta. Îmi pare rău să o spun așa, pentru că, așa cum am spus, nu sunt chimist, nici măcar nu am fost vreodată la un curs de chimie, dar mă pot uita la această rețetă și pot spune că nu va funcționa. Nu numai că nu va funcționa, dar este probabil chiar mai periculoasă decât majoritatea rețetelor deja descrise. Descrie procesul de reacție a mesteacănului cu acuratețe în cea mai mare parte, dar cam atât. Mai multă apă decât combustibil? Serios? Dacă el însuși a încercat de fapt acest lucru înainte de a spune oamenilor "Modul sigur de a face un SnB" "De la un chimist certificat" și chiar dacă voi toți sunteți "împotriva", alegeți să dezinformați pe alții oricum, știind foarte bine că nu știți. Dacă ar fi încercat, ar fi știut ce se întâmplă când H2O și Li reacționează și că acest lucru ar merge prost rapid. Nu ar fi încercat să răspândească și mai multă confuzie ... ci doar să sporească pericolul - din punctul de vedere al ignoranței totale.

---"Fiți atenți cu toată chestia asta. Eu încă sunt împotrivă, dar dacă ești dispus să o faci, o vei face. Eu doar vă ajut să reduceți riscul atunci când lucrați cu substanțe chimice." ---
Spuneți că încercați să preveniți daunele, ce este asta?

Nu am de gând să mă obosesc să analizez asta, este o rețetă falsă - nu vă irosiți timpul și banii. După cum am spus, am arătat deja o metodă de lucru care este sigură și am postat-o. Există 100 de metode diferite care vor funcționa, ceea ce am postat nu este "ADEVĂRUL", este doar un alt mod de a jupui o pisică. Există atât de mult loc de joacă în această metodă. Când înțelegeți ce încercați cu adevărat să faceți prin această procedură, vă dați seama că este de fapt mai greu să o dați în bară. Dacă sunteți atât de speriat, folosiți un extinctor în loc de o sticlă de sticlă, dacă asta vă face să vă simțiți mai bine. Nu înțeleg de ce să-ți faci griji pentru siguranță când oricum plănuiești să ventilezi chestia aia nenorocită la fiecare 2 minute... ceea ce, în afară de tot H2O-ul, garantează de asemenea că asta nu va face nimic. Doar o să vă ardeți tot Li-ul.

Pentru oricine plănuiește să facă un SnB, TREBUIE SĂ ÎNȚELEAGĂ că există o strategie, o metodă de a face acest proces cu succes. Nu mai este la fel de ușor ca pe vremuri - nu mai poți să arunci PSE, Anh NH3 și Li într-o sticlă și să începi să agiți pentru a face astfel de metadonă. Există un motiv pentru care adaugi ingredientele cu intenții tactice și le manipulezi în moduri specifice în diferite etape. Este oarecum un proces temperamental... dar trebuie să încerci asta ca să știi asta și să-ți dai seama.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Aveți grijă cu sticlele de sticlă. Înfășoară-le în sârmă de pui sau ceva. Nu e vorba de explozie, ci de cioburile de sticlă de 1000 fps. Dacă sticla ar avea o fisură mică, ar putea exploda la 10 psi. Borcanele Mason sunt clasificate pentru 60 psi și sticla de laborator făcută pentru presiune este bună până la 100 psi, dar veți fi aproape sau peste asta fără o modalitate de a ști exact și o sticlă de sticlă nu dă niciun indiciu că va exploda. Sticlele de plastic se întind primele, astfel încât să puteți alerga până acolo și să eliberați presiunea atunci când începe să devină mai înaltă
 
View previous replies…

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Este oarecum nechibzuit din partea mea, fără îndoială. O fac pentru a da încredere celorlalți. Nu știu, poate că nu ar trebui.... Nu pot explica cum mi-a venit atât de ușor
în afară de cunoștințele și experiența mea de bază din alte domenii ale vieții. Să dau dovadă de diligență în citirea și recitirea tuturor informațiilor legate de acest proces și în înțelegerea lui. Să am abilități bune de ascultare/comunicare - da, cu lucruri inanimate. O plantă comunică faptul că are nevoie de apă prin ofilire. La fel cum acest proces comunică, trebuie să știți ce semne să ascultați, ce înseamnă, cum să reacționați.

Ar trebui să fac o remarcă:
Folosesc o sticlă mai mare decât este necesar cu câteva sute de ml (1,5L) Prefer aceste sticle de kombucha - sunt puțin mai groase decât majoritatea sticlelor pe care le-am observat și sunt făcute să suporte un pic de presiune internă. Anumite sticle de șampanie ar putea fi bune, IDK despre dopuri totuși.
Un alt aspect de luat în considerare este capacul. Este un capac de plastic cu gura mai largă, ca o sticlă de suc de 3 litri - am observat că acest lucru îmi va da primele semne de avertizare ale unei presiuni prea mari. Capacul se va umfla în partea de sus - acesta este punctul slab al sticlei care poate fi "presat." Dacă acest lucru durează prea mult, capacul se va deforma și vaporii vor începe să scape și veți putea să vă dați seama prin sunetul șuierat ca un ceainic și cu siguranță veți putea să vă dați seama prin amoniacul care vă arde nasul și ochii.
Măsuri de siguranță? Nu chiar... Improvizez un fel de scut împotriva exploziilor lăsându-l să stea într-o găleată de 5 galoane. Îmi place ideea cu sârma de pui...
M-am gândit să înfășor/reîntăresc sticla cu bandă adezivă. Poate voi face un costum de kevlar din phonebooks....
Ideal ar fi să ai un scut mare din plexiglas transparent prin care să-ți poți băga mâinile, sau pe sub... știi tu...
Când îl vezi pe idiotul ăla din New England la știrile naționale din cauza unui accident de SnB oribil de violent și macabru, poți să torni niște lichior pentru amicul tău.

o7
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Nu, dacă utilizați în mod normal un capac de plastic, mă îndoiesc că ar putea atinge 50 psi înainte ca aerul să se scurgă. În special dacă este fierbinte
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Când am făcut inițial testul de succes, a trebuit să îl încălzesc puțin pe o plită pentru că aici era iarnă. Evident, nu știu PSI-ul, dar, așa cum am spus, am aruncat totul înăuntru și am închis-o și, de obicei, nu trebuie să o deschid până nu se termină. Dacă Li mai este vizibil, îl scutur puțin în timp ce îl las să se răcească pentru a condensa amoniacul. Deci, indiferent de PSI, capacul funcționează. Dacă credeți că este garantat să înceapă să curgă ~50 PSI, presupun că este chiar mai bine pentru siguranță în ceea ce privește utilizarea unui RV din sticlă.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
What. a. fucking. Rollercoaster! Un borcan direct pe ca arzător are o speranță de viață de aproximativ 5 minute și fundul cade de obicei. La fel de puțin ca o cârpă într-o cratiță cu apă cu jr pe cârpă va preveni acest lucru. Borcane Mason, gătit sub presiune, temperaturi la presiune. Obișnuiam să gătesc sub presiune 3 runde de 32 de borcane mason în unele zile și foloseam capacele din plastic. La 250 f, sunt puțin moi și trebuie să strângeți capacul cu 1 / 4 de rotație înainte să se răcească, altfel aerul intră înapoi și le contaminează (este vorba de apă care fierbe la 2 atmosfere). 50 psi este o presiune a anvelopelor unui camion comercial. Poate că aș fi surprins, cine știe. Am încălzit o eprubetă cu un capac fenolic și, când a explodat, a fost cu siguranță 100 psi. Am fost surprins să constat că aveam degete pentru că am crezut că a explodat, dar capacul a sărit și a fost atât de tare încât am stins toate luminile și polițiștii au bătut la ușa mea 3 minute mai târziu.
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
30
Reaction score
2
Points
8
@SoldadoDeDrogas @Frit Buchner Vă mulțumesc pentru recenziile dvs. în această privință.

Pot vedea cât de incompletă și de fapt mai greu de urmărit este aceasta. Am crezut că această persoană încearcă să mă ajute, dar m-a condus în direcția greșită.

El nu sugerează totuși să amestecați apa cu litiu. aceasta este doar pentru a spăla după reacție.
Și nu pornește de la pastile, ci a vrut să extrag Pseudo într-o etapă anterioară de extracție.

Ar fi trebuit să postez și asta poate ...

oricum, nici celelalte rețete nu sunt prietenoase cu noobii. Așa că am cam renunțat la asta acum

Nu înțeleg cum oamenii spun că o pot face în portbagajul mașinii lor într-o parcare, sau într-un R.V. în câteva ore. cu toți pașii implicați...
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Nicio problemă, prietene.
Mi-ar plăcea să fac o explicație video detaliată bună la un moment dat. Cel puțin, voi face o altă postare despre experiment. Privind înapoi la ultima mea postare, simt că nu i-am făcut dreptate așa cum aș fi putut - dar nu a fost menită să fie o postare de sine stătătoare. Am legat doar toate celelalte lucruri și am încercat să arăt/explic cum a funcționat.
Postul meu presupune că ați asimilat toate celelalte materiale și că aveți o înțelegere de bază.

Puteți face acest lucru în câteva ore, oriunde, datorită potențialului de improvizație aproape nelimitat al obiectelor/produselor de zi cu zi. O puteți face cu anumite pastile zdrobite fără extracție prealabilă, atât timp cât singura amină este EP/PSE și adulteranții o permit. Extracția este necesară numai în cazul unui lot mare sau în cazul în care produsul final este contaminat. Reacția durează doar aproximativ o oră, dacă nu chiar atât, mai ales dacă aveți experiență și nu trebuie să faceți referințe. În afară de asta, trebuie doar să filtrați, să uscați, apoi să gazați combustibilul de reacție. Filtrați sarea și spălați-o cu acetonă. Asta e tot... și aveți un produs bun, d-meth simplu - "crank." Este bun de folosit în acest moment, dar puteți purifica în continuare și cristaliza în gheață dacă doriți.
 
Top